Setki litrów…

Opis multimedialnego przewodnika po Paryżu, wydanego przez Onet PL. Jest to już drugie wydawnictwo z serii Wirtualne podróże.

Czy wiedzą Państwo, ile litrów detergentów trzeba zużyć miesięcznie do czyszczenia szklanej piramidy w Luwrze? Jeśli nie, polecam krążek Paryż – wirtualna podróż, wydany przez bielski Onet PL na licencji firmy Automobile Association.

Ile litrów „Ludwika” trzeba miesięcznie wylać na cacko po lewej, by utrzymać je w czystości?

Oczywiście nie jest to jedyna informacja, którą możemy znaleźć we wspomnianym wydawnictwie. Na pewno też nie najważniejsza – to zaledwie ułamek wiedzy o stolicy Francji, jaką zdobędziemy, obcując z tą srebrną płytą. Jest ona bliźniaczo podobna do opisywanej już w CHIP-ie (w numerze 2/2000, s. 146) innej wirtualnej podróży – po Londynie. Identyczny jest niestandardowy interfejs, tym razem utrzymany w stylu paryskiej kawiarni. Rozmaite elementy jej wnętrza są odnośnikami do poszczególnych działów przewodnika. Choć na pierwszy rzut oka taki sposób organizacji treści wydaje się mało intuicyjny czy wręcz niewygodny, jednak już po kwadransie początkowo bezładnego klikania doskonale wiemy, co gdzie jest. Natomiast dla osób wyjątkowo słabo orientujących się w przestrzeni pomocą może być podzielony na tematy indeks.

Nie sposób tu opisać całego bogactwa treści omawianego krążka. Oprócz informacji historycznych, geograficznych czy biograficznych znajdziemy również nader przydatne dane turystyczne – o bazie noclegowej, paryskiej komunikacji i gastronomii a nawet takich szczegółach jak zwyczaje dotyczące napiwków. Zwraca uwagę – nieobecny w przewodniku po Londynie – niewielki słowniczek pozwalający na przyswojenie sobie kilkudziesięciu francuskich zwrotów. Jak się wprawdzie dowiadujemy, coraz więcej Francuzów mówi po angielsku, jednak nawet dukając kilka słów po francusku, zaskarbimy sobie sympatię paryżan.

Na koniec muszę się jeszcze poskarżyć na mechanizm instalacji. Podobnie jak w „Londynie” zmuszeni zostaniemy do instalacji QuickTime’a w stareńkiej już wersji 2.1.2 – najnowsze oprogramowanie na nic się nie zda. I jeszcze nagroda dla cierpliwych czytelników – tytułowych litrów jest podobno około ośmiuset…

Paryż – wirtualna podróż
Liczba CD: 1
Język: polski
Wymagania: PC 486, 8 MB RAM, napęd CD-ROM 2x, Windows 9x, ok. 30 MB na dysku
+ bogactwo treści
+ atrakcyjny, adekwatny do tematu interfejs
– usterki mechanizmu instalacji
Producent: Onet PL, Bielsko-Biała
tel.: (0-33) 811 75 71
faks: 812 31 41
e-mail: [email protected]
http://www.opm.pl/
Cena: 99 zł
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.