Zabłysnąć w Sieci

Historia i charakterystyka formatu Macromedia Flash

Zmiany dokonane w piątej wersji programu Macromedia Flash wydają się umacniać jego pozycję na rynku narzędzi do tworzenia witryn WWW. Jednak przyszłość formatu ShockWave Flash (SWF) nie jest pewna z powodu pojawienia się technologii SVG.

Pierwsza generacja stron internetowych przedstawiała informacje dostępne niewielkiej grupie osób wyłącznie w trybie tekstowym. Wraz z popularyzacją idei Internetu pojawiły się w Sieci witryny drugiej generacji. Dzięki poszerzeniu możliwości języka opisu stron WWW – HTML-a – cechowały się one bardziej zaawansowaną typografią, bazującą na formatowaniu tekstu za pomocą tabel i osadzaniu w nich prostej grafiki. Wkrótce nastąpił gwałtowny rozwój Internetu i tysiące osób zapragnęły mieć w ogólnoświatowej Sieci własną stronę. Wiele firm dostrzegło marketingową i komercyjną korzyść płynącą z wykorzystania nowego medium oraz rolę, jaką odgrywa w tym procesie sposób prezentacji danych. Aby zrealizować stale rosnącą liczbę zleceń i spełnić oczekiwania klientów, społeczność twórców stron WWW potrzebowała obok nowych, wydajnych narzędzi także technologii, która umożliwiłaby stworzenie dla witryn internetowych bardziej atrakcyjnej wizualnie formy.

Info
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#
Internet
Centrum informacji na temat Flasha
http://www.macromedia.com/
Witryny w formacie Flash
http://www.collectivestudios.com/http://www.u2.com/
Centrum informacji na temat SVG
http://www.w3.org/Graphics/SVG/Overview.htm8
Witryna zawierająca grafikę w formacie SVG
http://www.battlebots.com/
W dziale Internet | Technologie internetowe znajduje się program Adobe SVG Viewer, umożliwiający przeglądanie witryn wykonanych w technologii SVG