Do zadań specjalnych

Test procesorów Pentium 4 1,4 i 1,5 GHz.

Premiery procesorów niemal zawsze wywołują duże emocje. Najnowszy układ Intel Pentium 4 jest ciekawym produktem z kilku powodów. Wcale nie chodzi o fakt, iż taktowany jest on zegarem o częstotliwości 1,4 lub 1,5 GHz, ani o to, że według specyfikacji jego magistrala systemowa pracuje z zawrotną prędkością 400 MHz. Jedną z najistotniejszych cech debiutującego układu jest jego konstrukcja. Na półki sklepowe trafił bowiem całkiem nowy procesor, nie będący po prostu ulepszoną wersją Pentium III. Nowa architektura pamięci cache (patrz: „Tajemnice Willamette’a” – CHIP 12/2000 s. 40), systemu przewidywania skoków i przetwarzania potokowego dowodzą iż Pentium 4 jest pierwszym ogniwem nowej linii procesorów. Na tym jednak nie koniec – zmianie uległ także sposób jego sprzedaży. Okazuje się, że kupując Pentium 4, użytkownik staje się jednocześnie właścicielem dwóch modułów pamięci typu Rambus – każdy o pojemności 64 MB. Dopóki płyty główne dla nowego procesora nie będą obsługiwały innych typów pamięci, wydaje się to raczej uzasadnione. Z chwilą pojawienia się chipsetów współpracujących z układami SDRAM czy DDR (zapowiada je firma VIA, a nieoficjalnie także sam Intel), Intel zmieni zapewne politykę sprzedaży. Kolejną nowością, jaką znajdziemy w pudełku z Pentium 4, jest aplikator z pastą silikonową. Na dołączonej ulotce krok po kroku opisany jest sposób rozprowadzenia go po powierzchni układu przed nałożeniem pokaźnych rozmiarów radiatora.

Jednocześnie z premierą procesora, Intel zaprezentował nową płytę główną, bazującą na chipsecie i850. Oprócz spodziewanych elementów, takich jak kontroler IDE UltraATA/100 czy złącze AGP 4×, ma ona kilka nietypowych rozwiązań. Pierwsza zmiana dotyczy braku obsługi kart graficznych ze złączem AGP 1× i 2×. Konstrukcja złącza pozwala wyłącznie na zamontowanie kart AGP 4×. Teoretycznie pozostaje jeszcze montaż karty graficznej typu PCI, ale modele z tym złączem są już praktycznie niedostępne.

Podobnie jak w przypadku pierwszych systemów z procesorami Pentium wykorzystującymi pamięci RAMBUS, konstrukcja magistrali pamięci w płytach z chipsetem i850 wymaga, aby wszystkie cztery sloty RIMM były obsadzone. Na szczęście dopuszczalne jest zapełnienie dwóch z nich specjalnymi terminatorami dostarczanymi wraz z płytą główną.

W celu przetestowania wydajności nowego procesora porównaliśmy jego osiągi z wynikami układów Pentium III i Athlon z zegarem 1 GHz. Każdy system wyposażyliśmy w 128 MB pamięci (Rambus dla procesorów Intela i VCM w przypadku AMD), kartę graficzną z układem GeForce2 MX i dysk twardy UltraATA/100 firmy IBM.

Pierwsze przeprowadzone zostały testy wydajności podsystemu graficznego. Wyniki uzyskane za pomocą aplikacji 3DMark 2000 wykazały około 20-procesntowy przyrost wydajności Pentium 4 w stosunku do starszych układów. Podobne rezultaty nowe procesory Intela uzyskały w teście Video 2000 (kodowanie i dekodowanie MPEG2). Wyniki pomiarów wydajności w grach (w tej roli tradycyjnie już wystąpił Quake III Arena) wykazały, iż nowy procesor jest o około 27% szybszy zarówno od Athlona, jak i Pentium III. Najwięcej korzyści z posiadania Pentium 4 odniosą jednak użytkownicy zajmujący się przetwarzaniem obrazu, i to zarówno statycznego, jak i filmów. Zadanie polegające na skompresowaniu pliku testowego parraray.avi do formatu MPEG oba modele wykonały w czasie o 40% krótszym niż Athlon i ponad dwukrotnie szybciej niż Pentium III.

W przypadku aplikacji biurowych opisywane procesory trochę rozczarowują. W niektórych zastosowaniach okazują się wręcz wolniejsze od starszych układów. W teście SYSmark 2000, na który składają się popularne aplikacje biurowe, Pentium 4 1,5 GHz zaledwie dorównywał Athlonowi i Pentium III, a model z zegarem 1,4 GHz był wolniejszy średnio o 10%.

Najnowsze procesory Intela pomimo kontrowersyjnych wyników są całkiem udaną i przemyślaną konstrukcją. Ich osiągi w zastosowaniach biurowych, choć według testów niższe od tego, co prezentują starsze układy Pentium III i Athlon, w codziennej pracy zapewne okażą się wystarczające. W zastosowaniach multimedialnych, gdzie dostępne procesory dostają „zadyszki”, Pentium 4 jest wyraźnie szybszy. Intel zapowiada, że nowy procesor prawdziwą moc zademonstruje dopiero po pojawieniu się zoptymalizowanych dla niego aplikacji, czyli wykorzystujących rozkazy SSE2.

Pentium 4 1,4 i 1,5 GHz
Gniazdo: Socket 423
Taktowanie: 14×100 MHz (1,4 GHz), 15×100 MHz (1,5 GHz)
Napięcie rdzenia: 1,7 V
Napięcie I/O: 3,0 V
Cache L1 dane: 8 KB
Cache L1 ETC (instrukcje): 8 KB
Cache L2: 256 KB
Gwarancja: 1 rok
Cena: 4950 zł (1,4 GHz),
5940 zł (1,5 GHz)
+ wysoka wydajność w operacjach zmiennoprzecinkowych
+ magistrala systemowa 400 MHz (w trybie DDR)
– wymaga specjalnego zasilacza
– wysoka cena

Producent: Intel, USA
http://www.intel.com/
Dostarczył: California Computer, Warszawa
tel.: (0-22) 668 02 00, faks: 668 02 40
e-mail: [email protected]
http://www.california.pl/