Serwery IRC

Tym razem staramy się wyjasnić czytelnikom, dlaczego IRC nie działa przez serwer proxy.

W szkolnej pracowni komputerowej chciałem umożliwić uczniom korzystanie z IRC-a. Stanowiska są podłączone przez serwer proxy (jest tylko jeden routowany adres IP), co powoduje, że można wejść na dany serwer IRC tylko z trzech, czterech komputerów jednocześnie. Czy jest jakiś sposób, który pozwoli na udostępnienie chata dla większej ilości osób?

Paweł Wenclewski

Problem z dostępem do IRC-a dla kilku osób piszących spod jednego adresu IP ma swoje źródło w konieczności zabezpieczania serwerów i kanałów przed niektórymi użytkownikami, którzy nie dostosowują się do obowiązujących reguł. Blokady są wprowadzane przez administratorów ze względu na możliwość „zalewania” kanału wiadomościami pochodzącymi od takich użytkowników. Ograniczenia polegają m.in. na tym, że na serwerze jest ustalony limit ilości sesji spod jednego adresu IP. Pewnego rodzaju wyjściem w opisanej sytuacji jest przypisanie do poszczególnych komputerów różnych serwerów z grupy warszawa.irc.pl, krakow.irc.pl, lublin.irc.pl i poznan.irc.pl. Innym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z operatorem kanału i poproszenie go o zezwolenie na wykonanie większej ilości połączeń.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.