Do raportu

Krótki test programu Seagate Crystal Professional Reports 8.0.

W ciągu kilku ostatnich lat praca z bazami danych stała się jedną z bardziej powszechnych czynności, nawet wśród osób nie zajmujących się komputerami zawodowo. Z jednej strony pracowicie zapełniamy tabele, a z drugiej przeglądamy je i wyszukujemy żądane informacje. W tym ostatnim przypadku dużą rolę odgrywa odpowiednia prezentacja danych. Często jest to niebanalne zadanie nawet dla programistów. Na pewno zaś wymaga ono dużo wysiłku i pochłania wiele czasu.

Można sobie ułatwić pracę, wykorzystując właściwe narzędzie. Od lat na rynku programów służących do tworzenia raportów niekwestionowanym liderem jest Crystal Reports firmy Seagate Software. Od kilku miesięcy dostępna jest jego najnowsza, ósma już wersja. Narzędzie to znają programiści (np. Visual Basica), ale też użytkownicy takich aplikacji, jak MS SMS lub SAP R/3, ponieważ jego okrojona wersja jest dołączana do tych produktów.

Jednym z pierwszych kroków podczas tworzenia raportów jest wybór żądanych danych.

Crystal Reports umożliwia łatwe i szybkie generowanie zapytań do baz danych oraz tworzenie zaawansowanych raportów graficznych. Kwerendy generowane są bez konieczności programowania (np. korzystania z komend języka SQL). Przyjazny interfejs programu, zbliżony do znanego z aplikacji Microsoft Office, jest bardzo łatwy nawet dla początkujących użytkowników.

Na rynku funkcjonuje obecnie bardzo wiele różnych formatów zapisu baz danych. Które z nich obsługuje Crystal Reports? Można powiedzieć, że wszystkie najpopularniejsze: zaczynając od zwykłego tekstowego ASCII czy arkusza Excela, poprzez formaty wykorzystywane przez popularne „biurkowe” bazy danych (np. Btrieve, Clipper, dBase, Fox-Pro, Access, Paradox), a kończąc na relacyjnych bazach danych pracujących w architekturze klient/serwer (Oracle, MS SQL Server, Centura/Gupta SQL Base, DB2, Informix, Sybase SQL Server). Ponadto Crystal Reports ma własne sterowniki (tzw. native) do obsługi danych zapisanych w formacie MS Exchange, Windows NT Event Logs czy Lotus Notes. Chyba każdy użytkownik tworzący raporty znajdzie tu coś dla siebie. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z dowolnych zewnętrznych driverów ODBC.

W celu ułatwienia procesu tworzenia raportów program oferuje kolekcję gotowych szablonów. Dzięki kreatorowi o nazwie Report Expert użytkownik prowadzony jest za rękę przez wszystkie etapy generowania raportu: poczynając od wyboru bazy danych, a kończąc na wyświetleniu wyników pracy. Wyniki mogą być zapisywane w wielu standardowych formatach, a następnie rozsyłane w sieci lokalnej lub za pomocą Internetu. Crystal Reports oferuje rozbudowane możliwości współpracy z Siecią (w tym własny Web Report Server). Dzięki temu raporty mogą być automatycznie publikowane np. na firmowym serwerze intranetowym. Co więcej, w obecnej wersji zarówno generator raportów, jak i same raporty wynikowe są dostępne z poziomu przeglądarki internetowej. Te ostatnie można zapisać w „czystym” HTML-u lub z wykorzystaniem kontrolek ActiveX albo apletów Javy.

Wielu użytkowników pakietu MS Office ucieszy zapewne fakt, że Crystal Reports 8 potrafi ściśle współpracować z programami Excel i Access 97/2000. Dzięki temu można w tych programach szybko tworzyć raporty albo wykresy, wybierając pozycję

Crystal Report Wizard — dostępną w menu programów Microsoftu po instalacji aplikacji Seagate’a. Po wybraniu zakresu komórek w Excelu lub tabeli czy zapytania w Accessie możemy, korzystając z kreatora, utworzyć nowy raport.

Raporty tworzone przez Crystal Reports mogą być wyświetlane w przeglądarce internetowej.

Użytkownicy poprzednich edycji narzekali na małą szybkość pracy aplikacji. Obecnie widać wyraźną poprawę. Producent deklaruje, że tzw. Report Engine, czyli część programu odpowiadająca za tworzenie raportu, jest 10-krotnie szybsza od poprzedniej wersji. Trudno zweryfikować tę liczbę, ale na pewno poprawa jest odczuwalna.

Programowi towarzyszy obszerny, przystępny podręcznik (niemal 700 stron), opisujący sposób wykorzystania Crystal Reports. Dodatkowe wskazówki, przydatne zwłaszcza dla początkujących użytkowników zawiera pomoc elektroniczna. Niestety, brak polskiej wersji językowej pakietu może nieco ograniczyć krąg jego nabywców.

Dla tych, którzy chcą jedynie szybko i sprawnie przeglądać aktualne zestawienia lub wyniki, nie wydając pieniędzy na zakup pełnej wersji Crystal Reports, producent przygotował program Report Viewer for Seagate Crystal Reports. Program ten daje m.in. możliwość otwierania, odświeżania lub drukowania wcześniej przygotowanych sprawozdań.

Seagate Crystal Professional Reports 8.0
Wymagania: PC Pentium, 32 MB RAM, napęd CD- -ROM 2x, Windows 9x/NT/2000, ok. 30 MB do 210 MB miejsca na dysku (w zależności od rodzaju
instalacji)
+ duże możliwości raportowania
+ obsługa wielu formatów baz danych
– brak polskiej wersji
Producent: Seagate Software, USA
http://www.seagatesoftware.com/
Dostarczył: Connect Distribution, Warszawa
tel.: (0-22) 64 94 486
faks: 64 80 752
e-mail: [email protected]
http://www.connect.waw.pl/
Cena: ok. 2600 zł