Polskie napisy do filmów

Odpowiedzi na zgłoszone przez czytelników problemy z oprogramowaniem.

Mam kilka filmów na DVD, które nie mają polskiej wersji językowej. Słyszałem, że można dołączyć polskie napisy. Skąd je ściągnąć i w jaki sposób się ich używa?

Electric Boy

Napisy do filmów można znaleźć w wielu miejscach w Sieci. Polskie tłumaczenia są efektem pracy hobbystów, stąd też możemy natrafić na kilka różnych, nie zawsze dobrze opracowanych wersji dla interesującego nas dzieła. Bardzo duży zbiór polskich tekstów znajduje się pod adresem http://www.sezamek.cyber.pl/ (zamieszczono tu także odnośniki do innych witryn poświęconych temu zagadnieniu). Wyświetlanie napisów jednocześnie z odgrywanym filmem nie jest możliwe bez użycia zewnętrznego programu, ponieważ odtwarzacze DVD nie dysponują taką opcją. Takimi aplikacjami są np. TMPlayer, PBplayer i SubViewer (

http: //www.dvdalliance.com/~subviewer/

). Warto też wspomnieć o nieco innej sytuacji, gdy tekst ma być wyświetlony z filmem w formacie AVI czy MPEG. Wtedy można użyć odtwarzacza obsługującego napisy, np. Vplayera (http://www.vplayer.prv.pl/) czy microDVDplayera (http://awclan.nw.de/mdvdp/). W tej sytuacji należy pamiętać jednak, że oferowane w Internecie i na giełdach filmy nagrane na płytach CD-R są nielegalnymi, pirackimi kopiami. Dlatego nie możemy z nich korzystać, jeżeli nie kupiliśmy wcześniej oryginalnego nośnika.