Dyski AV

Zgłoszone przez czytelników problemy związane ze sprzętem komputerowym i metody ich rozwiązywania.

W artykułach dotyczących konfiguracji komputera do prac przy montażu filmów zawarta jest sugestia, by dysk twardy, na który jest zgrywany film z kamery, był dyskiem AV lub „Multimedia Ready”. Przeglądając różne strony internetowe, nie znalazłem żadnej oferty dotyczącej tego typu dysków: ani SCSI, ani EIDE. Ponoć Western Digital produkuje takie dyski, lecz są to modele zewnętrzne, a na dodatek wymagają specjalnej karty w slocie PCI, a więc tym samym wymagają wolnego przerwania. Proszę o informację, gdzie mogę znaleźć normalne wewnętrzne dyski AV SCSI-2 (18-40 GB)? Czy z braku takich można użyć normalnych, szybkich dysków SCSI? Jak w tym przypadku wygląda gubienie klatek? Jakie dyski byłyby najlepsze?

Janusz Jędrzejewski

Pojęcie dysku AV należy już do przeszłości. Ostatnie modele z takim oznaczeniem zostały wyprodukowane mniej więcej trzy lata temu. Powód jest prosty: wszystkie dostępne obecnie HDD nadają się do zastosowań multimedialnych. Podział na obszary docelowe miał sens wtedy, gdy dyski nie dysponowały oszałamiającym transferem, krótkim czasem dostępu i wymagały np. kompensacji temperaturowej (powodowało to najczęściej zachwianie płynności przesyłanych danych). Konstrukcje do obróbki multimediów musiały więc prezentować możliwie najwyższe parametry, dlatego też specjalnie je wyróżniano. W tej chwili każdy dysk – niezależnie od interfejsu – nadaje się do rejestracji muzyki i filmów.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.