Reinstalacji, NIE!

Test programu Norton Ghost 2001.

Jedną z rzeczy, które spędzają sen z powiek zarówno użytkownikom domowych komputerów PC, jak i administratorom dużych sieci, jest wizja instalacji lub reinstalacji wielu identycznie skonfigurowanych systemów operacyjnych. Sytuacja taka ma miejsce np. w przypadku zmodernizowania posiadanego przez nas sprzętu (np. wymiana dysku twardego na większy) lub jego awarii. Proces odtwarzania poprawnej konfiguracji może trwać bardzo długo, gdyż wiąże się z reguły z koniecznością reinstalacji wszystkich programów, sterowników, poprawek itp. W takich sytuacjach bardzo pomocny okazuje się pakiet Norton Ghost 2001 firmy Symantec. Oprogramowanie to umożliwia wykonanie w relatywnie krótkim czasie dokładnej kopii dysku twardego lub tylko wybranej partycji. Kopię taką łatwo przeniesiemy bezpośrednio na inny dysk twardy (disk cloning) lub zapiszemy jako obraz (disk imaging).

Ghosta można dopasować do własnych potrzeb dzięki opcjom konfiguracyjnym. Dokonane ustawienia łatwo zapiszemy później w odpowiednim pliku.

Najważniejszym narzędziem pakietu jest Ghost, umożliwiający klonowanie danych. Niektórzy czytelnicy CHIP-a znają zapewne poprzednie edycje tego programu, np. wersję 5.1 opisywaną w numerze 4/99.

Ghost działa pod kontrolą systemu DOS i dzięki małym wymaganiom może być uruchamiany bezpośrednio z dyskietki startowej. Jest to niewątpliwa zaleta, ponieważ program potrafi wykonać kompletną kopię dysku, włącznie z plikami systemowymi, do których podczas normalnej pracy dostęp jest zabroniony. Do przeniesienia systemu na inny komputer oprócz opcji klonowania danych na lokalny dysk twardy użytkownik może również wykorzystać port LPT, USB lub kartę sieciową.

Poza popularnymi systemami plików FAT16, FAT32 i NTFS Ghost obsługuje teraz również partycje EXT2, co zapewne ucieszy użytkowników Linuksa. Dla jeszcze większej wygody istnieje obecnie możliwość przenoszenia danych nie tylko na inne dyski twarde, ale także bezpośrednio na płyty CD-R/RW oraz na dyskietki ZIP i JAZ (lista kompatybilnych napędów dostępna jest na stronie producenta). W przypadku wykonywania obrazu dużego dysku twardego lub partycji mamy do wyboru dwie bardzo przydatne opcje. Pierwsza umożliwia włączenie kompresji, która wprawdzie wydłuża proces wykonywania obrazu, ale za to pozwala efektywniej wykorzystać nośniki – w zależności od wybranego rodzaju kompresji oraz zawartości partycji obraz może zostać skompresowany nawet o 70%. Druga funkcja to dzielenie dużych obrazów na mniejsze części (spanning), co pozwala na zachowanie ich w różnych miejscach. Nowością wprowadzoną w wersji 2001 jest możliwość dodania lub usunięcia dowolnego zbioru z utworzonego już obrazu dysku.

Dzięki przyjaznemu kreatorowi utworzenie dyskietek konfiguracyjnych nie jest już żadnym problemem.

Istotny element pakietu Norton Ghost 2001 stanowi Ghost Boot Wizard, którego zadaniem jest tworzenie dyskietek startowych. Aplikacja pracuje pod kontrolą systemu Windows i oferuje przyjazny kreator, prowadzący użytkownika poprzez proces tworzenia określonego rodzaju dyskietek. Do wyboru mamy standardową dyskietkę pozwalającą na uruchomienie komputera i programu Ghost (umożliwia na użycie portów LPT i USB), zawierającą sterowniki napędu CD-ROM lub umożliwiającą wykorzystanie bezpośredniego połączenia komputerów za pomocą protokołu TCP. W tym ostatnim przypadku konieczna będzie znajomość typu zainstalowanej w komputerze karty sieciowej.

Program Ghost Explorer działa pod kontrolą systemu Windows i pozwala na przeprowadzanie wielu operacji na wykonanych wcześniej obrazach. Oprócz typowych funkcji, takich jak dodawanie i usuwanie plików lub katalogów z obrazów partycji i dysków, program służy również do odtwarzania pojedynczych plików lub katalogów. Aplikacja może być szczególnie przydatna administratorom systemów, którzy korzystają w codziennej pracy z przygotowanego wcześniej obrazu dysku lub partycji i chcą usunąć, uzupełnić lub odtworzyć pewne jego elementy.

Ostatnim komponentem pakietu jest program G Disk. Działa on pod kontrolą DOS-a i w zamyśle autorów ma być alternatywą dla dwóch oferowanych przez ten system aplikacji – fdisk i format. Opcją, która wyróżnia omawiany program spośród innych narzędzi, jest możliwość pracy w trybie wsadowym, co pozwala na automatyzację najbardziej żmudnych operacji.

Norton Ghost 2001 ma bardzo prosty interfejs, dzięki czemu praca z nim jest łatwa i przyjemna. Pakiet stanowi zbiór pożytecznych, wzajemnie uzupełniających się narzędzi. Każde z nich jest dokładnie i przystępnie opisane w dokumentacji, którą otrzymujemy zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej. Napis „Podręcznik użytkownika” na okładce dokumentacji sugeruje istnienie jej polskiej wersji językowej. Niestety, jest to jedyny polski akcent w pakiecie. Brak rodzimej instrukcji jest niewątpliwie największą wadą produktu. Nie umniejsza to jednak, moim zdaniem, atrakcyjności programu na naszym rynku, ponieważ jego prostota i funkcjonalność sprawiają, że nawet osoby znające język angielski w stopniu podstawowym bez problemów będą w stanie wykorzystać zalety Ghosta.

Norton Ghost 2001
Wymagania:
PC 486, 8 MB RAM, napęd CD-ROM 4×,
Windows 9x/NT/2000/Me – Ghost Explorer i Ghost Boot Wizard*, ok. 4 MB na dysku
* Programy Norton Ghost i G Disk działają pod kontrolą DOS-a. Pakiet zawiera wersję systemu umożliwiającą ich uruchomienie.
+ możliwość zapisu na różnych nośnikach
+ obsługa wielu systemów plików
+ kreator do tworzenia dyskietek startowych
– brak polskiej wersji

Producent: Symantec, USA
http://www.symantec.com/
Dostarczył: SoftPoint, Warszawa
tel.: (0-22) 635 80 03, faks: 635 69 50
e-mail: [email protected]
http://www.softpoint.com.pl/
Cena: ok. 410 zł
Uaktualnienie: ok. 160 zł