Jak rozciągnąć CD-R?

Do niedawna płyty o pojemności 700 MB uchodziły za szczyt możliwości technicznych w dziedzinie CD-R-ów. Ostatnio pojawiły się jednak jeszcze pojemniejsze krążki. 99 minut muzyki albo sekwencji wideo to najnowsze osiągnięcie producentów nośników CD-R. Nies

Do niedawna płyty o pojemności 700 MB uchodziły za szczyt możliwości technologicznych w dziedzinie CD-R-ów. Ostatnio pojawiły się jednak jeszcze pojemniejsze krążki. 99 minut muzyki albo sekwencji wideo to najnowsze osiągnięcie producentów nośników CD-R. Niestety, nie każdy będzie mógł z nich skorzystać.

Wydawało się już, że płyta CD jako nośnik pamięci została dopracowana i nie da się z niej już nic więcej „wycisnąć”. W czasie gdy prędkości obrotowe napędów CD-ROM zwiększyły się kilkadziesiąt razy, a nagrywarki zmniejszyły czas wypalania krążków do kilku minut, pojemność płyt praktycznie nie uległa zmianie. Jedyne, co uzyskano, to dodatkowe sześć minut nagrania albo 50 MB danych. Tym większe zdumienie wywołało pojawienie się płyt CD-R o pojemności 800 MB, a nawet 870 MB. Pozwalają one zapisać odpowiednio 90 i 99 minut muzyki albo sekwencji wideo i dlatego nazywane są CD-R 90 i CD-R 99.

Nowe nośniki mają zielonkawy albo niebieski kolor i na pierwszy rzut oka prawie nie różnią się od swoich mniej pojemnych krewniaków. Jedyna widoczna różnica to warstwa lakieru dochodząca niemal do samej krawędzi płyty. Osiągnięty w ten sposób przyrost powierzchni nie jest jednak w stanie zagwarantować wzrostu pojemności o 100 MB czy nawet więcej. Dlatego w przypadku krążków 90- i 99-minutowych wykorzystano trik stosowany przy produkcji płyt typu 700 MB (80 min). Zwężono helix (inaczej groove), czyli szerokość rowków spirali wyznaczających ścieżki do prowadzenia promienia lasera po powierzchni płyty. O ile zmniejszenie szerokości ścieżek nośnika 80-minutowego mieści się jeszcze w granicach tolerancji, o tyle zwężenie heliksa płyt CD-R 90 i 99 wykracza poza istniejące normy. Producenci nowych CD-R-ów wystawili napędy CD na ciężką próbę. Nie dość, że laser czytnika musi podążać za bardzo ciasnym groovem, to jeszcze odczytanie całej zawartości płyty wiąże się ze zmuszaniem mechaniki napędu do pracy na granicy jej fizycznych możliwości.

Info
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#
Internet
Programy narzędziowe do płyt CD-R
http://www.disc4you.com/
Strona o nagrywaniu płyt CD-R
http://www.cdrinfo.pl/
Sklep z płytami CD-R 90
http://www.cdr.of.pl/
Na dołączonym CD-ROM-ie w dziale Aktualności | Tendencje znajduje się program CD-Identifier służący do rozpoznawania rzeczywistej pojemności płyt CD-R
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.