WygRAM czy przegRAM?

Zainstalowanie dodatkowej pamięci RAM to jeden z najprostszych sposobów przyspieszenia komputera. Niestety, nie każda kość będzie pasować do płyty głównej zamontowanej w naszym zestawie PC.

Zainstalowanie dodatkowej pamięci RAM to jeden z najprostszych sposobów przyspieszenia komputera. Niestety, nie każda kość będzie pasować do płyty głównej zamontowanej w naszym zestawie PC.

Zanim kupimy nowe pamięci, musimy dowiedzieć się albo sprawdzić, jakie moduły RAM pasują do naszego komputera. Najlepiej posłużyć się dokumentacją płyty głównej, upewniając się jednocześnie, czy informacje zawarte w instrukcji są zgodne z rzeczywistością, np. liczba banków pamięci i ich umiejscowienie. Jeżeli ktoś nie posiada podręcznika, to może go sobie pobrać ze stron WWW producenta albo dystrybutora. Tam też znajdują się opisy metod rozpoznawania oznaczeń płyty głównej nadrukowanych na jej powierzchni bądź wyświetlanych podczas startowania komputera. Nie zaszkodzi także zweryfikowanie informacji programami służącymi m.in. do rozpoznawania producenta urządzenia.

Pamięci, podobnie jak procesory, są bardzo wrażliwe na ładunki elektrostatyczne. Dlatego przed rozpoczęciem prac związanych z ich montażem należy odłączyć komputer i urządzenia podłączone do niego, np. monitor i drukarkę, od sieci elektrycznej, a modem od linii telefonicznej. Uwaga: niektóre zasilacze typu ATX podtrzymują napięcie w gniazdach pamięci RAM, nawet po wyłączeniu komputera za pomocą przycisku „POWER”. Dlatego, aby uniknąć uszkodzenia peceta, trzeba wyciągnąć kable z gniazdek zasilających.

Przed otwarciem obudowy należy sprawdzić, czy użytkowany przez nas komputer nie jest „oplombowany”. Funkcję zabezpieczenia pełni zazwyczaj jedna lub więcej naklejek, zwanych stikerami. Ponieważ nie da się ich odkleić bez ich uszkodzenia, dlatego używa się ich jako zabezpieczenie przed próbami zaglądania przez użytkowników do wnętrza komputera. Jeżeli pecet nie jest już na gwarancji albo nie ma stikerów, otwieramy obudowę.

Info
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#
Internet
Porady i informacje o pamięciach RAM
http://www.kingston.com/tools/umg/newumg08.asp
http://www.pcmech.com/article.htm?installram
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.