Komu VIA, komu?

Płyty główne dla procesorów firm AMD i Intel: Komu VIA, komu?

 
Płyty główne bazujące na najnowszych układach VIA charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami technicznymi. Apollo Pro 133 zapewnia obsługę złącza AGP z co najmniej podwójną prędkością oraz pracę dysku twardego w trybie UltraATA/66. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka odmian tego układu, niewątpliwie godnych uwagi. Wadą wszystkich płyt wyposażonych w chipset firmy VIA jest konieczność zainstalowania specjalnej "łatki", umożliwiającej im prawidłową pracę w systemie Windows.

     Przy kupowaniu płyty głównej warto zwrócić uwagę na maksymalny mnożnik oraz zakres obsługiwanych częstotliwości magistrali systemowej. Najlepiej pod tym względem wypada MSI K7T Pro2, pozwalająca na regulację częstotliwości magistrali systemowej co 1 MHz w zakresie od 100 do 166 MHz. Płyta z chipsetem VIA KT133 przeznaczona jest dla procesorów AMD Duron i Athlon. Bardzo praktycznym udogodnieniem, wspomagającym rozwiązywanie problemów sprzętowych, jest system SMART LED składający się z czterech diod informujących użytkownika o aktualnym stanie komputera.

     Wszystkie opisywane płyty główne obsługują dyski pracujące w standardzie UltraATA/66. Dodatkowy kontroler HPT370 na pokładzie Abita KA7-100 gwarantuje obsługę dysków pracujących w trybie UltraATA/100. Także model MSI K7T Pro2 dostępny jest w wersji z kontrolerem UltraATA/100, droższej o około 40 zł.

     Firma Asus wyposażyła swój produkt w bardzo ciekawą funkcję usypiania z podtrzymywaniem zawartości pamięci RAM (Suspend to RAM). Znacznie usprawnia ona obsługę trybu oszczędzania energii, czyniąc ją jednocześnie dużo szybszą i wygodniejszą.

     Rozczarowała mnie stabilność płyt zbudowanych na bazie chipsetu firmy VIA. Wygląda na to, że dołączony sterownik nie rozwiązuje wszystkich problemów kompatybilności z systemem Windows 98. Tylko trzy spośród sześciu opisywanych płyt głównych nie sprawiały żadnych problemów podczas instalacji i użytkowania. Mowa tu o produktach CUV4X Asusa, K7T Pro2 firmy Microstar oraz FIC FA13. Pozostałe modele miały tendencję do sporadycznego zawieszania się, np. podczas instalacji karty graficzne, bądź wykonywania poszczególnych testów. Zupełną "rekordzistką" pod tym względem okazała się KA7- -100, na której nie udało się przeprowadzić dwóch testów jednostkowych z pakietu SYS-mark 2000.

     Po analizie wyników przeprowadzonych pomiarów pierwsze miejsce przypadło modelowi Abit VH6. Oprócz najlepszego końcowego wyniku produkt ten uzyskał również najwyższe noty w poszczególnych testach. Drugie miejsce wśród prezentowanych zajęła płyta Asus CUV4X, która okazała się najbardziej "przyjazna" użytkownikowi spośród wszystkich badanych urządzeń. I to właśnie ten produkt powinien zainteresować zwolenników "overclockingu".