Stulecie tranzystora

Najciekawsze momenty z historii komputerów.

Tak jak dziewiętnaste stulecie przeszło do historii jako wiek pary i elektryczności, tak ostatnie sto lat z pewnością zostanie uznane za erę komputera. Błyskotliwa kariera „mózgów elektronowych” była też jedną z największych niespodzianek epoki.

Dziś nikt nie ma wątpliwości, że przyszłość ludzkości kształtować będą strumienie cyfrowych informacji. Jednak jeszcze w 1943 roku prezes koncernu IBM Thomas Watson odrzucił propozycję wejścia na rynek elektronicznych maszyn liczących, gdyż – jak stwierdził – „na świecie jest zapotrzebowanie na nie więcej niż pięć komputerów”. W 1947 roku Howard Aiken, jeden z twórców zbudowanego trzy lata wcześniej roku komputera ASCC Mark I, skorygował te szacunki, przepowiadając, że w całych USA potrzebnych będzie aż sześć takich maszyn. Komputer w każdym domu? „Większość gospodarstw domowych nigdy nie znajdzie zastosowania dla komputerów osobistych” – to z kolei wypowiedź Kena Olsena z 1980 roku, założyciela i ówczesnego szefa Digital Equipment Corporation. Komputery w kieszeniach, a nawet pod skórą każdego mieszkańca naszej planety? Jeszcze 10 lat temu uznano by to za bzdurę, której nawet nie warto komentować! A jednak ten proces postępuje na naszych oczach.

Poniższa wersja historii komputerów stanowi subiektywny wybór najciekawszych, choć nie zawsze najistotniejszych dla przemysłu informatycznego faktów i nie pretenduje do solidności naukowego kompendium. Warto jednak pamiętać, że ewolucja świata w stronę powszechnie dostępnych, cyfrowych mediów połączonych globalną siecią zaskoczyła wszystkich. Chętnie dziś cytowana, pochodząca z grudnia 1964 roku przepowiednia Gordona Moore’a – późniejszego współzałożyciela koncernu Intel – głosząca, że „złożoność układów scalonych będzie się podwajać co roku”, należy do nielicznych spełnionych proroctw.

Info
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Internet
A History of the Microprocessor
http://www.intel.com/intel/museum/25anniv/ index.htm
History of IBM
http://www.ibm.com/ibm/history/
Computing’s Millennium Timeline
http://www2.vnu.co.uk/v5_static/v5_features/ timelines
The Virtual Altair Museum
http://exo.com/~wts/wts10005.HTM
The Apple Museum
http://www.applemuseum.seastar.net/
The Virtual Museum of Computing
http://www.nma.gov.au/vlmp/ computing.html#museums
Mind Machine Museum
http://userwww.sfsu.edu/~hl/mmm.html
Obsolete Computer Museum
http://www.obsoletecomputermuseum.org/