Gdybyż były z gumy…

O istnieniu dysku twardego przypominamy sobie najczęściej wtedy, gdy po zainstalowaniu najnowszej wersji ulubionego pakietu biurowego zaczyna nam brakować miejsca na nowe gry i kolejne wersje programów. Tak jednak nie musi być! Dzięki naszemu testowi już teraz można wybrać idealnego partnera na kilkanaście tysięcy przyszłych megabajtów. Dyski twarde rozciągające się wraz z ilością gromadzonych na […]

O istnieniu dysku twardego przypominamy sobie najczęściej wtedy, gdy po zainstalowaniu najnowszej wersji ulubionego pakietu biurowego zaczyna nam brakować miejsca na nowe gry i kolejne wersje programów. Tak jednak nie musi być! Dzięki naszemu testowi już teraz można wybrać idealnego partnera na kilkanaście tysięcy przyszłych megabajtów.

Dyski twarde rozciągające się wraz z ilością gromadzonych na nich informacji są marzeniem większości użytkowników komputerów osobistych. Niestety, rozwój oprogramowania zmusza co pewien czas każdego posiadacza peceta do wymiany posiadanego dysku na model pojemniejszy, szybszy i naszpikowany nowymi rozwiązaniami technicznymi.

Wydaje się, że chcąc sprostać potrzebom nowych programów, wystarczy mieć typowy komputer PC z szybkim procesorem oraz dużą ilością pamięci RAM. Na liście wymagań stawianych przez współczesne aplikacje znaleźć jednak można również szybki i pojemny dysk twardy.

Dyski muszą charakteryzować się dwiema podstawowymi cechami. Urządzenia te powinny zapewnić wystarczającą ilość miejsca na gromadzone dane oraz dostatecznie szybko zapisywać i odczytywać dane. Wiadomo, że możliwości zapełnienia niemal dowolnie dużej przestrzeni dyskowej są dziś wręcz nieograniczone. Coraz popularniejsze pliki muzyczne w formacie MP3 czy znacznie większa niż kiedyś dostępność pełnometrażowych filmów skompresowanych kodekiem DivX powodują, że bez trudu można zagospodarować nawet kilkadziesiąt gigabajtów wolnego miejsca na „twardzielu”.

Równie wymagające względem dysków są coraz bardziej powszechne nagrywarki płyt CD-R. Nie dość, że najpierw należy zgromadzić sporą liczbę danych, to na dodatek, jeśli szczególnie zależy nam na poprawnym zapisie danych, musimy znaleźć drugie tyle wolnej przestrzeni na obraz nagrywanej płyty.

Kolejny, choć z pewnością nie ostatni sposób zajęcia sporego obszaru dysku wiąże się z używaniem urządzeń umożliwiających zapis sekwencji wideo oraz ich późniejszy montaż. Można zatem zaryzykować stwierdzenie, że niezależnie od sposobu wykorzystania komputera duży i szybki dysk twardy nie jest obecnie luksusem. Wręcz przeciwnie – jego posiadanie stanowi warunek wygodnej pracy i wykorzystania wszystkich możliwości współczesnego peceta.

Info
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#
Internet
Producenci
Fujitsu: http://www.fujitsu.com/
IBM: http://www.ibm.com/
Quantum: http://www.quantum.com/
Samsung: http://www.samsung.com/
Seagate: http://www.seagate.com/
Western Digital: http://www.wdc.com/
Na dołączonej do tego numeru płycie CD w dziale Hardware | Dyski twarde znajdują się specyfikacje przetestowanych napędów oraz szczegółowe opisy najnowszych interfejsów i nowych technologii wykorzystanych w dostarczonych dyskach twardych
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.