Laserem w kolorze

Test kolorowej drukarki laserowej Ricoh Aficio Color AP306D.

Ricoh Aficio Color AP306D to kolorowa drukarka laserowa pozwalająca na drukowanie z maksymalną rzeczywistą rozdzielczością 600×600 dpi na papierze formatu A3. Standardowo urządzenie wyposażone jest w 64 MB pamięci RAM, którą daje się rozszerzyć aż do 256 MB (w testowanym egzemplarzu zamontowano 128 MB). Niestety, pamięć można zwiększyć, jedynie wykorzystując specjalne moduły.

Papier podawany jest z dwóch źródeł: kasety o maksymalnej pojemności 250 kartek lub tacy mieszczącej 50 arkuszy. Ta ostatnia umożliwia również pobieranie stron, kopert oraz innych mediów o nietypowych rozmiarach i gramaturze. Mechanizm drukujący zbudowany jest podobnie jak bęben rewolweru. Tonery o czterech barwach (CMYK) umieszczono w oddzielnych pojemnikach ładowanych do obracającego się „magazynka”, który udostępnia poszczególne kasety. Na uwagę zasługuje duża wydajność tonera oraz bębna drukującego. Według producenta każdy toner z osobna wystarcza na sporządzenie 17 000 stron (5% „zaczernienia”), a przy druku w kolorze również na 17 000 kopii przy 20% zapełnienia strony, bęben zaś starcza na 72 000 wydruków. Urządzenie standardowo wyposażone jest w duplekser umożliwiający drukowanie z obu stron kartki. Dzięki interfejsowi sieciowemu (Ethernet 10/100 Mbit/s) drukarka świetnie nadaje się do pracy w grupach roboczych. Producent zadbał o dobre oprogramowanie zarządzające, umożliwiające zdalną diagnostykę i konfigurację urządzenia także z poziomu przeglądarki internetowej.

Drukarka miała problemy z poprawnym rozmieszczeniem niektórych liter przy drukowaniu dokumentów tekstowych z poziomu języka IPDL-C. Stosując emulację PostScriptu, można usunąć ten błąd. Wydrukowane w ten sposób dokumenty tekstowe charakteryzowały się dobrą jakością. Kolorowy tekst przeniesiony został na papier wiernie i bez przekłamań. Test druku odcieni kolorów ujawnił problemy urządzenia z poprawnym odwzorowaniem przepływów żółtej barwy. Na pasku zamiast 20 różnych odcieni doliczyć się można było zaledwie dziewięciu. Wydrukowane zdjęcia nie były pozbawione wad. Wydruki były trochę za ciemne, a kolory niezbyt dobrze odzwierciedlone. Dużym atutem drukarki jest natomiast jej wydajność. Na wydrukowanie czterdziestostronicowego dokumentu tekstowego, zawierającego niewielkie kolorowe grafiki biznesowe, trzeba czekać około ośmiu minut przy wykorzystaniu pełnej palety barw oraz niecałe dwie minuty w trybie monochroma- tycznym.

Ricoh AC AP306D
Maksymalna rozdz. [dpi]: 600×600
Szybkość druku [str./min]: 24 czarno-białych, 6 kolorowych
Pamięć RAM standardowo/maks. [MB]: 64/256
Język: IPDL-C, Ricoh PostScript Level 2
Wydajność bębna: 72 000 stron
Gwarancja: 1 rok
Cena: 26 200 zł
+ szybki procesor
– małe zasobniki na papier
Producent: Ricoh, Japonia
http://www.ricoh.com/
Dostarczył: Ricoh Polska, Warszawa
tel.: (0-22) 608 15 55, faks: 608 15 80
e-mail: [email protected]
http://www.ricoh.com.pl/