Gwiazdkowe rozmaitości

Co roku z wypiekami na twarzy rozpakowujemy pod choinką nasze prezenty. Pisząc list do Świętego Mikołaja, mamy dziś poważny problem, bo ilość dostępnych produktów przyprawić może nas o zawrót głowy. Postanowiliśmy zatem podsunąć naszym Czytelnikom parę pomysłów na komputerowe prezenty.

Z prezentami tak to już bywa, że cieszą nas zwykle zbyt krótko lub, co gorsza, nie cieszą wcale. Bardziej praktyczne zakupy robimy przez cały rok, trudno więc raz do roku zdobyć się na wyjątkowy zakup, który sprawi nam dużo radości, a jednocześnie będzie czymś więcej niż tylko świątecznym gadżetem. Byłoby miło, gdyby po kilkunastu miesiącach nasz prezent nadal był przydatny i nie leżał zapomniany w kącie.

Dylemat: co wybrać?

Jednym z ograniczeń, jakie wpływają na wybór dobrego prezentu, jest stan naszych finansów. Święty Mikołaj to zazwyczaj „instytucja rodzinna”, a czasem nawet my sami, zatem osiągnięcie kompromisu między ceną a oczekiwaniami może być trudne. Użytkownicy komputerów najczęściej dobrze znają własne potrzeby, jednak coroczne szaleństwo świątecznych zakupów udziela się nawet osobom praktycznym… wtedy może się zaś szybko okazać, że w powodzi oferowanych produktów nie będzie nam łatwo dokonać dobrego wyboru.

Bezpieczne jest zdecydować się na prezenty tanie i praktyczne. Tutaj chyba nie trzeba specjalnych porad, bo i ryzyko nietrafnego wyboru nie grozi poważnymi konsekwencjami. W bogatej ofercie dostępnego oprogramowania każdy bez trudu wypatrzy coś dla siebie, lecz jeśli zechcemy sprawić radość innej osobie, powinniśmy raczej dobrze zastanowić się nad tym, jakie potencjalny obdarowany ma upodobania. Programy multimedialne bardzo często okazują się strzałem w dziesiątkę i o ile nawet najlepsze gry mogą się znudzić po pewnym czasie, o tyle dobry pakiet edukacyjny będzie bardzo przydatnym prezentem, który zagości w naszym komputerze na dłużej niż do następnej Gwiazdki.

Właśnie tę cechę, czyli przydatność prezentu w dłuższej perspektywie, najtrudniej ocenić w przypadku sprzętu. Szybki rozwój rynku komputerowego i ciągłe zmiany generacyjne powodują nieustanne starzenie się urządzeń, które w bardzo krótkim czasie muszą ustąpić miejsca nowszym, lepszym, a często i tańszym konstrukcjom.

Różne ceny, różne cechy – jedna radość

Komputerowych dodatków, nazywanych urządzeniami peryferyjnymi, jest obecnie bardzo dużo, dlatego chcąc kupić dobry i solidny prezent, staniemy przed dylematem: czy warto zainwestować w produkt uznanej marki, czy też poprzestać na czymś zdecydowanie tańszym. Każdy z nas używa myszki i klawiatury, więc może nadszedł właśnie dobry moment, by pokusić się o ożywczą zmianę? Myszki optyczne oraz wygodne, bezprzewodowe klawiatury nie są jeszcze codziennością na naszych biurkach. Mamy więc szansę, że taki przezent będzie miał nie tylko walory czysto praktyczne, ale dodatkowo wzbudzi zainteresowanie znajomych.

Otóż właśnie! Prezentami często lubimy się przecież pochwalić, powinny one zatem mieć jeszcze jedną ważną cechę: być wyjątkowe i niebanalne. Jak to jednak pogodzić z przystępną ceną? To już niestety problem Świętego Mikołaja…

Kilkanaście propozycji, jakie opisaliśmy na kolejnych stronach to bardzo różne urządzenia, które tylko przy tej wyjątkowej, świątecznej okazji trafiły do wspólnego worka z prezentami. Uszeregowaliśmy je od najtańszej do najdroższej. Postanowiliśmy też spojrzeć na nie pod kątem ich odporności na szybkie starzenie się oraz dostrzec ich wyjątkowe cechy, które wyróżniają je na tle innych potencjalnych prezentów.

Spokojnie – to tylko zabawa!

Nasza lista nie jest może pokaźna, staraliśmy się wybrać także te produkty, które są nowatorskie albo z wyglądu, albo pod względem technologicznym. Skoro zarówno ceny, jak i wiele różnych cech miały wpływ na ten trudny wybór, radzimy przed lekturą opisów przemyśleć własne potrzeby i nie traktować tego przeglądu śmiertelnie poważnie. Każdy z nas decyduje się co pewien czas na wymianę procesora, dysku i karty graficznej. Gracze oczekują olbrzymich osiągów w 3D, inni z kolei pragną nieskończenie wielkiej przestrzeni dyskowej, nikt natomiast nie lubi przepłacać za procesor. Przy zakupie drukarki jedni zwracają uwagę na jakość kolorowych wydruków, inni zaś oczekują jak najniższych kosztów eksploatacji. Trudno te oczekiwania pogodzić, przekracza to chyba kompetencje nawet Świętego Mikołaja.

Zaproponowaliśmy też kilka urządzeń bardzo nietypowych i nowatorskich. Szał, jaki ogarnia cały świat na punkcie słuchania muzyki z plików w formacie MP3, spowodował pojawienie się specjalnych odtwarzaczy, które zapewne szybko staną się bardzo popularne. Na razie jednak nie są to urządzenia codziennego użytku i kupując coś takiego, mamy ostatnią okazję, aby troszkę poszpanować w towarzystwie. Także zestawy kina domowego stały się ostatnio modne i chociaż ich ceny nadal są zdecydowanie poza zasięgiem większości z nas, powoli torują sobie drogę do naszych domów. Może więc warto wpuścić taki zestaw „kuchennymi drzwiami” i zbudować go taniej na bazie naszego komputera?

Mając dostęp do Sieci i chcąc zasiąść przy wirtualnym wigilijnym stole razem z mieszkającymi daleko krewnymi, możemy urządzić takie spotkanie dzięki kamerze internetowej. Potrzebne są aż dwa egzemplarze, ale może przydadzą się one i przez resztę roku.

Wesołych Świąt!

Ogarnięci szaleństwem zakupów zatrzymajmy się na chwilę i popatrzmy na komputerowe prezenty z dystansu. Czy nasze życie stanie się dzięki nim chociaż troszkę bogatsze? Jeśli tak, to warto wydać nieco pieniędzy…

Jak ocenialiśmy

Efekt

Szpan, którego nie da się zmierzyć w megabajtach

Naszym zdaniem najbardziej istotne cechy w tej kategorii to: techniczna innowacyjność, wyjątkowość produktu oraz znana marka producenta. Jako że efekt jest zawsze kwestią gustu, postanowiliśmy niemal zrównoważyć te parametry w wyliczeniu.

Radocha

Praktyczna wartość zakupu teraz i po roku użytkowania

Radość nigdy nie trwa wiecznie, jednak przy wyborze praktycznego prezentu warto przemyśleć, jaka jest jego przydatność obecnie i jaka może być np. po roku. Uwzględniliśmy w tej kategorii także inną ważną cechę: jakość wykonania i trwałość.