Podwójny sukces

Test procesorów AMD Athlon 1 GHz i Duron 800 MHz

Nowe procesory ostatnio pojawiają się na rynku tak szybko, że wydaje się iż prawo Moore’a o podwajaniu ich mocy obliczeniowej co 18 miesięcy zostanie w końcu złamane. Premiera nowego układu wpływa niemal zawsze na obniżkę cen starszych modeli. Tym bardziej powinno przeciętnego użytkownika ucieszyć pojawienie się najnowszego procesora AMD Duron 800 MHz .

Wydajność „tańszych Athlonów” ciągle zaskakuje. Najpierw zdeklasowały Celerona. Teraz procesory Duron coraz silniej zagrażają pozycji nie tylko najwolniejszych wersji Pentium III – moc obliczeniowa najnowszego chipu, taktowanego zegarem 800 MHz, dorównuje kilkukrotnie droższemu Pentium III 933 oraz Athlonowi 850. Biorąc pod uwagę ciągle malejące ceny płyt głównych przeznaczonych dla procesorów AMD, odważę się zaryzykować stwierdzenie, iż w najbliższym czasie Intel nie będzie w stanie zaoferować użytkownikom układu o lepszym współczynniku możliwości do ceny niż AMD Duron.

Po premierach układów z zegarem 1,1 i 1,2 GHz bardziej dostępne stały się także procesory AMD Athlon 1000 MHz. Nadarzyła się więc doskonała okazja, aby dokładniej przyjrzeć się temu modelowi. Zrobiliśmy to tym chętniej, że dotychczas w laboratorium CHIP-a sprawdzaliśmy jedynie starszą wersję tego układu, wyposażoną w złącze Slot A i 512 KB pamięci cache L2. Aktualnie oferowany model przystosowany jest do gniazda Socket A i ma o połowę mniejszą pamięć podręczną (pracującą z pełną prędkością zegara procesora). Athlon 1000 z jądrem Thunderbird w niczym nie ustępuje starszej wersji, nieznacznie wyprzedzając ją nawet pod względem wydajności. Zdecydowanie lepiej wypada natomiast w porównaniu z konkurencyjnym Pentium III 1000.

Zapowiadana premiera chipsetów obsługujących pamięci DDR może jedynie uatrakcyjnić ofertę systemów bazujących na układach Athlon i Duron. Ciągle rosnąca popularność procesorów AMD jest dość oczywista – są szybie, niedrogie, a ich kompatybilność jest dużo lepsza niż pamiętnych układów z serii K6.

Reklama
AMD Athlon 1000
Gniazdo: Socket A
Taktowanie [MHz]: 10×100
Napięcie rdzenia [V]: 1,75
Cache L1 [KB]: 128
Cache L2 [KB]: 256
Gwarancja: 1 rok
Cena: 1920 zł
+ wysoka wydajność
+ stabilna praca
– wysoka cena

AMD Duron 800
Gniazdo: Socket A
Taktowanie [MHz]: 8×100
Napięcie rdzenia [V]: 1,5
Cache L1 [KB]: 128
Cache L2 [KB]: 64
Gwarancja: 1 rok
Cena: 930 zł
+ wysoka wydajność
+ stabilna praca
+ bardzo dobry stosunek wydajności do ceny

Producent: AMD, USA
http://www.amd.com/
Dostarczył: Alstor, Warszawa
tel:. (0-22) 675 55 15, faks: 675 43 10
e-mail: [email protected]
http://www.alstor.com.pl/