Pociąć i posklejać

Test systemu do cyfrowej edycji wideo Matrox RT2000. Zestaw bazuje na karcie Matrox G400 Flex 3D oraz dodatkowej karcie PCI ze sprzętowym kodekiem obrazu i dźwięku C-Cube DVxpress-MX25.

Firma Matrox jest dobrze znana niemal wszystkim użytkownikom PC. Produkowane przez nią karty graficzne cenione są ze względu na bardzo dobrą jakość obrazu i wysoką funkcjonalność (np. technologia DualHead). Kanadyjski producent nie ogranicza się jednak tylko do projektowania akceleratorów 3D. Znaczną część oferty Matroksa stanowią systemy edycji wideo przeznaczone na rynek profesjonalny i półprofesjonalny.

Jednym z takich produktów jest Matrox RT2000 będący zestawem do nieliniowego montażu filmów. Pakiet składa się z akceleratora graficznego Matrox G400 Flex 3D (zmodyfikowana wersja modelu G400 Dual Head) oraz dodatkowej karty PCI, zawierającej sprzętowy kodek obrazu i dźwięku C-Cube DVxpress-MX25. Instalacja zestawu wymaga wyjęcia z komputera dotychczasowej karty graficznej, której funkcje przejmuje Matrox G400 Flex 3D.

Zestaw Matroksa przeznaczony jest do współpracy zarówno z cyfrowymi magnetowidami i kamerami standardu Digital Video (DV), jak i urządzeniami analogowymi. Do wymiany nagrań ze sprzętem cyfrowym służą dwa gniazda IEEE-1394 (FireWire), umieszczone na grzbiecie karty kompresującej. Oprócz obsługi najpopularniejszego formatu DV, stosowanego w sprzęcie amatorskim, przewidziano także wsparcie dla standardów DVCAM oraz DVC-PRO wykorzystywanych w kamerach profesjonalnych. W celu wygodnego podłączania urządzeń analogowych do modelu RT2000 dołączono zewnętrzny panel zawierający zestaw analogowych wejść i wyjść obrazu (kompozytowe i S-Video) oraz dźwięku (chinch).

Zapis filmów na dysku twardym odbywać się może w formacie DV (strumień 25 Mbit/s – zarówno ze źródeł cyfrowych, jak i analogowych) lub MPEG-2 (regulowana wydajność 10-25 Mbit/s – tylko ze źródeł analogowych). Podczas zapisu w formacie MPEG-2 wykorzystywane są jedynie klatki typu Intra, zawierające informacje niezbędne do odtworzenia obrazu. Nie wymagają one użycia danych z sąsiednich klatek. Dzięki temu możliwa jest swobodna edycja (cięcie, przemieszczenie) nagrań. Niestety, filmy zapisane w standardzie MPEG-2 Intra nie mogą być bezpośrednio przeniesione na płytę CD. W celu udostępnienia ich innym użytkownikom, np. na stronie internetowej, niezbędne jest ich przekształcenie do formatu MPEG-2 IBP (ramki typu Intra, Bi-directional, Predictive), co wiąże się z pogorszeniem jakości i koniecznością przeprowadzenia długotrwałych obliczeń.

W zestawie RT2000 znaleźć można jedynie sterowniki dla środowiska Windows 98. Według zapewnień producenta bliskie ukończenia są także prace nad wersją oprogramowania dla systemu Windows 2000. Obsługa systemu Windows NT nie jest przewidziana ze względu na brak w sterownikach opisywanego produktu obsługi takich technologii jak WDM (Windows Driver Model) oraz DirectX.

Ważnym czynnikiem wpływającym na wygodę obsługi zestawu do edycji wideo są możliwości i funkcjonalność dołączonego oprogramowania. Kupując pakiet RT2000, użytkownik otrzymuje aplikację Adobe Premiere 5.1c Real Time wraz z zestawem odpowiednich rozszerzeń (plug-ins) firmy Matrox. Dzięki temu możliwe jest m.in. sterowanie kamerami DV za pośrednictwem komputera oraz precyzyjne (z dokładnością do jednej klatki) przenoszenie filmów pomiędzy kasetą magnetyczną a dyskiem twardym. System plików FAT32 stosowany w Windows 98 nie pozwala na tworzenie plików o objętości ponad 4 GB, a zbiory AVI nie mogą przekraczać 2 GB. Jednak producent zadbał o wygodną rejestrację długich nagrań. Podczas pracy z RT2000 plik AVI jest dzielony przez specjalny plug-in na fragmenty i zapisywany w taki sposób, że program (np. Adobe Premiere) widzi je jako jeden duży zbiór.

Atutem RT2000 jest generowanie efektów wideo w czasie rzeczywistym. Podczas montażu operator oglądać może poddawany edycji materiał na ekranie telewizora lub na monitorze. Dodanie przejścia lub napisu nie wymaga czasochłonnego przebudowywania materiału wideo i może być obserwowane natychmiast. W przeciwieństwie do innych kart wideo podobnej klasy (np. Pinnacle DV500) w czasie rzeczywistym generowane są nie tylko przejścia płaskie, ale także trójwymiarowe. Operator korzystać może z bardzo bogatej (kilkaset wariantów) biblioteki zdefiniowanych efektów. W praktyce tworzenie przejścia 3D odbywa się za pomocą karty Matrox G400 Flex 3D, przy czym ruchomy obraz traktowany jest jako tekstura nakładana na animowaną siatkę tworzącą dane przejście. Na obraz nakładana może być także dodatkowa warstwa grafiki (np. napisy, statyczne logo). W odróżnieniu od konkurencyjnej karty DV500 proces ten jest przeprowadzany w czasie rzeczywistym również we fragmentach zawierających przejścia czy np. efekt „obraz w obrazie” (tzw. PIP).

Po zakończeniu montażu gotowy film może zostać natychmiast zapisany za pomocą magnetowidu analogowego. Jeżeli nagranie ma zostać umieszczone na nośniku cyfrowym (kaseta DV), konieczne jest jednorazowe przeprowadzenie przebudowy filmu. Czas potrzebny na wykonanie tego procesu w znacznym stopniu zależy od wydajności używanego komputera. W przypadku procesora Pentium II 400 MHz czas przetwarzania przejścia trwa ok. 8-10 dłużej od rzeczywistego czasu jego trwania. Dzięki mechanizmom inteligentnego renderingu (patrz: CHIP 12/99, s. 124) przebudowie podlegają tylko fragmenty filmów zmienione podczas montażu.

Oprócz systemu Adobe Premiere do pakietu RT2000 dołączane są aplikacje Sonic Foundry ACID Music (edycja dźwięku), Ulead Cool 3D (generacja trójwymiarowych napisów) oraz Sonic DVDit! LE (przygotowywanie płyt Video CD oraz DVD).

Matrox RT2000
Sposób kompresji: DV (25 Mbit/s), MPEG-2 (10-25 Mbit/s)
Kodek obrazu i dźwięku: C-Cube DVxpres MX-25
Wejścia: IEEE-1394, kompozytowe (obraz), S-Video, RCA (audio)
Wyjścia: IEEE-1394, kompozytowe (obraz), S-Video, RCA (audio)
Sterowniki: Windows 98
Dołączone oprogramowanie: Adobe Premiere 5.1c RT, zestaw rozszerzeń dla Adobe Premiere, Sonic Foundry ACID Music, Ulead Cool 3D, Sonic DVDit! LE
Gwarancja: 3 lata
Cena: 7000 zł
+ generowanie przejść w czasie rzeczywistym
+ dopracowane rozszerzenia dla Adobe Premiere
+ bogate oprogramowanie
+ zapis nagrań w formacie MPEG-2
– sterowniki tylko dla Windows 98
– wysoka cena
– konieczność wymontowania używanej karty graficznej
Producent: Matrox, Kanada
http://www.matrox.com/
Dostarczył: Wamm, Kielce
tel.: (0-41) 361 72 21, faks: 362 08 08
e-mail: [email protected]
http://www.wamm.pl/
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.