Przydzielanie przerwania karcie graficznej i problemy z upgrade’em BIOS-u

Czy karty graficzne z procesorem Intel 740 i magistralą AGP wymagają przyporządkowania przerwania z poziomu BIOS-u, czy też uaktywnianie tej opcji jest w przypadku tego chipa niewskazane? Druga kwestia: program Awdflash pokazuje graficznie, co w czasie programowania pamięci flash dzieje się ze starym BIOS-em. Widać 64 kolorowe okienka, gdzie kolor biały przypisano uaktualnieniu (updated), zielony pozostawieniu starych danych (not updated), a czerwony oznacza błąd operacji. No właśnie – czy naturalne i właściwe jest, że pewna część BIOS-u nie jest uaktualniana? Podczas upgrade’owania na mojej płycie Gigabyte GA BX 2000 cztery ze wspomnianych 64 okienek zawsze zaznaczone są na zielono. Czy tak powinno być, czy może z BIOS-em mojej płyty jest coś nie w porządku?

Andrzej Sykut

Opcję Assign IRQ for VGA można włączyć niezależnie od typu procesora graficznego. Normalnie karta nie wymaga przydzielania IRQ. Natomiast aby zsynchronizować obliczenia wykonywane przez akcelerator 3D i CPU, nieodzowne jest wykorzystanie mechanizmu przerwań. Podobnie dzieje się, gdy na karcie zainstalowano dodatkowe moduły, np. dekoder MPEG. W takim przypadku stosowany jest tzw. busmastering. Mechanizm ten przyśpiesza komunikację między komponentami i odciąża procesor komputera, przydzielając mu jedynie funkcję sterowania przepływem danych.

Odpowiadając na drugie pytanie, trzeba powiedzieć to, że część nowoczesnych płyt głównych ma BIOS-y zawierające tzw. bootblock, czyli obszar nie podlegający modyfikacji. Są w nim zapisane podstawowe funkcje systemu. Bootblock umożliwia uruchomienie płyty głównej nawet wtedy, gdy BIOS został uszkodzony, np. zaatakowany przez wirusa. Zazwyczaj obsługiwane są wtedy stacja dyskietek oraz magistrala ISA. Warto podkreślić, że w sytuacji awaryjnej tylko wykorzystanie karty graficznej z takim złączem pozwoli na obserwację tego, co się dzieje z płytą. Praktyczne zastosowanie obszaru bootblock sprowadza się do upgrade’u BIOS-u z wykorzystaniem dyskietki startowej z której będzie można wywołać program flashujący.