Laserowe gryzonie

Myszy optyczne firm Logitech i Dexxa : Laserowe gryzonie

Śledząc bacznie ewolucję rynku urządzeń wskazujących, śmiało można stwierdzić, że znajduje się on u schyłku pewnej epoki. Już niedługo definitywnie skończy się okres dominacji tradycyjnych, mechanicznych „gryzoni”, które zostaną wyparte przez myszy optyczne – dokładniejsze i bardziej odporne na zużycie.

Funkcję układu określającego położenie myszy optycznej spełnia element światłoczuły, a dokładniej minikamera. Analizuje ona powierzchnię, po której przesuwane jest urządzenie, i na podstawie zarejestrowanego obrazu wysyła informację, o jaką odległość powinien zostać przemieszczony wskaźnik myszy. Do prawidłowego działania kamera potrzebuje odpowiedniego oświetlenia powierzchni. Problem ten rozwiązuje specjalna dioda, świecąca silnym, zwykle czerwonym lub niebieskim światłem, umieszczona w pobliżu elementu światłoczułego.

Jednym z liderów w produkcji myszy optycznych jest firma Logitech. MouseMan Wheel Optical i Wheel Mouse Optical są nowymi produktami tej firmy, zaopatrzonymi w złącze USB oraz adapter pozwalający podłączyć je do portu PS/2. Do obu modeli dołączany wygodny i funkcjonalny firmowy sterownik pod nazwą MouseWare, współpracujący z każdą wersją systemu Windows.

MouseMan Wheel Optical wyposażono w trzy przyciski i rolkę do przewijania zawartości ekranu w pionie (spełniające dodatkowo funkcję czwartego przycisku). Ergonomiczny kształt czyni ją bardzo wygodną w użyciu, ale jednocześnie uniemożliwia korzystanie z tego urządzenia osobom leworęcznym. Z tyłu, u podstawy myszy, znajduje się świecące na niebiesko logo producenta, które wygląda naprawdę efektownie, jednak wpatrywanie się w nie bardzo męczy wzrok.

Sterownik dostarczany razem z myszką instaluje się bezproblemowo. Wyposażony jest w szereg bardzo przydatnych opcji i umożliwia np. przypisywanie różnych funkcji przyciskom, zmianę prędkości oraz przyśpieszenia wskaźnika, a także kalibrację kierunku jego ruchu. Wraz ze sterownikami instaluje się również dodatkowy zestaw animowanych kursorów.

Mysz Wheel Mouse Optical jest nieco prostszym modelem. Wyposażono ją w dwa przyciski i rolkę do przewijania ekranu w pionie, która jednocześnie służyć może jako trzeci przycisk. Mysz nie jest profilowana, w związku z czym mogą z niej korzystać osoby leworęczne. Niestety, tak jak w przypadku modelu MouseMan Wheel Optical, nie ma możliwości wyłączenia dodatkowych przycisków (emulacji trybu standardowej myszy z dwoma przyciskami), zarówno sprzętowo, jak i na poziomie sterownika.

Oprogramowanie, które dostarczane jest wraz z tą myszą, oferuje dokładnie takie same funkcje jak w przypadku MouseMana, z jedną dość istotną różnicą: w przypadku modelu Wheel Mouse Optical umożliwia ustalenie, czy użytkownik jest prawo czy leworęczny. Dexxa Optical Mouse jest optyczną myszką produkcji znanej firmy Dexxa. Model ten jest prawdziwym rekordzistą, jeżeli chodzi o liczbę zainstalowanych przycisków. Na obudowie znajdują się aż cztery klawisze, a dodatkowo zamontowano rolkę do pionowego przewijania zawartości ekranu, która także pełnić może rolę klawisza. Jednak „co za dużo, to niezdrowo” – tak wielu przycisków nie sposób dobrze rozmieścić. Z tego powodu praca z myszką może być nieco kłopotliwa, gdyż np. przyciski usytuowane po bokach urządzenia zbyt łatwo możemy wcisnąć zupełnie niechcący.

Urządzenie zaopatrzone jest w sterowniki odpowiedzialne za prawidłową pracę w każdej wersji systemu Windows oraz w DOS-ie. Pomimo że firmowe oprogramowanie jest bardzo ubogie, ma dwie godne uwagi funkcje: stopniowanie zbliżenia fragmentów obrazu oraz możliwość przewijania zawartości ekranu w poziomie. Dziwi natomiast fakt, że zabrakło opcji dla użytkowników leworęcznych, gdyż mysz ma budowę symetryczną.

Najwygodniejszymi spośród opisanych są modele firmy Logitech. MouseMan Wheel Optical ze względu na swoje wymiary i kształt jest myszą przeznaczoną raczej dla użytkowników o dużych dłoniach. Doskonale natomiast uzupełnia go „mniejszy brat” Wheel Mouse Optcial, z którego z powodzeniem mogą korzystać także np. dzieci. Produkt firmy Dexxa, ogólnie rzecz biorąc, jest dosyć niewygodny, a jego konstrukcja sprawia wrażenie nie do końca przemyślanej z punktu widzenia ergonomii. Dodatkowo na niekorzyść przemawiają niewłaściwie rozmieszczone i zbyt czułe na dotyk przyciski boczne.

Żaden z wymienionych „gryzoni” nie działał prawidłowo na jednolitej powierzchni, np. czarnym stole czy kartce papieru. Winę za to ponosi układ optyczny, który nie mając żadnego punktu odniesienia, nie potrafi poprawnie zinterpretować zmian położenia myszy.

Wheel Mouse Optical
Złącze: USB
Liczba przycisków/rolek: 3/1
Wymiary [mm]: 114×57×37
Ciężar [g]: 88
Gwarancja: 5 lat
Cena: 160 zł
+ możliwość dostosowania
ustawień dla osób leworęcznych
+ rozbudowane funkcje sterownika
– brak możliwości wyłączenia dodatkowych przycisków
Producent: Logitech, USA
http://www.logitech.com/

MouseMan Wheel Optical
Złącze: USB
Liczba przycisków/rolek: 4/1
Wymiary [mm]: 141×65×43
Ciężar [g]: 131
Gwarancja: 5 lat
Cena: 195 zł
+ ergonomiczny kształt
+ rozbudowane funkcje sterownika
– brak możliwości dostosowania
ustawień dla osób leworęcznych
– brak możliwości wyłączenia dodatkowych przycisków
Producent: Logitech, USA
http://www.logitech.com/

Dexxa Optical Mouse
Złącze: PS/2
Liczba przycisków/rolek: 4/1
Wymiary [mm]: 126×70×38
Ciężar [g]: 93
Gwarancja: 2 lata
Cena: 120 zł
+ duża liczba przycisków
+ możliwość przewijania zawartości ekranu w poziomie
– złe umiejscowienie dodatkowych przycisków
Producent: Dexxa, Chiny
http://www.dexxa.com/

Dostarczył: Tornado 2000,
Warszawa
tel.: (0-22) 868 80 01, faks: 868 80 19
http://www.tornado.com.pl/
e-mail: [email protected]