Światełko w tunelu

Nowa sieć szkieletowa IP w TP SA: Światełko w tunelu

Każdemu z nas przynajmniej raz zdarzyło się narzekać na Telekomunikację Polską. Dla użytkowników modemów jednym z większych problemów są „głuche” połączenia z numerem dostępowym. Wszyscy pomstują na awarie sieci Tpnet, które są usuwane ze sporym opóźnieniem. Czasami zdarza się, że pomiędzy dwoma miastami w Polsce pakiety podróżują nawet przez USA. Najczęściej jednak internauci narzekają na fakt „zapychania się” łączy. Najbardziej irytujące było to, że Telekomunikacja Polska zdawała się nie zauważać tych problemów. Jednak do czasu – w połowie października TP SA poinformowała o modernizacji szkieletu sieci Polpak-T. Jak twierdzą przedstawiciele firmy, dzięki tej inwestycji Polpak-T stanie się jedną z najnowocześniejszych sieci tego typu w Europie.

Do tej pory sieć szkieletową obsługiwały 2 routery Cisco 12008 i 8 Cisco 75xx, a tzw. warstwę dostępową – Cisco 75xx i 25xx. Z tych urządzeń tylko Cisco 12008 miały pewne możliwości rozbudowy, więc TP SA zdecydowała się na gruntowną modernizację sieci Polpak-T. Rozpoczęto ją od uruchomienia dwunastu wysoko wydajnych switchy ATM Passport 15000. Będą one pracowały w węzłowych punktach sieci Polpak-T. Ponadto w jedenastu miastach w Polsce (Warszawie, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu) TP SA umieści routery Ericsson AXI-580.

Równolegle Telekomunikacja Polska zawarła umowy z firmami Alcatel i Lucent na dostawę urządzeń SDH (Cyfrowej Hierarchii Synchronicznej) oraz sprzętu najnowszej techniki optoelektronicznej DWDM (Dense Wave Division Multiplexing – jednym światłowodem przesyłanych jest naraz wiele danych za pomocą światła o różnych długościach fali). Urządzenia SDH STM 16 (Synchroniczny Moduł Transportowy) dostarczone przez Alcatela mają przepływność 2,5 Gbps każde. Systemy DWDM firmy Lucent Technologies umożliwią wykorzystanie istniejących łączy światłowodowych i jednoczesne zwiększenie ich przepustowości do wartości 80×2,5 Gbps. Na bazie tej infrastruktury powstanie szkielet sieci IP, której wydajność znacznie przewyższy dzisiejsze potrzeby internautów.

Jest jednak zła wiadomość: technologia DWDM nie została jeszcze wdrożona. TP SA nie podaje żadnych konkretnych terminów, a jedynie obiecuje, że będzie to możliwe prawdopodobnie na początku roku 2001. Kiedy to się stanie, routery AXI 580 i urządzenia DWDM utworzą szkielet IP wykorzystujący łącza o przepustowości 2,5 Gbps lub 10 Gbps. Jak zapewnili nas przedstawiciele TP SA, nowa sieć szkieletowa została tak zaprojektowana, aby awaria w jednym miejscu nie była w stanie pozbawić nikogo „wyjścia” na świat.

Jednak wykorzystanie zalet nowej sieci możliwe będzie po usprawnieniu tzw. warstwy dostępowej IP, czyli modemów pracujących pod numerem 0-202122 oraz obsługujących je urządzeń. Jak informowaliśmy miesiąc temu, w ostatnim czasie liczba modemów wzrosła dwukrotnie. Czy wszystkie te zmiany wpłyną na poprawę sytuacji polskiego Internetu, okaże się wkrótce.

Info
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#
Internet
Technologia DWDM
http://wtm.ite.pwr.wroc.pl/~spatela/dydak/WDM/