Najlepsze na rynku

Zestawienie Top 10 przygotowano w celu wyłonienia produktów o największych możliwościach lub charakteryzujących się najkorzystniejszym stosunkiem możliwości do ceny. Co miesiąc w rankingach pojawiają się nowe produkty, przetestowane przez CHIPLab w ramach testów nowych produktów. Kto będzie szybszy - Intel czy AMD? Czyj układ zdobędzie przewagę i skłoni użytkowników do zainwestowania w najnowszy procesor, płytę […]

Zestawienie Top 10 przygotowano w celu wyłonienia produktów o największych możliwościach lub charakteryzujących się najkorzystniejszym stosunkiem możliwości do ceny. Co miesiąc w rankingach pojawiają się nowe produkty, przetestowane przez CHIPLab w ramach testów nowych produktów.

Kto będzie szybszy – Intel czy AMD? Czyj układ zdobędzie przewagę i skłoni użytkowników do zainwestowania w najnowszy procesor, płytę główną, moduły pamięci… Czy rywalizacja najszybszych jednostek głównych nie będzie tak naprawdę porównaniem dwóch filozofii dostępu do pamięci operacyjnej? Z jednej strony kontrowersyjne i ciągle jeszcze o wiele za drogie pamięci RAMBUS, z drugiej stosowane dotychczas głównie w kartach graficznych układy DDR SDRAM, kuszące obietnicą podwojenia przepustowości magistrali FSB. Zwycięzca tej rywalizacji zapewni sobie pozycję lidera, a więc także ogromny rynek zbytu na swoje produkty. Z pojawienia się nowych chipsetów i procesorów ucieszą się także producenci płyt głównych, gdyż oznacza to dla nich kolejną szansę zwiększenia zysków.

Pozostaje zadać sobie jeszcze pytanie – czy na całym tym zamieszaniu skorzystają także użytkownicy? To, że pojawią się jeszcze wydajniejsze komputery, z pewnością wielu z nas ucieszy. Na początku będą one bardzo drogie, ale można przypuszczać że szybko zaczną tanieć, co zawsze jest pozytywnym zjawiskiem. Ważniejsza staje się kwestia stabilności i niezawodności nowych systemów. Miejmy nadzieję, że pojawienie się nowości sprzętowych nie oznacza początku nowych problemów z niekompatybilnością urządzeń.

Płyty główne

Wygląda na to, że rynek płyt głównych znajduje się w przededniu znaczących zmian. Chociaż aktualny ranking Top 10 POWER nadal zdominowany jest przez urządzenia bazujące na chipsetach Intela, to modele z układami firmy VIA coraz mocniej zaznaczają swoją obecność. Prawdziwy przełom może nastąpić z chwilą premiery płyt głównych przystosowanych do współpracy z pamięciami DDR (pierwsze urządzenia tego typu wyposażone będą zapewne w chipset AMD 760). Z drugiej strony premiera procesora Pentium 4 i płyt głównych dla tego układu zaostrzy konkurencję pomiędzy producentami chipsetów i płyt głównych. Można tylko mieć nadzieję, że rywalizacja dotyczyć będzie nie tylko wydajności, ale także cen nowych produktów.

Karty graficzne

Ostatnie miesiące przyniosły oczekiwaną przez znawców tematu informację, że firma Nvidia po raz pierwszy sprzedała więcej układów graficznych niż dominująca dotychczas na rynku kanadyjska korporacja ATI. Głównym atutem nowego lidera oprócz wydajności wytwarzanych przez niego chipsetów okazała się zdolność do szybszego wypuszczania na rynek nowych modeli.

Dowodem dobrej kondycji firmy Nvidia jest chociażby nowy układ GeForce2 GTS Ultra zainstalowany w karcie graficznej firmy Creative Labs, debiutujący w rankingu Top 10 POWER. Dzięki podwyższeniu częstotliwości taktowania samego procesora oraz układów pamięci DDR wydajność układu GeForce2 GTS Ultra jest wyższa od osiąganej przez urządzenia konkurencji.

Myszy

Ergonomia i niezawodność to główne atuty w walce o dominację na rynku urządzeń wskazujących, w tym także i myszy komputerowych. Pierwszy z nich dotyczy coraz bardziej wyrafinowanej i dostosowanej do kształtu ludzkiej dłoni konstrukcji korpusu myszy. Na poprawę komfortu pracy użytkownika wpływ ma także zdolność urządzenia do bezprzewodowej komunikacji z komputerem.

Jeśli chodzi o niezawodność myszy, to podstawowym problemem stało się wyeliminowanie mechanicznych elementów konstrukcji. Tradycyjna gumowa kulka z wałkami zastąpiona została układem optycznym składającym się ze światłoczułego elementu śledzącego ruch urządzenia. Tego typu rozwiązania są bardziej precyzyjne i lepiej znoszą długotrwałe użytkowanie.

Kamery internetowe

Rozwój konstrukcji kamer internetowych jest doskonałym przykładem na to, jak ograniczenia uznanych standardów wpływają na postęp technologiczny. Ponieważ opóźnia się premiera płyt głównych wyposażonych w złącze USB 2.0, producenci kamer, nie mogąc zwiększyć wydajności przechwytywania obrazu, starają się w inny sposób uatrakcyjnić swoje produkty.

Firma Creative Labs wyposażyła np. kamerę Web Cam Go Plus w 8 MB pamięci oraz własne źródło zasilania, dzięki czemu użytkownik nie jest ograniczony długością kabla USB łączącego urządzenie z komputerem. Kamerę zabrać można ze sobą praktycznie wszędzie i używać jej jako prostego aparatu cyfrowego lub też rejestrować krótkie sekwencje wideo.

Drukarki atramentowe

Po długim okresie przerwy niemal wszyscy liczący się producenci drukarek atramentowych przedstawili nowe modele. Hewlett-Packard zaprezentował bardzo szybką – przeznaczoną do niewielkiego biura – „plujkę” DeskJet 990Cxi. Lexmark odnowił praktycznie całą linię swoich produktów, zastępując modele Z11, Z31 i Z51 nowymi drukarkami Z12, Z32 i Z52 oraz dodając zupełnie nową – Z42. Dzięki bardzo atrakcyjnej cenie i dobrej jakości druku zdominowały one ranking Top 10 ECONO drukarek atramentowych, zajmując cztery z pierwszych pięciu pozycji. Na szczególną uwagę zasługuje Lexmark Z42, który dzięki wysokiej rozdzielczości druku 2400×1200 dpi nadaje się do drukowania zdjęć, zatem powinien znaleźć wielu zwolenników wśród właścicieli aparatów cyfrowych.

Info
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#
Internet
Ranking Top 10
http://www.chip.pl/topten/
Na dołączonym do tego numeru CHIP-a CD-ROM-ie w dziale Hardware | Top 10 znajduje się aplikacja umożliwiająca tworzenie zestawień Top 10 uwzględniających indywidualne preferencje Czytelników
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.