Skaner przełomu wieków

Test skanera Minolta Dimage Scan Elit.

Obserwowany od dłuższego czasu dynamiczny rozwój fotografii cyfrowej może sprawiać wrażenie, że tradycyjna, fotochemiczna metoda utrwalania obrazu odchodzi powoli do lamusa. Jednak pomimo coraz wyższej jakości zdjęć oferowanej przez aparaty cyfrowe dla profesjonalistów klisza fotograficzna pozostaje nadal najpewniejszym „nośnikiem do zapisywania obrazu”. I to ona właśnie najlepiej się sprawdza jako źródło danych (ok. 5000 dpi) do uzyskania znacznych powiększeń z zachowaniem odpowiedniej ostrości i kolorystyki obrazu. Najnowszy skaner Minolty jest odpowiedzią na zapotrzebowanie właśnie tej grupy fotografików, która pragnie połączyć wysoką jakość tradycyjnej technologii z szybkością uzyskiwania odbitek i łatwością przesyłania zdjęć fotografii cyfrowej.

Dołączone do Dimâge Scan Elite oprogramowanie jest nie tylko proste i wygodne w użyciu – pozwala także na zaawansowaną korekcję kolorystyki obrazu już na etapie skanowania.

Dimâge Scan Elite jest funkcjonalnym urządzeniem, przeznaczonym do digitalizacji czarno-białych lub kolorowych fotografii – zarówno ze slajdów, jak i negatywów (35 mm) – oraz materiałów APS (Advanced Photo System). Model ten umożliwia skanowanie zdjęć z maksymalną rozdzielczością 2820 dpi, co pozwala na uzyskanie z małoobrazkowego negatywu poligraficznie reprodukowalnej fotografii w formacie A4. Jako źródło światła producent zastosował lampę fluorescencyjną, jako układ optyczny wykorzystał zaś matrycę CCD, umożliwiającą skanowanie kolorowego obrazu w jednym przebiegu. Optykę urządzenia charakteryzuje ponadto 36-bitowa głębia koloru oraz wysoki wskaźnik zakresu gęstości, wynoszący 3,6.

Wraz ze skanerem dostarczane jest oprogramowanie Dimâge Scan Elite v. 1.0.2 pozwalające na łatwe i wygodne sterowanie pracą urządzenia. Software ten może być uruchamiany jako niezależna aplikacja lub rozszerzenie programu graficznego, poprzez wywołanie interfejsu TWAIN. Scan Elite poza standardowymi funkcjami szybkiego podglądu zdjęcia, kadrowania i obracania obrazu wyposażony został w szereg funkcji umożliwiających bardzo precyzyjną korekcję kolorystyki fotografii już na etapie skanowania. Dostępne są m.in. narzędzia balansowania koloru za pomocą krzywych korekcji jasności, kontrastu i nasycenia barw. Program umożliwia porównywanie ze sobą kolejnych wersji modyfikowanego zdjęcia, a po dokonaniu wyboru właściwych wartości parametrów korekcji zapisanie ich w postaci profilu.

Włączenie funkcji Digital ICE wydłuża czas skanowania o kilkanaście sekund, umożliwia ona jednak wręcz niewiarygodną poprawę jakości obrazu Dimâge Scan Elite. Wykorzystanie algorytmu czyszczenia obrazu (Digital ICE), pozwala skanować nawet mocno uszkodzone i zabrudzone filmy (obie fot. znajdują się na CD).

Aplikacja ma także wiele funkcji przyśpieszających i automatyzujących proces skanowania – np. po zdefiniowaniu przez użytkownika docelowych rozmiarów i rozdzielczości fotografii rozdzielczość skanowania oraz powiększenie określane są automatycznie. Z kolei paleta Scan Navigation umożliwia zdefiniowanie i zapisanie sekwencji poleceń wraz z odpowiednimi parametrami, a następnie wywołanie tego ciągu w postaci tzw. akcji.

Najciekawszym narzędziem oferowanym przez Dimâge Scan Elite v. 1.0.2 jest jednak Digital ICE (Image Correction Enhancement). Ten unikatowy algorytm pozwala w sposób automatyczny naprawić na zdigitalizowanym obrazie wszelkie błedy wynikające ze skanowania uszkodzonych bądź zabrudzonych filmów. Włączenie funkcji Digital ICE powoduje nieznaczne wydłużenie czasu skanowania. Jednak w wyniku działania tej opcji całkowity czas, przygotowania i obróbki ilustracji ulegnie skróceniu, gdyż zdjęcia wymagają jedynie „kosmetycznych” poprawek. Warto podkreślić, że zarówno za jakość układu optycznego, jak i oprogramowania urządzenie Minolty uhonorowane zostało przez Stowarzyszenie EISA (European Imaging and Sound Association) tytułem „Cyfrowy Skaner Roku 2000-2001”.

Producent zapewnia, że przy odpowiedniej konfiguracji sprzętowej komputera czas skanowania zdjęcia z maksymalną rozdzielczością nie powinien przekraczać 30, a podgląd 6 sekund. Na pececie z procesorem Intel Celeron 500, wyposażonym w 128 MB RAM-u i kontroler SCSI-2 (Adaptec AHA-1542), skanowanie zdjęcia do formatu A4 z rozdzielczością 300 dpi trwało około 4 minut, natomiast po włączeniu funkcji Digital ICE – 15 sekund dłużej, podgląd obrazu uzyskiwano zaś po upływie 20 sekund.

Reklama

Wysoka jakość reprodukcji obrazu sprawia, że produkt Minolty jest ciekawą propozycją dla firm poligraficznych i wydawnictw. Z drugiej strony niewielka masa, małe rozmiary i trwałość obudowy sprawiają, że urządzeniem tym powinni również zainteresować się pracujący w terenie fotoreporterzy.

Minolta Dimâge Scan Elite
Typ: skaner do filmów małoobrazkowych
Interfejs: SCSI-2
Rozdzielczość: 2820 dpi
Oprogramowanie: Dimâge Scan Elite v. 1.0.2 (Macintosh/Windows), Photoshop 5.0 LE
Wymiary: 90×162×272 mm
Waga: 2 kg
Cena: 6000 zł
+ wysoka jakość reprodukcji
+ funkcja automatycznego „czyszczenia” zeskanowanych obrazów
+ funkcjonalne oprogramowanie
Producent: Minolta, Japonia
http://www.minolta.com/
Dostarczył: Minolta Polska, Warszawa
tel.: (0-22) 636 05 66, faks: 636 05 66 w. 207
e-mail: [email protected]
http://www.minolta.com.pl/