Kolorowa rodzinka

Nowe kolorowe drukarki atramnetowe firmy Lexmark. Trzy modele - Z12, Z32 i Z42 to produkty adresowane do użytkowników domowych o mniej zasobnych portfelach.

Lexmark wprowadził niedawno na rynek nową linię drukarek atramentowych przeznaczonych do użytku domowego – Z12, Z32 i Z42. Ponieważ do komunikacji wykorzystują one złącza LPT i USB, my użyliśmy złącza USB, które podczas testu porównawczego drukarek atramentowych okazało się szybsze.

Najtańszą testowaną drukarką był Lexmark Z12. Niestety, oprócz niskiej ceny urządzenie cechuje się także nie najlepszą jakością. Urządzenie nie radziło sobie z drukowaniem żółtych liter na czarnym tle – były one poszarpane i otoczone kolorową „obwódką”. Największym mankamentem wydruków zdjęć okazał się bardzo wyraźnie widoczny raster. W drukarce można zainstalować tylko jeden pojemnik z atramentami. Standardowo użyto atramentów kolorowych (trzy barwy), a więc kolor czarny „składany” jest z barw podstawowych. Fakt ten znacznie podnosi koszt drukowania. Warto zatem sobie dokupić pojemnik z czarnym atramentem.

Podczas druku tekstu i grafiki prezentacyjnej zdecydowanie lepiej radziła sobie drukarka Z32. Tekst jest równomiernie wypełniony i ma ostre, równe krawędzie. Nie wystąpiły też żadne przebarwienia ani rozmycia. Choć fizyczna rozdzielczość druku jest taka sama jak w Z12 (1200×1200 dpi), rezultaty testu zbiegających się linii były znacznie wyższej jakości. Wydrukowane zdjęcia oprócz widocznego lekkiego rastra cechowały się zaburzoną równowagą składowych kolorów. Zdjęcia były przesycone kolorem czerwonym, przez co wyglądały mało naturalnie.

Opisane urządzenia niemal pod każdym względem ustępują modelowi Z42. Ten sam tekst z kolorowymi fragmentami drukowany był o połowę szybciej niż na Z32 i prawie trzykrotnie krócej niż na Z12. Wydruki zdjęć w najlepszej możliwej do uzyskania jakości zostały wydrukowane nieznacznie wolniej niż w przypadku Z12 i Z32. Wynika to z faktu, że dla Z12 i Z32 najlepsza rozdzielczość druku wynosiła 1200×1200 dpi, a dla Z42 2400×1200 dpi. Tak wysoka rozdzielczość zaowocowała bardzo dobrymi wydrukami grafiki i zdjęć, w których widoczne były najdrobniejsze nawet szczegóły. Niestety, nawet na zdjęciach drukowanych w takiej rozdzielczości nadal można zauważyć delikatny raster. Drobnym minusem jest też widoczny „ślad” w postaci cienkiej kropkowanej linii, pozostawiony na wydruku przez kółko dociskające papier. Nie tylko Z42, ale wszystkie testowane modele miały kłopoty z prowadzeniem papieru w końcowej fazie wydruku. W pobliżu dolnego marginesu widać przez to przebarwienia, smugi i nierówne, poszarpane krawędzie.

Spośród przetestowanych drukarek trudno wskazać najlepszy model. Każdy z nich stanowi ofertę wychodzącą naprzeciw oczekiwaniom innego klienta. Lexmark Z12 z pewnością zadowoli użytkowników o mniejszych wymaganiach oraz mniej zasobnych portfelach, a Z42 jest interesującą ofertą dla bardziej wymagających, ale i gotowych zapłacić więcej. Z pewnością znajdą się również chętni na zakup modelu Z32, którego przeciętna jakość i rozsądna cena stanowią dobry kompromis.

Lexmark Z12
Format: A4
Maksymalna rozdz: 1200×1200 dpi
Interfejs: LPT, USB
Podajnik: tacka na 100 kartek
Sterowniki: Windows (wszystkie wersje), Mac OS
Gwarancja: 1 rok
Cena: 320 zł
+ niska cena
– niska prędkość druku

Lexmark Z32
Format: A4
Maksymalna rozdz: 1200×1200 dpi
Interfejs: LPT, USB
Podajnik: tacka na 100 kartek
Sterowniki: Windows (wszystkie wersje), Mac OS
Gwarancja: 1 rok
Cena: 500 zł
+ niska cena
– niedokładne odwzorowanie kolorów

Lexmark Z42
Format: A4
Maksymalna rozdz: 2400×1200 dpi
Interfejs: LPT, USB
Podajnik: tacka na 100 kartek
Sterowniki: Windows (wszystkie wersje), Mac OS
Gwarancja: 1 rok
Cena: 650 zł
+ wysoka rozdzielczość
+ szybki druk

Producent: Lexmark, USA
http://www.lexmark.com/
Dostarczył: AB SA
tel.: (0-22) 32 40 554, faks: 324 05 28
e-mail: [email protected]
http://www.ab.com.pl/
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.