Słówka znad Tamizy

Krótki test programu "Profesor Henry 2001".

Za sprawą firmy Edgard Multimedia na naszym rynku pojawił się kolejny program wspomagający naukę angielskiego.

Producent, przygotowując kolejną edycję aplikacji, uwzględnił uwagi, wskazówki i prośby użytkowników, poszerzył znacznie zakres materiału, udoskonalił mechanizmy wspomagające proces nauki i system powtórek i tak powstał o wiele lepszy od swego poprzednika (opisywanego w CHIP-ie 9/99, s. 136) Profesor Henry 2001 .

Jedynie w Konwersacjach możemy zamienić kilka zdań z Profesorem.

Nowy profesor uczy ponad 9000 słów, zwrotów i idiomów wybranych na podstawie częstości ich występowania w angielskich tekstach i codziennych rozmowach. W przypadkach niektórych słów nie trzymano się jednak sztywno tej zasady; jeżeli słówko nie znalazło się w grupie najczęściej używanych, ale jest ważne i często występuje w podręcznikach szkolnych, też dołączano je do bazy. Uzupełnieniem ćwiczeń leksykalnych jest ponad 4000 ćwiczeń składniowych. Uczą one między innymi zwrotów koniecznych do porozumiewania się, sposobu użycia słówek w zdaniu, znaczenia słów w zależności od kontekstu. Jednak – jak możemy przeczytać w sekcji

Ważne informacje — „z przyczyn technicznych została udźwiękowiona tylko część zadań”. I choć na płycie jest jeszcze kilkadziesiąt megabajtów wolnego miejsca, a jako format zapisu dźwięku wybrano WAVE (czemu np. nie MP3?), nagrania dotyczą tylko sekwencji będących przerywnikami w trakcie nauki oraz konwersacji.

Oprócz przysłów i sentencji wypowiedzianych przez znanych ludzi naukę uatrakcyjniają zdjęcia z krajów anglojęzycznych, a także ćwiczenia polegające na łączeniu w pary uprzednio poznanych wyrazów.

Jak widać z przedstawionej tu charakterystyki, kształtowane umiejętności językowe dotyczą w głównej mierze słownictwa. Ćwiczenia podzielono na grupy tematyczne, wewnątrz nich dokonano gradacji ze względu na stopień trudności. W trakcie przyswajania wiedzy możemy dodawać do słówek i zdań własne komentarze czy skojarzenia pomagające nam w zapamiętywaniu angielskich wyrazów. Wśród ćwiczeń dostępna jest także ich specjalna grupa –

Wyrażenia ogólne — która pozwala początkującemu użytkownikowi opanować ponad 600 najważniejszych słów.

Dzięki dołączonemu do aplikacji generatorowi zadań mamy możliwość samodzielnego modyfikowania i tworzenia własnych ćwiczeń oraz dodawania nowo poznanych słówek. Właśnie te możliwości sprawiają, że Profesor Henry może być przez nas stale rozbudowywany i dopasowywany do naszych potrzeb oraz stanowić uzupełnienie tradycyjnego kursu.

Jedynie wspomniane uprzednio konwersacje dają nam możliwość posłuchania oraz nagrania własnych, krótkich rozmówek – dialogów. Niestety, nie znajdziemy na płycie – jak już wspomniałem – żadnych filmów czy dłuższych wypowiedzi. Mamy za to dołączony do programu podręcznik gramatyki, który pozwala przyswoić lub przypomnieć, zarówno proste zagadnienia gramatyczne, jak i te trudniejsze (np. mowę zależną czy tryby warunkowe). Oddzielną aplikacją jest słownik. Na pochwałę zasługuje świetnie napisana instrukcja z elementami metodyki – jak się uczyć – i informacjami na temat pamięci i procesu zapamiętywania.

Dużym plusem programu jest to, że producent dba o swoich klientów i na stronach firmowych założył Klub Profesora 2001, w którym zamieścił odpowiedzi na kilka najczęściej zadawanych przez użytkowników pytań. Znajdziemy tam również uaktualnienie programu, które dodaje kilka usprawnień i niweluje dostrzeżone niedociągnięcia. Posiadacze oryginalnej, starszej wersji aplikacji Henry – Słownictwo mogą zakupić nową edycję jako uaktualnienie poprzedniej.

Profesor Henry 2001 nie jest produktem doskonałym, lecz jego główną zaletą jest to, iż mogą z tego programu korzystać zarówno osoby rozpoczynające naukę, jak i te, które pragną utrwalić lub rozszerzyć swoje słownictwo. Zatem mimo kilku „minusów” i pewnej monotonii ćwiczeń jest aplikacją godną polecenia.

Profesor Henry 2001
Liczba CD: 2
Język: polski
Wymagania: PC Pentium 100, 16 MB RAM, napęd CD- -ROM 8x, Windows 9x/NT/2000, ok. 40 MB na dysku
+ doskonała instrukcja
+ uniwersalność materiału (niezależnie od zaawansowania)
+ aktualizacja przez Internet
+ generator ćwiczeń
– brak udźwiękowienia większości zdań
– pewna monotonia ćwiczeń
Producent:
Edgard Multimedia, Warszawa
tel./faks: (0-22) 857 44 32
e-mail: [email protected]
http://www.edgard.com.pl/
Cena: 79 zł Uaktualnienie: 29 zł