Internet nasz pan

Gdyby nie konieczność uzupełnienia Photoshopa o zestaw narzędzi wspomagających tworzenie grafik dla Internetu, trudno byłoby ten program dalej ulepszać. Na szczęście nowa, szósta wersja przynosi jednak kilka nowości także w sferze czysto graficznej.

Gdyby nie konieczność rozbudowania Photoshopa narzędziami do przygotowywania grafik internetowych, proces udoskonalania tego programu zabrnąłby chyba w ślepą uliczkę.

Już poprzedni Photoshop (wersja 5.5) sygnalizował zmiany w polityce Adobe wobec Internetu. Został on bowiem wyposażony w ikonę uruchamiającą program Image- Ready, służący do przygotowywania animacji internetowych. Tendencja ta objawiła się jednak w pełni dopiero w nowej wersji 6.0, choć nie ograniczono się tu jedynie do wprowadzenia narzędzi ułatwiających tworzenie obrazków przeznaczonych dla Sieci.

Przy pierwszym uruchomieniu programu należy określić model barw, w jakim będziemy pracowali. Dobrze wybrać tu takie same ustawienia, jakie wprowadziliśmy podczas instalacji Illustratora 9 (CHIP 12/2000, s. 168), gdyż ułatwi to współpracę obu programów. Jedna z dostępnych opcji to oczywiście Internet Graphics Defaults. Adobe przywiązuje ogromną wagę do zarządzania kolorem, co widać na każdym kroku podczas pracy z programem.

Pierwsze wrażenie

Interfejs użytkownika zmienił się nieco w porównaniu z poprzednią wersją. Najważniejsza nowość to belka z parametrami narzędzi, umieszczona pod menu głównym. Zastępuje ona kilka zakładek znanych z wcześniejszych wersji, np. Brushes, wyświetla też niektóre dane liczbowe umieszczone dotąd na zakładce Info. Belkę parametrów można zamienić w osobne okno i umieścić je w dowolnym miejscu ekranu. Rozwiązanie to – zresztą całkiem wygodne – znane jest od dawna z innych programów (Corel PhotoPaint, Micrografx Picture Publisher) i dziwne, że Adobe tak długo wstrzymywał się z jego zastosowaniem. Innym rzucającym się w oczy novum jest umieszczenie pełnych nazw w menu obrazkowych, rozwijanych z paska narzędzi; dodatkowo nazwy te uzupełniono skrótami klawiaturowymi. Przyczyni się to pewnie do spopularyzowania owych skrótów, o których istnieniu wielu operatorów nie ma nawet pojęcia.

Info
Adobe Photoshop 6.0
Wymagania: PC Pentium, 64 MB RAM, napęd CD-ROM 4×, Windows 9x/NT 4.0/2000/Me/ MacOS 8.x/9.0, ok. 125 MB miejsca na dysku
+ duża liczba narzędzi do obróbki grafiki i korekty zdjęć
+ dobre zarządzanie kolorem
+ ułatwienia dla twórców stron internetowych
– brak możliwości pisania polskimi znakami diakrytycznymi
– wysoka cena
Producent: Adobe, USA
http://www.adobe.com/
Cena: ok. 5120 zł
Uaktualnienie: ok. 1580 zł
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.