Jego szerokość… SONY

Test 24-calowego monitora Sony GDM-FW900, charakteryzującego się możliwością pracy panoramicznej (tryb 16:10).

Kilka lat temu domowe zestawy komputerowe wyposażone były w monitory 14- lub 15-calowe. W owych czasach niewątpliwym komfortem było posiadanie urządzenia o przekątnej ekranu wynoszącej 43 cm (17 cali) i z funkcją cyfrowego sterowania geometrią obrazu. Dziś nikogo nie dziwi płaski ekran w monitorach CRT, menu OSD, nawet jeśli efektywna przekątna wyświetlanego obrazu ma 22,5 cala. Sony GDM-FW900, nawet jak na dzisiejsze standardy, jest jednak konstrukcją dość wyjątkową. Na dużym płaskim ekranie (24 cale) o maksymalnej rozdzielczości 2304×1440 (odświeżanie 80 Hz) można wyświetlić obraz jako tzw. prezentację panoramiczną w trybie 16:10. Oznacza to, że obok siebie mieszczą się dwie strony formatu A4. Dzięki zastosowaniu kineskopu FD Trinitron i dobrej elektroniki sterującej monitor charakteryzuje się małymi zniekształceniami obrazu. Warstwa antyodblaskowa redukuje niemal całkowicie tzw. lustrzane odbicia. Zastosowanie działa elektronowego o dużej gęstości wiązki wraz z tzw. eliptycznym systemem korekcji zapewnia idealnie ostry obraz, nawet w rogach ekranu. Rozbudowany system OSD oprócz popularnych funkcji poprawy geometrii wyświetlanego obrazu udostępnia również bardziej zaawansowane opcje: regulację zbieżności wiązek elektronowych niezależnie dla dwóch obszarów ekranu (góra i dół) oraz korekcję nasycenia oddzielnie dla trzech barw składowych w kilku punktach ekranu.

Monitor współpracuje z komputerami zarówno klasy PC, jak i Macintosh. Możliwość szybkiego przełączenia źródła sygnału (BNC lub mini D-Sub) pozwala na wykorzystanie urządzenia do pracy z dwoma pecetami. Zastąpienie klawiszy sterujących umieszczonych na przednim panelu małym joystickiem zwiększyło wygodę pracy z OSD. Wybór poszczególnych funkcji jest łatwiejszy i bardziej intuicyjny. Niewątpliwą zaletą modelu Sony GDM-FW900 jest zainstalowany w przedniej części podstawy 4-portowy koncentrator USB.

Szeroki ekran oraz zaawansowana elektronika (cewki odchylające) wpływają na gabaryty urządzenia. Monitor zajmuje dużo miejsca i ze względu na sporą masę wymaga biurka o solidnej konstrukcji.

Z drugiej strony niewygórowana cena, oczywiście jak na urządzenie tej klasy (tradycyjne monitory o przekątnej powyżej 22 cali kosztują zwykle kilkanaście tysięcy złotych), sugeruje, iż producent starał się zadbać nie tylko o wzrok i komfort pracy potencjalnego klienta, lecz również o jego kieszeń.

Sony GDM-FW900
Częstotliwości: pozioma – 30-121 kHz, pionowa – 48-160 Hz
Maks. rozdz.: 2304×1440
Kineskop: 24 cale, plamka 0,23, obszar widzialny – 22,5 cala
Gwarancja: 3 lata
Cena: 10500 zł
+ duży, płaski ekran
+ tryb 16:10
+ dwa niezależne źródła sygnału
– wysoka cena
Producent: Sony, Japonia
http://www.sony.com/
Dostarczył: Tornado 2000, Warszawa
tel.: (0-22) 868 80 01, faks: 868 80 19
e-mail: [email protected]
http://www.tornado.com.pl/
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.