Problem z nową płytą główną i Duronem

Rozwiązywanie problemów ze sprzętem komputerowym.

Kupiłem parę dni temu płytę DFI AK74-SC, procesor Duron 650 MHz i 64 MB DIMM 100 MHz. Przedtem miałem Cyriksa 6×86 P166+ (do tego HDD Samsung 4,3GB, CD-ROM Artec 50x, S3Trio64V+ z 1 MB RAM), więc przy pierwszym uruchomieniu Windows 98 system zainstalował potrzebne mu składniki i zapytał się, czy zresetować komputer. Odpowiedziałem: „tak” i teraz proces ładowania Windows się zatrzymuje i zostaje czarny ekran. I teraz już nie mogę uruchomić systemu. Zmieniłem w autoexecu, żeby wgrywał się najpierw Norton Commander pod DOS-a. NC chodzi bez zarzutu. Stwierdziłem, że skoro jestem w DOS-ie, to odpalę jakąś grę dosową. Gra chodzi trochę, a następnie się zawiesza i tak jest z wszystkimi grami. Programy zresztą też po paru sekundach – góra minucie – się zawieszają. Próbowałem uruchomić system z dyskietki startowej. Komputer się uruchomił, ale zainstalować od początku Windows się nie dało. Maszyna się zawiesza. Raz udało mi się uruchomić setup, dotarłem do przegrywania plików potrzebnych do instalacji i przy 12% na ekranie pojawiły się jakieś ciągi znaków i piszczenie z głośniczka. Nie wiem, dlaczego się tak dzieje. Grafika jest wyświetlana dobrze, tylko wszystko się zawiesza po paru chwilach. Co może być przyczyną? Popsuta pamięć, karta graficzna, przegrzany procesor?

Piotrek

Sytuacja wygląda dość jasno: przegrzewa się któryś element, najprawdopodobniej procesor. Ewentualnie wchodzi w grę uszkodzenie jakiegoś elementu w trakcie montażu komputera. Zasada ta dotyczy zwłaszcza pamięci – moduły RAM najłatwiej nieświadomie uszkodzić, (np. montując je bez uprzedniego wyjęcia kabla zasilającego). Na wszelki wypadek należy sprawdzić wszystkie kable oraz ich połączenia.

Duron, podobnie jak inne procesory w obudowach typu FC-PGA, ma niewielką powierzchnię odprowadzającą ciepło. Dlatego bardzo istotną sprawą jest dokładny montaż radiatora z wentylatorem. Nawet niewielkie odchylenie radiatora w stosunku do płaszczyzny obudowy procesora powoduje powstanie szczeliny powietrznej (która jest barierą w skutecznym odprowadzaniu ciepła). Aby poprawić chłodzenie, trzeba zastosować też silikonową pastę przewodzącą ciepło (do nabycia w sklepach elektronicznych; najmniejsze opakowanie kosztuje kilka złotych). Możliwie jak najcieńszą warstwę pasty należy nanieść na powierzchnię procesora, upewniając się wcześniej, czy radiator został właściwie zamontowany (blaszka przytrzymująca umożliwia regulację; poza tym można ją w razie potrzeby delikatnie przygiąć). Cierpliwe osoby mogą się pokusić o szlifowanie powierzchni radiatora (papier ścierny musi być umieszczony na płaskiej i gładkiej powierzchni; trzeba używać kolejnych gradacji, od np. 80 do 400). Zabieg taki poprawi kontakt między procesorem i jego radiatorem.

Do wszystkich wymienionych tu uwag trzeba dodać jeszcze jedną. Sztuka zamiany płyty głównej bez reinstalacji Windows jest dość poważnym wyzwaniem dla tego systemu operacyjnego. Warto wówczas uruchomić system w trybie awaryjnym – łatwiej wtedy usunąć stare sterowniki. W opisanej sytuacji dokonana rewolucja była podwójna, bo nowa płyta technologicznie mocno różniła się od tej starszej. Dlatego zalecamy zainstalowanie Windows od nowa.