Smak wolności

Chicony Infra-Red Wireless Keyboard: Smak wolności

O tym, że komunikacja bezprzewodowa staje się coraz bardziej powszechna, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Do akcesoriów komputerowych pozbawionych przewodu łączącego je z resztą zestawu należą m.in. klawiatury.

Jednym z modeli, w którym zrezygnowano z tradycyjnego sposobu przesyłania danych (za pomocą przewodu), jest produkt o nazwie Infra-Red Wireless Keyboard, oferowany przez firmę Chicony. Ta bezprzewodowa multimedialna klawiatura wykorzystuje do komunikacji z komputerem promieniowanie podczerwone. Wiązka trafia do specjalnego odbiornika, połączonego z komputerem za pomocą portu PS/2. Zastosowanie podczerwieni korzystnie wpłynęło na zasięg urządzenia (około 10 m) szczególnie w porównaniu z klawiaturą przewodową (1-1,5 m). Niestety, technika bezprzewodowa ma pewną wadę, jaką jest ograniczona przenikalność wiązki, co w praktyce oznacza, że na odcinku pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem nie powinny znajdować się żadne przeszkody.

Ciekawe elementy klawiatury Chicony to znajdujący się z boku touch pad i dwa okrągłe przyciski, mające na swój sposób emulować myszkę. Rozwiązanie to staje się bardzo praktyczne przy pracy w odległości od komputera, poza zasięgiem kabla tradycyjnego „gryzonia”.

Oprócz funkcji oferowanych przez zwykłe klawiatury Infra-Red Wireless Keyboard ma wiele wbudowanych opcji specjalnych, dostępnych po zainstalowaniu firmowego sterownika. Klawiszom (od F1 do F12) przyporządkowano np. rożne funkcje m. in. otwarcie strony WWW, przejście do trybu MS DOS, regulację głośności oraz obsługę dowolnego odtwarzacza filmów bądź muzyki. Co ciekawe, przyciski z zakresu od F1 do F4 są w pełni programowalne i pozwalają na przypisanie do nich dowolnych aplikacji, umożliwiając tym samym tworzenie wygodnych skrótów do najczęściej używanych aplikacji. Należy jednak uważać, aby np. po przeprogramowaniu klawisza F1 nie utrudnić sobie dostępu pomocy systemowej.

Bardzo oryginalnie rozwiązana została sprawa umiejscowienia diod, które normalnie znajdują się na obudowie klawiatury i sygnalizują stan, w jakim znajduje się urządzenie. Zostały one „przeniesione” na ekran monitora, gdzie jako wskaźniki graficzne doskonale spełniają swoją funkcję, uwalniając użytkownika od konieczności spoglądania na klawiaturę.

Chicony Wireless Keyboard doskonale sprawdzi się np. podczas prezentacji, kiedy osoba prowadząca znajduje się często z dala od komputera, a plątający się pod nogami przewód przeszkadzałby i stwarzałby ryzyko potknięcia.

Chicony Infra-RedWireless Keyboard
Złącze: PS/2
Liczba klawiszy: 89
Wymiary [mm]: 382×181×15
Ciężar [g]: 602,4
Zasięg: około 10 metrów
Gwarancja: 1 rok
Cena: 160 zł
+ duża funkcjonalność
+ wbudowany touch pad
+ duży zasięg
– brak klawiatury numerycznej
– wysoka cena
Producent: Chicony, Tajwan
http://www.chicony.com/
Dostarczył: Cezar, Legnica
tel.: (0-76) 866 50 00, faks: 866 50 01
http://www.cezar.com.pl/
e-mail: [email protected]