Herbatka u Królowej

Krótki test programu "LANGMaster English in Action - The Royal Family".

Z początkiem października na półkach sklepowych pojawiła się kolejna, piąta część serii LANGMaster – English in Action (opisywanej już w teście programów do nauki angielskiego – CHIP 9/99, s. 136). Tym razem do naszej redakcji trafiły dwie płyty CD, zatytułowane The Royal Family, dzięki którym możemy usłyszeć i poznać najlepszy wzorzec brytyjskiej angielszczyzny, zwany przez Anglików „The Queen’s English”.

Mocną stroną całej serii są „spotkania” ze sławnymi ludźmi podczas wywiadów, przemówień i wypowiedzi zarejestrowanych przez stację telewizyjną Sky News. Korzystając więc z żywego języka angielskiego, mamy możliwość kształcenia wszystkich umiejętności językowych, takich jak: rozumienie tekstu mówionego (na które położony jest największy nacisk), nauka słownictwa, wymowa oraz w mniejszym stopniu znajomość gramatyki. Jednak nie jest to produkt skierowany do użytkownika początkującego.

Aplikacja kładzie nacisk na słuchanie ze zrozumieniem i daje wiele okazji, by kształcić i doskonalić tę umiejętność.

Struktura The Royal Family została nieco zmieniona i wzbogacona w stosunku do poprzednich części serii English in Action. Na pierwszej płycie mamy do wyboru sześć różnych sekcji. Wybierając kolejno zagadnienia i ćwiczenia, jesteśmy prowadzeni i instruowani przez małego „pomocnika” w kształcie mikrofonu. Jednak po dłuższej pracy z programem niektórym użytkownikom irytujący może się wydać „komputerowy” głos owego nauczyciela.

Wybierając Introductory video lub Royal Events, obejrzymy film o rodzinie królewskiej, z którym później będziemy pracować. Słówka i zwroty pojawiające sie w tym nagraniu tłumaczone są zarówno na język polski, jak i na angielski. Do każdego słówka dołączone jest nagranie poprawnej wymowy – istnieje także możliwość porównania z oryginałem samodzielnie wypowiadanych słów, dzięki wizualnemu systemowi analizy głosu. Następnie, wysłuchując fragmentów wypowiedzi, musimy np. zadecydować, czy podane zdanie jest prawdziwe czy fałszywe. Film możemy obejrzeć, ponownie analizując każdą wypowiedzianą sekwencję. Jest ona wyświetlana obok oraz – jeśli chcemy – na bieżąco tłumaczona, w zależności od naszych preferencji i umiejętności (różne maski nakładane na wyświetlany tekst). Kolejnym ćwiczeniem jest wpisywanie słów i zwrotów w wyznaczonych miejscach.

Zagadnienia zgrupowane w dziale About the Royal Family mają głównie charakter informacyjny i zapoznają nas z różnymi wydarzeniami z życia królowej oraz brytyjskiej rodziny królewskiej. Dla uporządkowania nabytej tu wiedzy dołączono kilka testów – jeden z nich polega np. na przyporządkowaniu tytułów właściwym osobom.

Program dysponuje również pomocą dla nauczycieli, wykorzystujących aplikację w pracy z grupą uczniów. W Royal Events zgromadzono zdjęcia oraz propozycje słownictwa, zagadnień i pytań.

Ta część serii English in Action została w pewnym stopniu zintegrowana z Siecią. Royal links to odnośnik do strony www.epaonline.com/RoyalFamily, na której znajduje się kilka dodatkowych testów, zagadnień i odsyłaczy.

Druga płyta The Royal Family daje nam więcej ćwiczeń, filmów i słownictwa. To analogiczny do poprzednich części English in Action materiał, dzięki któremu pozostajemy dłużej w salach Pałacu Buckingham.

Największą zmianą w interfejsie programu jest zastosowanie systemu rozpoznawania mowy. Ten sprawnie działający system może być dla niektórych pierwszym kontaktem z tą formą interakcji z komputerem. Jednak nie jest to tylko gadżet. Sterując programem za pomocą głosu, ćwiczymy wymowę, a polecenia musimy wypowiadać poprawnie, gdyż inaczej program nie zareaguje.

W pudełku oprócz programu dostajemy słuchawki z mikrofonem, które umożliwiają pełne wykorzystanie wszystkich funkcji przez niego oferowanych. The Royal Family jest godną polecenia aplikacją i dobrą kontynuacją całej serii. Notabene, na początku przyszłego roku planowana jest nowa edycja poprzednich produktów – z zastosowaniem systemu rozpoznawania mowy.

English in Action – The Royal Family
Liczba CD: 2
Język: angielski
Wymagania: PC Pentium, 32 MB RAM, napęd CD-ROM 8x, Windows 9x/NT/2000; ok. 7 MB na dysku
+ rozpoznawanie mowy
+ autentyczne wypowiedzi
+ słownik (angielsko-polski, angielsko-angielski) adekwatny do treści
– zmutowany głos „pomocnika”
Producent:
DD Komputery, Electronic Publishing Association LLC Poland, Radom
tel./faks: (0-48) 360 80 91
e-mail: [email protected]
http://www.epaonline.com/poland
Cena: ok. 149 zł