Mocni w biurze

Test zintegrowanych urządzeń biurowych HP OfficeJet G86 i K80.

Trudno jest dziś wyobrazić sobie nawet niewielkie biuro funkcjonujące sprawnie bez takich urządzeń, jak drukarka, faks czy choćby kopiarka. Niestety, takie wyposażenie z reguły zajmuje dużo miejsca, a często kosztuje kilka lub kilkanaście tysięcy złotych. Rozwiązaniem może się okazać zakup niewielkiego wielofunkcyjnego urządzenia, prostego w obsłudze i o przystępnej cenie, a przy tym zajmującego stosunkowo niewielką powierzchnię na biurku. Do czołówki producentów tego typu osprzętu zalicza się firmę Hewlett-Packard, która wprowadziła na rynek dwa biurowe „kombajny”: OfficeJet G85 oraz OfficeJet K80 .

Pierwszy z nich jest konstrukcją łączącą w sobie kolorową drukarkę atramentową, faks i skaner stołowy. Zainstalowany moduł drukujący jest podobny do znajdującego się w modelu DeskJet 970 Cxi. Z tego powodu urządzenie pracuje z dużą prędkością (do 12 str./min), a wydruki są bardzo dobrej jakości. Dzięki zastosowaniu technologii PhotoREt III efekty pracy drukarki, szczególnie te na papierze fotograficznym, prezentują się znakomicie. Dobrej jakości jest także zintegrowany skaner. Do elektronicznej wersji przetwarzanych dokumentów nie można mieć zastrzeżeń. Test rozpoznawania pisma (OCR) modułu skanującego OfficeJeta G85 przebiegł pomyślnie.

Interesujący jest również zintegrowany moduł faksujący, pozwalający na przesyłanie dokumentów kolorowych. W razie potrzeby są one zostać u nadawcy zamienione na czarno-białe (np. jeżeli odbiorca nie ma kolorowego urządzenia faksującego). Wbudowana pamięć może pomieścić do 125 stron oraz tyle samo numerów co znacznie przyspiesza ich wybieranie.

Jeszcze jedną dość istotną funkcją urządzenia, jest cyfrowe powielanie. Dzięki implementacji technologii HP CopySmart II została ona wzbogacona o zaawansowane opcje, takie jak: powiększenie w zakresie od 25 do 400%, automatyczne dopasowywanie rozmiaru do strony czy odwracanie obrazu.

Kolejnym urządzeniem typu „wszystko w jednym” jest OfficeJet K80. Choć jego funkcjonalność jest bardzo zbliżona do G85, budowa jest już nieco inna. Całość składa się z trzech elementów: drukarki atramentowej, rolkowego skanera A4 oraz kolorowego faksu. Moduł skanujący charakteryzuje się nieco gorszymi parametrami, niż w przypadku poprzedniego produktu. Lepiej rozwiązano natomiast problem czasu przetwarzania kolorowych faksów – w opisywanym modelu operacja ta trwa dwukrotnie krócej niż w przypadku modelu G85.

OfficeJet K80 wyposażono również w funkcję wykonywania cyfrowych kopii. Niestety, ze względu na specyficzną budowę urządzenia oryginałem może być tylko pojedyncza kartka papieru. Dzięki zastosowaniu technologii HP CopySmart II także w tym modelu dostępne jest skalowanie rozmiaru kopii.

Pomimo pewnych różnic w budowie opisywane urządzenia mają ze sobą wiele wspólnego. Do obu dołączany jest doskonały sterownik – HP Director. Ułatwia on znacznie korzystanie ze wszystkich elementów zestawu i powoduje, że wywołanie dowolnego procesu wymaga co najwyżej kilkukrotnego „kliknięcia” myszką. Oba „kombajny” wyposażono też w dosyć rozbudowany panel sterujący, który umożliwia konfigurowanie ich według indywidualnych potrzeb użytkownika. Możliwe jest także ręczne wywoływanie konkretnych funkcji, choćby wtedy, gdy urządzenie nie jest połączone z komputerem (kopiowanie, faksowanie). Zainstalowanie opcjonalnego zewnętrznego serwera druku (HP JetDirect) pozwala w pełni wykorzystać powyższe urządzenia w sieci.

Reklama
HP OfficeJet G85
Skaner: płaski A4, jednoprzebiegowy
Rozdzielczość optyczna: 600×3600 dpi
Tryby pracy: kolor, odcienie szarości, B/W
Drukarka: atramentowa, kolorowa
Szybkość drukowania: do 12 str./min
Kopiowanie: 25-400% wielkości oryginału
Oprogramowanie: HP Director, ReadIris OCR
Złącza: równoległe, USB
Gwarancja: 1 rok
Cena: 2700 zł
+ wysoka jakość wydruków
+ bardzo dobry sterownik
+ wysokiej jakości skaner

HP OfficeJet K80
Skaner: rolkowy A4, jednoprzebiegowy
Rozdzielczość optyczna: 600×1200 dpi
Tryby pracy: kolor, odcienie szarości, B/W
Drukarka: kolorowa, atramentowa
Szybkość drukowania: do 12 str./min.
Kopiowanie: 25-400% wielkości oryginału
Oprogramowanie: HP Director, ReadIris OCR
Złącza: równoległe, USB
Gwarancja: 1 rok
Cena: 2150 zł
+ wysoka jakość wydruków
+ bardzo dobry sterownik
– możliwość skanowania tylko pojedynczych kartek

Producent: Hewlett-Packard, USA
http://www.hp.com/go/all-in-one/
Dostarczył: Hewlett-Packard Polska, Warszawa
tel.: (0-22) 608 77 00, faks: 608 76 00
http://www.hp.com.pl/