Impulsy za klik

Wiele osób słyszało o możliwości prowadzenia przez Internet rozmów między dwoma użytkownikami komputerów. Jednak mało kto wie, że z komputera można za darmo zadzwonić pod zwykły numer telefoniczny.

Wiele osób zdaje sobie sprawę, że istnieje możliwość prowadzenia rozmów „telefonicznych” pomiędzy dwoma komputerami. Jednak mało kto wie, że z komputera możemy zadzwonić pod zwykły numer telefoniczny. Za darmo.

Internet dość mocno wpłynął na sposób komunikowania się. Poczta elektroniczna, programy typu ICQ, różnego rodzaju pogawędki tekstowe czy wysyłanie SMS-ów z komputera często zastępują list albo rozmowę telefoniczną (oczywiście ta uwaga dotyczy tylko tych, którzy mają łatwy dostęp do Sieci). Ja sam z wieloma znajomymi kontaktuję się e-mailem czy wysyłając SMS-y z Gadu-Gadu, szczególnie jeśli znajdują się oni w innym mieście lub kraju albo są tak zabiegani, że nie mają czasu porozmawiać przez telefon. Są jednak sytuacje, w których rozmowy telefonicznej nie da się zastąpić niczym. Wtedy podnosimy słuchawkę, wykręcamy lub wystukujemy numer i – jeśli zaczyna się on od jednego lub dwóch zer – nerwowo spoglądamy na zegarek.

Niestety – w Polsce (i nie tylko) taryfy rozmów innych niż lokalne są dość wysokie. W naszym kraju jest to szczególnie odczuwalne z powodu monopolu TP SA. W tej sytuacji rację bytu mają usługi oddzwaniania przy rozmowach ze Stanami Zjednoczonymi (callback), gdzie koszty połączeń międzynarodowych są niższe niż u nas. Od czego jest jednak Internet, z którym połączenie kosztuje dużo mniej?

Możliwość rozmawiania przez Internet jest znana od dawna. Internet Phone, NetMeeting – przegląd aplikacji tego typu publikowaliśmy w CHIP-ie 12/98. Wszystkie te programy mają jedną wadę – pozwalają porozmawiać tylko z innym użytkownikiem komputera. Jeżeli nasz znajomy jest akurat jego posiadaczem – pół biedy. Wystarczy poprosić go, by zainstalował taki sam program jak my i już możemy zamienić kilka słów. Oczywiście zawsze jeszcze pozostaje problem umówienia się na odpowiednią godzinę, ale i to da się jakoś załatwić. Ale co zrobić, jeżeli chcielibyśmy porozmawiać z ciocią z Ameryki, która ma kłopoty z obsługą magnetowidu, a do komputera nawet boi się zbliżyć? Wystarczy skorzystać z usług pozwalających zadzwonić z komputera pod zwykły numer. Oczywiście za darmo.

Info
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#
Internet
Dialpad
http://www.dialpad.com/
Deltathree
http://www.deltathree.com/
Net2Phone
http://www.net2phone.com/
Pagoo Internet Phone
http://www.pagoo.com/
TalkFree
http://weblink.i-link.net/
Hottelephone
http://www.hottelephone.com/
Hotcaller
http://www.hotcaller.com/
Zestawienie usług darmowego dzwonienia
http://www.matchboxes.com/freephone.htm
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.