Drugie podejście

Corel Linux Second Edition: Drugie podejście

Firma Corel wyciągnęła wnioski z niezbyt ciepłego przyjęcia przez użytkowników pierwszej edycji swojej dystrybucji Linuksa (CHIP 1/2000, s. 164) i przygotowała poprawiony system, oznaczony mianem Second Edition. Bazuje on na jądrze 2.2.16, bibliotece glibc 2.1 i XFree86 3.3.6. Podobnie jak poprzednio, dostępne są trzy wersje: Down- load, Standard i Deluxe. Pierwszą, zawierającą podstawowe oprogramowanie dostępne na licencji GPL, można za darmo pobrać z serwisu internetowego Corela lub kupić po cenie nośnika. Druga jest poszerzona o pakiet wersji demonstracyjnych gier firmy Loki Entertainment i drukowany podręcznik użytkownika. Edycja Deluxe zawiera ponadto Corel WordPerfect 8 i Photo-Paint 9, BRU Backup Software oraz IBM Java Virtual Machine.

Dodana w nowej wersji aplikacja Corel Update znacznie ułatwia aktualizację systemu.

W pierwszej wersji system nie obsługiwał kilku popularnych modeli kart graficznych, zatem wielu użytkowników kończyło swoją przygodę z Linuksem firmy Corel już na etapie instalacji. W edycji SE mankament ten usunięto. Niestety, wskaźnik postępu instalacji nadal nie działa prawidłowo. Pomimo że instalator twierdzi, iż proces ten został zakończony, użytkownik musi poczekać jeszcze długą chwilę, zanim system oznajmi definitywne zakończenie instalacji. Szkoda również, że nie współpracują ze sobą moduły: wykrywający podzespoły i dobierający instalowane aplikacje. Po co serwer FTP jest domyślnie instalowany w systemie, w którym nie ma karty sieciowej? Poza tym trudno dopatrzyć się większych mankamentów, które tak raziły w pierwszej wersji.

Bardzo ważną sprawą w przypadku systemów operacyjnych jest zapewnienie użytkownikom możliwości łatwej aktualizacji systemu. Producent rozwiązał ten problem za pomocą programu Corel Update. Aplikacja łączy się z serwisem Corela i umożliwia pobranie poprawek.

Nowa wersja Corel Linuksa sprawia pozytywne wrażenie. Należy się cieszyć, że Kanadyjczycy wzięli sobie do serca uwagi użytkowników pierwszej edycji systemu. Pewne niedociągnięcia wynikają przeważnie z faktu, że projektanci za główny cel postawili sobie stworzenie produktu łatwego w instalacji i obsłudze, skierowanego do obecnych użytkowników Windows. Podobieństwa do systemów Microsoftu dostrzegamy na każdym kroku. Nawet pojawiająca się na ekranie bitmapa, informująca o zakończeniu procedury Shutdown, wygląda, jakby ją żywcem wzięto z Windows 98/2000.

Corel Linux SE
Wymagania: PC Pentium,
24 MB RAM, ok. 800 MB na dysku
+ łatwość instalacji
+ aktualizacja systemu dzięki mechanizmowi Corel Update
Producent: Corel, Kanada
http://www.corel.com/
Dostarczył: Corel Polska
Warszawa
tel./faks: (0-22) 654 70 98
Cena: (w zależności od wersji)
Download – 23 zł, Standard – 117 zł, Deluxe – 376 zł