GIS dla mas

Program należący do kategorii tzw. systemów informacji geograficznej (GIS) powstały jako uzupełnienie pakietu Office 2000 na bazie rozwiązań znanych z popularnych aplikacji: AutoRoute 2000 i Encarta 2000.

Programy należące do kategorii systemów informacji geograficznej (GIS) pierwotnie służyły do „poważnych” zastosowań, takich jak np. analizy procesów ekonomicznych czy tworzenie katastralych baz danych. Jakiś czas temu pojawiły się jednak programy mające bardziej „przyziemne” zadania, np. tworzenie map ilustrujących wyniki finansowe firm.

Microsoft nie mógł przegapić okazji do wzbogacenia swojego pakietu biurowego tego rodzaju narzędziem. W efekcie powstał program MapPoint, integrujący szereg technologii i rozwiązań znanych wcześniej z takich aplikacji, jak AutoRoute 2000 czy Encarta 2000 i dysponujący możliwością wymiany danych z programami rodziny Office.

Gdyby nie mała aktualność danych z terenu Polski, MapPoint byłby interesującą alternatywą dla profesjonalnych pakietów typu desktop GIS.

Chociaż testowana przeze mnie wersja (European Edition) przeznaczona jest, jak sama nazwa wskazuje, na rynek europejski, łatwo można dostrzec anglosaską proweniencję tego programu. O ile przeboleć można fakt, iż domyślną jednostką odległości są mile angielskie, o tyle nad nagłym spadkiem dokładności i aktualności danych dla obszarów na wschód od Odry trudno przejść do porządku dziennego. Prosty przykład – w promieniu 20 km od Dworca Głównego PKP we Wrocławiu MapPoint nie odnalazł ani jednego przystanku autobusowego, a tymczasem dworzec PKS znajduje się 150 metrów dalej…

Oprócz prezentacji danych importowanych z różnych źródeł w postaci kartogramów czy kartodiagramów aplikacja umożliwia planowanie tras przejazdu samochodem (jest to mechanizm zaczerpnięty z AutoRoute’a). Dla Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii trasa może być zaplanowana „od adresu do adresu”. Co ciekawe, dostępna jest funkcja pozwalająca na przesłanie wybranej mapy wraz z zaplanowaną trasą do palmtopa pracującego pod kontrolą Windows CE 2.0. Dodatkowo MapPoint pozwala na wczytanie współrzędnych geograficznych zarejestrowanych za pomocą odbiornika GPS zgodnego ze standardem NMEA 2.0.

Mapy utworzone za pomocą MapPointa można zapisać jako strony WWW, dokumenty pakietu Office lub Microsoft Publishera. Ta ostatnia postać umożliwia wykorzystanie ich w prostych wydawnictwach przeznaczonych do druku.

Microsoft MapPoint 2001
Wymagania:
PC Pentium,
32 MB RAM, napęd CD-ROM 4x, Windows 9x/NT 4.0, 105-160 MB na dysku
+ planowanie tras samochodowych
+ ścisła integracja z pozostałymi elementami rodziny Office
– mała dokładność na obszarze Europy Wschodniej i Środkowej
– brak polskiej wersji językowej
Producent: Microsoft, USA
http://www.microsoft.com/
Dostarczył: Microsoft Polska, Warszawa
tel.: (0-22) 661 54 00, faks: 661 54 34
http://www.microsoft.com/poland/
Cena: ok. 1880 zł
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.