Tajemnice Willamette’a

Architektura procesora Intel Pentium 4.

Reklama

Od chwili premierowego pokazu Pentium 4 co jakiś czas odtajniane są kolejne szczegóły jego architektury. Nie inaczej było 20 września w Warszawie, kiedy to firma Intel zaprezentowała po raz pierwszy w naszej części Europy ten swój najnowszy 32-bitowy procesor.

Na warszawskim pokazie dziennikarzom przybyłym z całej Europy Środkowo-Wschodniej zaprezentowano w pełni działający komputer zbudowany na bazie 1,5-gigahercowej wersji procesora Pentium 4. Model ten znany był wcześniej pod kodową nazwą Willamette (patrz: CHIP 5/2000, s. 40). Płytę główną premierowego peceta skonstruowano przy wykorzystaniu najnowszego chipsetu i850 firmy Intel, współpracującego z pamięciami RDRAM (Rambus Direct RAM). W testowej maszynie znalazły się dwa 64-megabajtowe moduły RIMM (Rambus Inline Memory Module). Sprzętowej konfiguracji komputera dopełniała zaś karta graficzna ATI Radeon 64.

Zastosowaną platformą systemową był Windows ME z zainstalowaną wersją Beta bibliotek DirectX 8.0. Co ciekawe, niejako przy okazji wyszło na jaw, że Microsoft znał dużo wcześniej szczegóły budowy chipsetu i850 i procesora Pentium 4, przez co od początku przystosował swoje milenijne Okienka do współpracy z nową generacją produktów Intela. Będzie to z pewnością dużym ułatwieniem dla wszystkich użytkowników, gdyż przy instalacji systemu nie będą potrzebne żadne dodatkowe sterowniki.