Permanentna inwigilacja

Cyfrowe kamery internetowe z dnia na dzień zyskują na popularności. I nie ma w tym nic dziwnego - w końcu wywołały one rewolucję w dziedzinie komunikowania się na odległość. Ogromną zaletą tego typu urządzeń jest fakt, iż umożliwiają one przesyłanie obrazu i dźwięku, zastępując nieco przestarzały już sposób kominikowania się za pomocą pisanego na klawiaturze […]

Cyfrowe kamery internetowe z dnia na dzień zyskują na popularności. I nie ma w tym nic dziwnego – w końcu wywołały one rewolucję w dziedzinie komunikowania się na odległość. Ogromną zaletą tego typu urządzeń jest fakt, iż umożliwiają one przesyłanie obrazu i dźwięku, zastępując nieco przestarzały już sposób kominikowania się za pomocą pisanego na klawiaturze tekstu.

Wśród wielu firm zajmujących się produkcją cyfrowych kamer wymienić należy Creative Labs. Jeden z jej ostatnich produktów: VideoBlaster Web- Cam Go Plus umożliwia przechwytywanie sekwencji wideo z maksymalną rozdzielczością 640×480 pikseli w 24-bitowej palecie barw. Niestety, w najwyższej rozdzielczości wydajność kamery spada do około 1,3 klat./s. Znaczną poprawę można uzyskać dzięki zmniejszeniu rozdzielczości do 160×120 punktów – wtedy prędkość rejestracji wynosi już 15 fps.

WebCam Go Plus została zaprojektowana także jako kamera pracująca niezależnie od komputera. W każdej chwili można ją po prostu odłączyć i zabrać ze sobą na wycieczkę. Wbudowane 8 MB pamięci flash zapewnia miejsce dla około 200 zdjęć wykonanych w rozdzielczości 640×480 punktów. Po powrocie nie pozostaje nic innego, jak tylko zgrać „zapamiętane” przez kamerę „migawki” oraz sekwencje wideo na dysk twardy i korzystając z bogatego oprogramowania, poddać je ewentualnej obróbce. Trzeba jednak podkreślić, że jakość zdjęć nie dorównuje efektom uzyskiwanym przez najprostsze nawet aparaty cyfrowe.

Firma Logitech, słynąca z produkcji wysokiej klasy urządzeń peryferyjnych, przed- stawiła nieco inne rozwiązanie. QuickCam Web jest typową kamerą internetową, która potrafi rejestrować z dużą szybkością 28 fps filmy wideo w rozdzielczości 160×120 punktów. Niestety, zwiększenie rozmiarów obrazu do 640×480 pikseli obniża wydajność urządzenia do 2,3 fps. Wbudowany mikrofon pozwala na zapisywanie dźwięku, co dodatkowo ogranicza prędkość rejestrowania sekwencji wideo.

Do kamery dołączone jest bardzo funkcjonalne oprogramowanie, umożliwiające konfigurację urządzenia oraz obróbkę zarejestrowanych zapisów. Użytkownik może się nieco rozerwać, grając w serię tzw. Reality Fusion Games, czyli gier, w których sterowanie odbywa się za pomocą ruchów ciała gracza, analizowanych przez oprogramowanie kamery.

TV-PC 100 oraz TV-PC 300 to podobne urządzenia produkcji firmy Trendnet. Kamera TV-PC 100 przeznaczona jest dla użytkowników, którzy na pierwszym miejscu stawiają nie jakość, ale płynność obrazu. Model TV-PC 100 umożliwia zapis sekwencji wideo z szybkością 30 fps w rozdzielczości 160×120 pikseli oraz 12,5 fps w maksymalnej rozdzielczości – 352×288 punktów. Niestety, ograniczenie to dotyczy także funkcji wykonywania pojedynczych zdjęć, co znacznie zmniejsza użyteczność testowanej kamery. Mocną stroną zestawu jest dołączone oprogramowanie. Oprócz funkcji konfiguracji pozwala ono na dokładną obróbkę wyników pracy.

TV-PC 300 to konstrukcja bardziej zaawansowana. W tej wersji produkt firmy Trendnet umożliwia przechwycenie filmu wideo w maksymalnej rozdzielczości 640×480 punktów. Przy takich ustawieniach prędkość zapisu wynosi jedynie 4,8 fps. W niższych rozdzielczościach urządzenie prezentuje znacznie wyższą wydajność, np. w okienku 160×120 pikseli prędkość rejestracji wynosiła prawie 29 fps. Wadą urządzenia jest niewłaściwie zamontowany obiektyw, który może się obluzowywać, powodując utratę ostrości obrazu.

Załączone oprogramowanie jest niemal identyczne z tym, które dostarczane jest z modelem TV-PC 100. Jedyna różnica to prostszy sterownik pozbawiony niektórych, bardziej zaawansowanych opcji konfiguracyjnych.

Niestety, pomimo ogromnego postępu technicznego oraz konkurencji na rynku urządzeń rejestrujących pojawiające się produkty wciąż nie spełniają wszystkich oczekiwań użytkowników. Najwięcej zastrzeżeń wzbudza jakość wykonywanych zdjęć – żadna prezentowana kamera nie potrafiła wiernie odwzorować kolorów twarzy lub planszy testowej. Wiele do życzenia pozostawia także prędkość zapisu wideo w większym oknie, ale w tym akurat przypadku wąskie gardło stanowi przepustowość portu USB.

VideoBlaster WebCam Go Plus
Rodzaj matrycy: CMOS
Złącze: USB
Maks. format wideo: 640×480
Maks. rozmiar zdjęć: 640×480
Gwarancja: 2 lata
Cena: 780 zł
+ możliwość pracy bez udzialu komputera
+ bogate oprogramowanie
– wysoka cena
Producent: Creative, USA
http://www.creative.com/
Dostarczył: Creative Labs Polska,
Warszawa
tel.: (0-22) 853 02 66, faks: 843 22 83
http://www.europe.creative.com/
e-mail: [email protected]

QuickCam Web
Rodzaj matrycy: CMOS
Złącze: USB
Maks. format wideo: 640×480
Maks. rozmiar zdjęć: 640×480
Gwarancja: 1 rok
Cena: 320 zł
+ bogate oprogramowanie
+ duża prędkość zapisu w niskiej rozdzielczości
– niska jakość wykonywanych zdjęć
Producent: Logitech, USA
http://www.logitech.com/
Dostarczył: Tornado 2000, Warszawa
tel.: (0-22) 868 80 01, faks: 868 80 19
http://www.tornado.com.pl/
e-mail: [email protected]

Trendnet TV-PC 100
Rodzaj matrycy: CMOS
Złącze: USB
Maks. format wideo: 352×288
Maks. rozmiar zdjęć: 352×288
Gwarancja: 1 rok
Cena: 247 zł
+ duża prędkość zapisu w niskich rozdzielczościach
+ bogate oprogramowanie
+ niska cena
– niewielka maksymalna rozdzielczość
Producent: Trendnet, USA
http://www.trendware.com/
Dostarczył: Lucky Star Polska, Łódź
tel.: (0-42) 637 72 89, faks: 637 73 19
http://www.lucky-star.com.pl/
e-mail: [email protected]

Trendnet TV-PC 300
Rodzaj matrycy: CMOS
Złącze: USB
Maks. format wideo: 640×480
Maks. rozmiar zdjęć: 640×480
Gwarancja: 1 rok
Cena: 324 zł
+ duża prędkość zapisu w niskich rozdzielczościach
+ bogate oprogramowanie
– niewielkie problemy z ostrością
Producent: Trendnet, USA
http://www.trendware.com/
Dostarczył: Lucky Star Polska, Łódź
tel.: (0-42) 637 72 89, faks: 637 73 19
http://www.lucky-star.com.pl/
e-mail: [email protected]
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.