Chat w sieci lokalnej

Tym razem staramy się wyjasnić czytelnikom, co zrobić, by móc pogawędzić w sieci lokalnej tak jak w Internecie przez ICQ.

Chciałbym się dowiedzieć, który z programów do komunikacji w Internecie nadaje się do zastosowania w zwykłej sieci LAN. Co moglibyście mi polecić? Czy do tego zadania nadaje się program typu Odigo?

Wojtek Orzech

Komunikatorów internetowych, takich jak ICQ czy Odigo, nie stosuje się w sieci lokalnej, ponieważ programy te do swojego poprawnego działania wymagają obecności połączenia internetowego z centralnym serwerem producenta. Jeżeli LAN ma stałe połączenie z Siecią, to nie ma przeszkód w korzystaniu z Odigo lub ICQ. Istnieją jednak aplikacje przeznaczone specjalnie do rozmów w sieci lokalnej, które nie mają podobnych wymagań. Już na płycie instalacyjnej Windows można znaleźć taki program (Winpopup), jednak z powodu jego niewielkich możliwości nie jest to najlepsze rozwiązanie. Zdecydowanie ciekawsze są np. LANChat (http://www.republika.pl/lanchat/), Winpopup Plus (najnowsza wersja nosi nazwę e/pop, http://www.wiredred.com/download.html) czy VCM (dostępny na serwerach Tucows). Z opisem innych programów można się zapoznać na stronach LAN Zone (http://lanzone.koti.com.pl/netpop.htm). Niektóre mirrory serwerów Tucows w Polsce mają adresy:

http://tucows.icm.edu.pl/
http://tucows.it.pw.edu.pl/
http://tucows.sim.pl/
http://tucows.task.gda.pl/

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.