Opowieści z przeszłości

Multimedialny program edukacyjny przeznaczony do nauki historii w szkołach podstawowych i średnich.

Historia nauczycielką życia, a i z Historii ludzkości też można się niejednego nauczyć. Program obejmuje materiał od czasów prehistorycznych po II Wojnę Światową i podzielony został na część teoretyczną, testową oraz słownik pojęć. Sprawdzeniu zdobytej wiedzy służy przeszło 4000 pytań obejmujących 168 tematów. W obrębie poszczególnych epok można swobodnie konstruować testy dotyczące dowolnie wybranych zagadnień. Na część teoretyczną składają się biogramy królów Polski, opisy wydarzeń oraz baza dat.

Cała multimedialność programu sprowadza się do znajdujących się poniżej tekstu ilustracji, które można dowolnie powiększać.

Osoby chcące dowiedzieć się czegoś o koronowanych władcach naszego kraju ujrzą ekran, którego większą część wypełnia portret panującego, a dołem automatycznie przewija się tekst o nim. Krótkie informacje sprawiają wrażenie zaczerpniętych z podręcznika do podstawówki. Można regulować szybkość i kierunek przesuwu tekstu, ale nie da się po prostu ręcznie przewinąć do wybranego miejsca czy skopiować danych za pośrednictwem Schowka, co możliwe jest w innych miejscach aplikacji. Szkoda także, że nie przygotowano informacji o innych ważnych postaciach historycznych.

Obszerną bazę dat historycznych można przeszukiwać według roku lub wydarzenia. O ile ten pierwszy tryb jest bardzo użyteczny, o tyle korzystanie z drugiego daje dość dziwaczne rezultaty: aplikacja zwraca wszystkie informacje o roku, w którym owo hasło pojawiło się po raz pierwszy. Szukając danych o Hitlerze, dowiemy się, co się wydarzyło w roku 1921, w którym Führer został przywódcą NSDAP. I to jest wszystko, co otrzymamy na temat wodza III Rzeszy.

Część multimedialna jest więcej niż skromna: poniżej tekstu w części opisowej znajduje się kilka dość przypadkowych ilustracji dzieł sztuki z epoki: zdjęć, obrazów, rysunków, płaskorzeźb lub schematycznych map. Nie ma śladu filmów, nagrań dźwiękowych czy animacji, a jakość zdjęć jest słaba.

Na obwolucie pudełka można przeczytać, że jest to program „dla szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich”, czyli praktycznie dla wszystkich. Dla wszystkich, a więc dla nikogo: najmłodsi adresaci mogą mieć problemy ze zrozumieniem takich terminów, jak „autochtoni” czy „roszczenia dynastyczne”, a dla maturzystów zdających egzamin z historii zawarty na krążku materiał będzie co najwyżej rozgrzewką przed solidną nauką. Liczba tematów jest duża, ale niestety każdy opisany jest dość skrótowo i pobieżnie. Przedstawiona interpretacja zdarzeń jest dość naiwna, robiona wyraźnie „ad usum Delphini”. Z biogramu Bolesława Krzywoustego dowiemy się, że „popierał budowę kościołów, które służyły nie tylko jako miejsca do rozmowy z Bogiem, ale też jako biblioteki”. Błędy stylistyczne są tak liczne, że utrudniają niekiedy zrozumienie sensu zdań, jak np. wówczas, gdy „powody były przyczynami”.

Realizacja programistyczna aplikacji przywodzi na myśl rosyjskie narzędzia krakerskie z cyberpunkowych powieści Gibsona. Uruchomiona „Historia ludzkości” nie istnieje oficjalnie w systemie – Windows nie pokazuje jej na Pasku zadań ani na belce do przełączania się między aplikacjami, wywoływanej przez naciśnięcie klawiszy [Alt]+[Tab]. Ponieważ programu oficjalnie nie ma, nie można się z niego przełączyć do innych aplikacji. Po pomyślnie zakończonej instalacji w menu Start nie pojawia się żaden nowy skrót. Brak też odpowiedniego wpisu w oknie Dodaj/Usuń programy Panelu sterowania, skutkiem czego pełne odinstalowanie wymaga skrzętnego czyszczenia Rejestru. Oprócz takich wariacji na temat technologii „stealth”, w rozdzielczości wyższej niż 1024×768 mamy też klasyczne maskowanie: aktywne pola przycisków są nie tam, gdzie je widać, pojawiają się „widmowe” obiekty na ekranie, pasek przewijania jest rekordowo cienki i złapanie go myszką samo w sobie stanowi grę zręcznościową. Pomimo takich „cudów” pakiet pracuje stabilnie…

Do redakcji trafiła pudełkowa, wyposażona w ładnie wydrukowaną instrukcję wersja „Historii ludzkości”, sprawiająca na pierwszy rzut oka wrażenie produktu finalnego. Widziałem jednak lepiej sprawujące się bety. Chętnym do zakupu proponowałbym poczekać, aż producent zechce wydać poprawioną, także merytorycznie, wersję aplikacji.

Historia ludzkości
Liczba CD: 1
Język: polski
Wymagania: PC Pentium 90, 16 MB RAM, napęd CD- -ROM 4x, Windows 9x, ok. 57 MB na dysku
+ bogactwo tematów
+ wielość pytań testowych
– koszmarne błędy w interfejsie
– skromna multimedialność
– skrótowość opisu i niejednolity poziom opracowań
– błędy językowe
Producent: Marksoft, Warszawa
tel.: (0-22) 663 93 90,
faks: 663 92 98,
e-mail: [email protected]
http://www.marksoft.com.pl/
Cena: 59 zł
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.