Sprinter w kolorach tęczy

Test kolorowej drukarki laserowej OKI C7400.

Zastosowanie barwnych elementów w drukowanych dokumentach przyciąga uwagę odbiorcy i zwiększać ilość informacji, jaką może on zapamiętać. Kolor ułatwia też zrozumienie przekazu. W nowoczesnych biurach sporządzanie kolorowych wydruków jest już na porządku dziennym. Po upowszechnieniu się „atramentówek” użytkownicy coraz częściej poszukują drukarek laserowych, które szczególnie dobrze sprawdzają się tam, gdzie oprócz jakości druku ważne są wydajność oraz możliwość pracy w środowiskach sieciowych.

W laboratorium CHIP-a mieliśmy okazję bliżej przyjrzeć się przedprodukcyjnej wersji kolorowej drukarki laserowej A4, będącej nowością w ofercie firmy OKI. Model C7400 jest najbardziej zaawansowanym i najlepiej wyposażonym urządzeniem serii C7000. Umożliwia drukowanie z maksymalną rzeczywistą rozdzielczością 1200×1200 dpi. Drukarka ma standardowo 256 MB, które przy użyciu zwykłych modułów DIMM można rozszerzyć aż do 1 GB.

W OKI C7400 producent zastosował nietypową technologię druku. Kartka papieru, transportowana za pomocą specjalnej taśmy, przesuwana jest kolejno pod czterema niezależnymi mechanizmami drukującymi, z których każdy odpowiada za naniesienie innej barwy podstawowej (CMYK). Nałożony w ten sposób toner utrwalany jest w podobny sposób, jak ma to miejsce w drukarkach monochromatycznych. Takie rozwiązanie sprawia, że wydrukowanie dokumentu kolorowego i jednobarwnego powinno trwać tyle samo czasu. W praktyce okazuje się jednak, że szybkość druku monochromatycznego i kolorowego jest różna. W tym względzie wiele zależy od wydajności procesora drukarki i wielkości zamontowanej pamięci RAM. W przypadku OKI C7400 producent zapewnia, że jednobarwne wydruki drukarka wykonuje z prędkością 20, a kolorowe – 12 stron na minutę. Do polaryzacji powierzchni bębna światłoczułego zastosowano cztery (po jednej dla każdego zespołu drukującego) listwy składające się z kilkuset diod tworzących razem jedną linię obrazu. Według producenta rozwiązanie takie znacznie obniża koszty eksploatacji oraz wydłuża okres bezawaryjnej pracy (wieczysta gwarancja na listwę z diodami).

C7400 ma tylko jedną kasetę o pojemności 530 kartek formatu A4 oraz podajnik uniwersalny na 100 arkuszy. Wyposażenie urządzenia można uzupełnić dodatkowymi dwoma podajnikami papieru (oba po 530 arkuszy). Poza tym OKI akceptuje nośniki o nietypowych rozmiarach i gramaturze, a zastosowanie dupleksera umożliwia drukowanie z obu stron kartki.

Drukarkę można podłączyć do komputera, wykorzystując zarówno interfejs USB, jak i tradycyjny port równoległy. Ponadto testowany model bardzo dobrze nadaje się do pracy w środowiskach sieciowych. Zainstalowany interfejs sieciowy (Ethernet 10/100 Mbit/s) obsługuje większość popularnych protokołów, np. TCP/IP, IPX/SPX. Dzięki temu w łatwo zintegrować drukarkę z istniejącą już infrastrukturą sieciową, a wbudowany w urządzenie serwer WWW pozwala zdalnie konfigurować i diagnozować stan drukarki. Użytkownik za pomocą przeglądarki internetowej jest w stanie sprawdzić m.in. stan materiałów eksploatacyjnych oraz obecną konfigurację.

Drukarka udostępnia opcję wydruku próbnego. Po sprawdzeniu poprawności pierwszej kopii dokumentu można zlecić wykonanie kolejnych egzemplarzy albo anulować drukowanie pozostałych kopii. Ponadto urządzenie ma funkcję bezpiecznego drukowania, która polega na tym, że zanim użytkownik otrzyma wydrukowany dokument, musi wpisać z panelu drukarki wcześniej ustalony przez siebie kod identyfikacyjny. OKI C7400 wyposażono również w dysk twardy o pojemności 5 GB, który może służyć np. do buforowania lub przechowywania dokumentów przeznaczonych do drukowania.

OKI C7400 nie miała żadnych problemów z wydrukowaniem testowych plików. Przeniesienie na papier czterdziestostronicowego dokumentu tekstowego w rozdzielczości 600×600 dpi i w pełnej gamie barw zajęło testowanemu modelowi ponad 3,5 minuty (dla porównania – kolorowa drukarka Ricoh Aficio Color AP306D potrzebowała na to około ośmiu minut). Wydrukowanie tego samego dokumentu w tej samej rozdzielczości, ale w odcieniach tylko jednego koloru, trwa już „tylko” dwie minuty.

Kolorowy tekst przeniesiony został na papier bez przekłamań, można natomiast mieć pewne zastrzeżenia do jakości wydrukowanych zdjęć, które były nieco za ciemne i zbyt brązowe, a na całej ich powierzchni widać było pionowe smugi. Nie najlepiej wypadło też odwzorowanie wzorca barw i skali szarości. Wady te mają zostać wyeliminowane w handlowej wersji produktu, gdyż producent pracuje obecnie nad dostrajaniem listew z diodami. W teście drukowania prezentacji urządzenie miało problem z poprawnym odwzorowaniem odcieni koloru żółtego. Pozostałe elementy prezentacji zostały wydrukowane bez wad.

Testowana kolorowa drukarka laserowa nie jest tanim urządzeniem, ponieważ za zbliżoną kwotę można nabyć nowy samochód małolitrażowy. Dlatego przed zakupem warto się zastanowić nad specyfiką zadań, jakie będą realizowane za pomocą opisywanego urządzenia. W zastosowaniach, gdzie podstawową rolę odgrywa szybkość druku, a jakość nie jest sprawą najważniejszą, produkt firmy OKI wydaje się idealnym wyborem.

OKI C7400
Maks. rozdz. [dpi]: 1200×1200
Szybkość druku [str./min]: 20 czarno-białych, 12 kolorowych
Pamięć RAM standardowo/maksymalnie [MB]: 256/1024
Język: PCL5c, Adobe PostScript Level3
Wydajność bębna: 30 000 stron
Wydajność tonerów: każdy 10 000 stron
Gwarancja: 1 rok
Cena: 23 400 zł
+ duża szybkość drukowania w kolorze
+ duża wielkość pamięci RAM
– smugi na wydrukach
– zbyt ciemne wydruki

Producent: OKI, Japonia
http://www.oki.com/
Dostarczył: OKI Polska, Warszawa
tel.: (0-22) 535 69 99
faks: 535 69 98
e-mail: [email protected]
http://www.oki.pl/