AMD 760, AMD 760 MP

Szczegóły budowy najnowszego chipsetu AMD 760, współpracującego z pamięciami DDR SDRAM, dyskami UltraATA/100 oraz nowymi procesorami Palomino i Morgan.

Marsz w kierunku 266 MHz

30 października został oficjalnie zaprezentowany nowy zestaw układów sterujących firmy AMD. Czy ten chipset przeznaczony jest jedynie do obsługi procesorów Athlon Thunderbird i Duron?

Chipset AMD 760 to klasyczna konstrukcja składająca się z dwóch mostków – północnego i południowego – połączonych ze sobą magistralą PCI (patrz: CHIP 11/2000, s. 130). Część północna, czyli układ AMD 761, obsługuje złącze AGP 4×, co pozwala w pełni wykorzystać wydajność oferowaną przez najnowsze akceleratory grafiki. Jednak to nie współpraca z magistralą AGP 4× jest najciekawszą nowością, wprowadzoną do architektury „siedemsetsześćdziesiątki”.

Przyśpieszając magistralę

AMD 760, podobnie jak konstrukcje firmy VIA (patrz: CHIP 12/2000, s. 42), przystosowany został do obsługi modułów typu DDR SDRAM PC-200 i PC-266. Dzięki temu, że pamięci DDR mogą przesyłać dane na obu zboczach sygnału zegarowego (patrz: CHIP 12/2000, s. 138), informacje są odczytywane lub zapisywane w RAM-ie z szybkością dochodzącą do 2,1 gigabajta na sekundę (1,6 GB/s dla kości typu PC-200). Ponieważ AMD 760 jest konstrukcją w pełni synchroniczną, dlatego też magistrala systemowa musi działać z taką samą szybkością jak moduły pamięci. Tak więc w nowym chipsecie, oprócz stosowanej dotychczas 100-megahercowej (efektywnie 200 MHz) szyny FSB, pojawiła się również częstotliwość 133 MHz (266 MHz).

Oczywiście, aby wykorzystać zwiększoną wydajność systemu, wynikającą z zastosowania szybszej magistrali FSB, trzeba mieć do dyspozycji procesor pracujący z wyższą częstotliwością szyny systemowej. Dotychczasowe jednostki centralne koncernu AMD współpracowały jedynie ze 100-megahercowym zegarem szyny, jednak wraz z premierą „siedemsetsześćdziesiątki” zaprezentowane zostały trzy nowe Athlony (1 GHz, 1,13 GHz oraz 1,2 GHz), w których zmniejszono mnożnik, podnosząc jednocześnie do 133 MHz częstotliwość pracy FSB. Mimo iż nominalna szybkość pracy się nie zwiększyła, można oczekiwać, że komputer zbudowany na bazie płyty głównej z chipsetem AMD 760 i nowych procesorów będzie szybszy nawet o 25%. Co ciekawe, zwiększenie częstotliwości FSB przez firmę AMD nie wynika li tylko z chęci dostosowania procesorów do nowego chipsetu, ale z tego, że maksymalny przewidziany dla Athlonów mnożnik wynosi 12,5 (1250 MHz). Zwiększenie częstotliwości magistrali systemowej do 133 MHz umożliwi zatem produkcję Athlonów pracujących nawet z prędkością 1663 MHz.

Nowy chipset firmy AMD wykonano w tradycyjnej architekturze dwóch mostków – północnego i południowego. Zastosowanie modułów DDR PC-266 zwiększa dwukrotnie przepustowość magistrali danych w stosunku do chipsetów wykorzystujących tradycyjne pamięci PC-133.

W porównaniu z poprzednim chipsetem – AMD 750 – zwiększona została również wielkość obsługiwanej pamięci z 0,5 do 4 GB. Niestety, moduły DDR SDRAM nie są zgodne z powszechnie stosowanymi dzisiaj SDRAM-ami. Różnią się nie tylko liczbą kontaktów (184 zamiast 168), ale też zastosowanym niższym napięciem zasilającym (2,5 zamiast 3,3 V).

Coś dla twardzieli

Mostek południowy (układ AMD 766) odpowiada za komunikację z urządzeniami peryferyjnymi. Wśród najważniejszych jego cech wymienić należy możliwość współpracy z dyskami twardymi pracującymi w standardzie UltraATA/100 oraz obsługę czterech portów USB.

Mostek południowy nowego chipsetu pozwala ponadto na podłączenie do komputera myszki, klawiatury, steruje portami szeregowymi i równoległymi oraz zarządza funkcjami oszczędzania energii. AMD 766 umożliwia ponadto obsłużenie maksymalnie siedmiu złączy PCI oraz podłączenie urządzeń ISA za pośrednictwem dodatkowego specjalizowanego układu i magistrali LPC (Link Protocol Converter).

Co dwie głowy, to nie jedna

Firma AMD jednocześnie z premierą chipsetu AMD 760 zaprezentowała również wersję oznaczoną symbolem AMD 760 MP. Jest ona przeznaczona dla systemów wieloprocesorowych. Co ciekawe, dzięki zastosowaniu protokołu EV6 każdy z dwóch procesorów Athlon współpracujących z chipsetem AMD 760 MP dysponuje własnym 72-bitowym kanałem. Logika systemowa dba zaś o odpowiednie zestawienie połączeń, tak aby wszystkie zamontowane na płycie CPU miały do dyspozycji pełną (2,1 GB/s) przepustowość magistrali danych.

Spoglądając na konstrukcję chipsetu AMD 760, odnosi się wrażenie, że został on zaprojektowany dla innych procesorów niż obecne na rynku Athlon czy Duron. Tak też jest w istocie, gdyż niedługo powinny pojawić się w sprzedaży nowe jednostki centralne AMD – Palomino i Morgan, które będą miały ulepszoną architekturę wewnętrzną oraz znacznie większą pamięć cache L2. Można się więc spodziewać, że będą one wymagały o wiele większej przepustowości magistrali danych. I to właśnie z myślą o ich potrzebach skonstruowany został AMD 760 oraz AMD 760 MP.

Info
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#
Internet
AMD
http://www.amd.com/
Na dołączonym do numeru CD-ROM-ie w dziale Aktualności|Tendencje znajduje się dokumentacja z dodatkowymi informacjami technicznymi dotyczącymi chipsetu AMD 760
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.