Idzie nowe

Test płyt głównych dla procesorów Athlon i Duron.

Płyta główna jest jednym z najważniejszych elementów komputera. To ona stanowi szkielet, na którym opierają się wszystkie komponenty. W niej znajdują się magistrale systemowe, interfejsy komunikacyjne, gniazdo procesora, układy sterujące, a także instalowane są moduły pamięci i karty rozszerzeń. Od stabilności i jakości wykonania płyty głównej w dużej mierze zależy zatem wydajność całego systemu.

Wraz z pojawieniem się na rynku nowej generacji procesorów AMD (Duron i Athlon) montowanych w gnieździe Socket A wzrosło zapotrzebowanie na płyty główne obsługujące te układy. Poniżej przedstawiliśmy siedem modeli przeznaczonych właśnie dla platformy AMD.

Pomiary wydajności wszystkich płyt przeprowadzono w konfiguracji z procesorem AMD Duron 600 MHz. Pracą sześciu (

ECS K7VZM, NMC-8TAX+, DFI AK74-SC, Asus A7V, Soltek SL–75KV

oraz FIC AZ11 ) spośród testowanych urządzeń steruje nowy chipset firmy VIA – Apollo KT133. Jest to nieznacznie zmodyfikowana wersja układu KX133. Wprowadzone zmiany miały na celu wyeliminowanie problemów podczas współpracy poprzedniego chipsetu z procesorami przemontowanymi w gnieździe Socket A. Tylko w konstrukcji płyty Gigabyte GA-7IXE4 użyto zestawu układów AMD 750. Wśród zastosowanych chipsetów jedynie KT133 obsługuje magistralę AGP w trybie 4× – pozostałe układy współpracują z kartą graficzną co najwyżej w trybie 2×. Szybkie pamięci pracujące z częstotliwością 133 MHz można zainstalować w płytach głównych z układami VIA, natomiast modele z chipsetem produkcji AMD współpracują z układami RAM z maksymalną częstotliwością 100 MHz.

Testowane płyty oprócz modeli Asus A7V oraz Gigabyte GA–7IXE4 wyposażono w zintegrowaną kartę dźwiękową, zgodną ze specyfikacją Audio Codec 97 (AC’97). Dzięki kontrolerowi IDE pracującemu w trybie UltraATA/66 żadne urządzenie nie ma też problemów z obsługą nowoczesnych dysków twardych. Tylko w konstrukcji Asus A7V zastosowano dodatkowy kontroler firmy Promise, obsługujący dyski twarde w trybie UltraATA/100. Inną ciekawostką jest złącze AGP Pro zamontowane na płytach Asus i Soltek. Dzięki niemu możliwe będzie zainstalowanie kart graficznych, które wymagają większej mocy (zasilania) do prawidłowego działania. Płyta główna firmy ECS jako jedyna wykonana została w formacie mikroATX. Jedynymi mankamentami takiego rozwiązania są tylko dwa dostępne sloty PCI i tyleż samo gniazd DIMM, co znacznie ogranicza ewentualną rozbudowę komputera.

W przeprowadzonych testach wydajności płyty główne z chipsetem VIA oraz AMD uzyskały zbliżone wyniki. Model Gigabyte GA-7IXE4, dzięki najlepszej wydajności i niskiej cenie, zajął czwartą lokatę w kategorii ECONO oraz jeden z wyższych współczynników POWER. Analizując otrzymane rezultaty, warto zwrócić uwagę na Asusa A7V. Co prawda zmierzona wydajność jest nieco niższa niż w przypadku produktu firmy Gigabyte, jednak model Asusa miał najbogatsze wyposażenie. Płytę główną DFI AK74-SC trzeba wyróżnić za możliwość precyzyjnej regulacji częstotliwości taktowania magistrali z dokładnością do 1 MHz. Dzięki niezłej wydajności, najlepszej ergonomii oraz przystępnej cenie model ten uzyskał najwyższe (spośród testowanych urządzeń) noty w kategoriach POWER i ECONO.