Na każdą okazję

Test cyfrowej kamery wideo Canon MV30.

Na rynku amatorskich kamer wideo wciąż dominującą pozycję utrzymują analogowe konstrukcje standardu VHC-C lub Hi8. Coraz więcej użytkowników decyduje się jednak na zakup nowocześniejszych, cyfrowych kamkoderów typu Digital Video (DV). Jednym z nowych urządzeń tego rodzaju jest Canon MV30.

Kamerę wyposażono w matrycę CCD o wielkości 1/4 cala, zawierającą 450 tys. punktów, co pozwala na zapis obrazu w pełnej rozdzielczości PAL (768×576 punktów). Rejestrowane filmy poddawane są stratnej kompresji DV (5: 1) i wraz z kodem czasowym określającym dokładne położenie każdej klatki zapisywane na kasecie MiniDV.

Kamerę wyposażono w wysokiej klasy układ optyczny, charakteryzujący się 12-krotnym zbliżeniem zwiększanym w sposób cyfrowy do 48×. Dzięki dużej jasności obiektywu (f/1,6) możliwe jest rejestrowanie nagrań nawet w gorszych warunkach oświetleniowych (minimum 1,5 luksa). Urządzenie nie zostało jednak wyposażone w źródło promieniowania podczerwonego pozwalające na filmowanie w całkowitej ciemności (obraz jest wtedy podobny do uzyskiwanego z noktowizora). Kamera zawiera optyczny stabilizator zapobiegający drżeniu obrazu podczas dokonywania nagrań „z ręki”. W przeciwieństwie do tańszych konstrukcji, stosujących stabilizatory cyfrowe, jego włączenie nie powoduje zauważalnego spadku jakości obrazu.

Obsługa kamery jest niezwykle prosta. Wygodne rozmieszczenie przycisków sterujących pozwala na swobodne operowanie menu jedną ręką. Zastosowany obrotowy wyświetlacz LCD jest bardzo wysokiej jakości. Dzięki dużym rozmiarom (przekątna 3,5 cala) oraz wysokiej rozdzielczości (200 tys. punktów) prezentowany na nim obraz jest wyraźny, o dobrym kontraście i nasyceniu barw. Niska waga urządzenia (poniżej 660 g) sprawia, iż nie powoduje ono zmęczenia ręki podczas długich sesji nagraniowych.

Ciekawą funkcję spełnia uniwersalna stopka, przeznaczona do montażu dodatkowych akcesoriów. Firma Canon oferuje m. in. opcjonalną lampę wideo VL-3, umożliwiającą oświetlanie filmowanych scen, oraz mikrofon kierunkowy DM-50. Zasilanie dodatkowych podzespołów odbywa się przez stopkę z akumulatora kamery. Canon MV30 może współpracować także ze standardowymi lampami błyskowymi firmy Canon, przeznaczonymi dla aparatów fotograficznych serii EOS. Oczywiście nie mogą one zostać użyte podczas nagrywania obrazów ruchomych, a jedynie do iluminacji scen zapisywanych jako pojedyncze klatki (tryb aparatu fotograficznego).

Jakość dokonywanych nagrań jest bardzo dobra. Rejestrowane filmy charakteryzują się doskonałą ostrością oraz żywymi, naturalnymi barwami. W przeciwieństwie do wielu konkurencyjnych kamer nawet podczas filmowania w złych warunkach oświetleniowych obraz był wolny od ziarnistości. Ponieważ zapis danych odbywa się w sposób cyfrowy, nie będzie spadku jakości nagrań podczas ich wielokrotnego odtwarzania. Doskonałemu obrazowi towarzyszy dźwięk o jakości przewyższającej nawet nagrania z płyt CD (maks. 48 kHz, 16 bitów). Dzięki dobremu wyciszeniu mechanizmu urządzenia na zapisanej ścieżce dźwiękowej odgłos pracującej kamery jest niemal całkowicie niesłyszalny.

Nagraniom w standardzie DV towarzyszy kod czasowy umożliwiający dokładne określenie położenia każdej klatki obrazu. Dzięki temu można precyzyjnie przenosić zarejestrowany materiał do PC poprzez wbudowane w MV30 cyfrowego wyjście IEEE-1394 (FireWire). Niestety, ponowny zapis na kasecie zmontowanego za pomocą PC filmu jest niemożliwy – testowana kamera pozbawiona została jakichkolwiek wejść obrazu. Specjalnie dla użytkowników zamierzających samodzielnie przeprowadzać edycję swych nagrań firma Canon oferuje kamerę MV30i (6800 zł) wyposażoną w dwukierunkowy port IEEE-1394.

Urządzenie zasilane jest z akumulatora litowo-jonowego. Zgromadzona w nim energia pozwala na ok. 85 minut filmowania z włączonym wyświetlaczem LCD. Jako akcesoria dodatkowe sprzedawane są jednak nośniki energii o większych pojemnościach. Wraz z kamerą kupujący otrzymuje komplet niezbędnych kabli, pilota oraz dobrze opracowaną, polskojęzyczną instrukcję obsługi.

Kamera MV30 łączy w sobie wygodę i funkcjonalność z doskonałą jakością obrazu. Choć cena urządzenia jest dość wygórowana, polecić je można wszystkim użytkownikom poszukującym wysokiej klasy kamery wideo do zastosowań domowych.

Canon MV30
Format nagrań: PAL (768×576)
Ogniskowa: 4,1-49,2 mm, zoom optyczny 12×, cyfrowy 48×
Jasność obiektywu: f/1,6
Migawka: 1/12-1/4000 s
Minimalne oświetlenie: 1,5 luksa
Wyświetlacz LCD: 3,5 cala, 200 tys. punktów
Matryca CCD: 1/4 cala, 450 tys. punktów
Wyjścia: S-Video, kompozytowe, IEEE-1394
Wejścia: mikrofonowe
Gwarancja: 1 rok
Cena: 6400 zł
+ bardzo dobra jakość obrazu
+ optyczny stabilizator obrazu
– brak trybu filmowania w całkowitej ciemności

Producent: Canon, Japonia
http://www.canon.com/
Dostarczył: Canon Polska, Warszawa
tel: (0-22) 572 30 00, faks 668 61 15
e-mail: [email protected]
http://www.canon.com.pl/