Telewizor czy monitor?

Płaskie wyświetlacze LCD zdobywają coraz większą popularność. Pomimo ciągle jescze zbyt wysokiej ceny kuszą użytkowników doskonałą jakością obrazu i wysoką ergonomią. Dla tych, których ciągle odstrasza wysoka cena, rozwiązaniem może być kupno monitora z w

Wprowadzenie na rynek nowości technicznych niejednokrotnie łączy się z dużymi nakładami finansowymi. Jednakże zdobycie pozycji pioniera oraz wyrobienie sobie marki w pełni rekompensuje poniesione nakłady. Flatron LCD 285LT jest modelem, który ma pomóc firmie LG w zdobyciu liczącej się pozycji w dziedzinie wyświetlaczy LCD.

Dzięki popularyzacji standardu DVD realne stało się wprowadzenie na rynek IT monitorów z projekcją panoramiczną. Nowy model prócz swej największej zalety – 22-calowej matrycy TFT – został przystosowany do wyświetlania obrazów w trybie 16:10. Możliwość pracy z rozdzielczością ekranu o takich proporcjach docenią nie tylko projektanci systemów CAD/CAM również sympatycy kina domowego powinni czuć się usatysfakcjonowani. Dzięki wbudowanemu tunerowi TV (opcja) przeobrażenie monitora w telewizor wymaga jedynie doprowadzenia sygnału z anteny. W komplecie znajduje się para stereofonicznych głośników, które można zamontować na krawędziach obudowy lub ustawić obok wyświetlacza, oraz bezprzewodowy pilot do zdalnego sterowania tunerem TV. Wybór trybu pracy odbywa się z poziomu OSD poprzez wskazanie źródła sygnału.

Flatron 285LM wyposażony został także w dwuportowy hub USB oraz złącza: DVI (cyfrowy interfejs dla LCD), wejścia wideo dla zewnętrznych urządzeń (Video-In, S-Video typu chinch) oraz audio: PC i TV ze złączami typu jack. Umieszczenie gniazda do podłączenia słuchawek stereofonicznych na tylnym panelu utrudnia dostęp do niego. Dzięki użyciu sensorów reagujących na dotyk – rozwiązania znanego już z wcześniejszych modeli Flatron – oraz ich ułożeniu względem siebie nawigacja po funkcjach OSD jest łatwa i naturalna. Oprogramowanie sterujące pozbawione wielopoziomowych menu udostępnia podstawowe funkcje regulacji obrazu. Mimo autokalibracji ekranu do aktualnie wybranej rozdzielczości brakuje opcji zmiany rozmiaru obrazu. Sygnał generowany przez starsze modele kart graficznych nie jest zatem wyświetlany na całej przestrzeni ekranu. Wysoka cena Flatrona LCD 285LT sugeruje jednak, że potencjalnego klienta stać będzie też na zakup nowoczesnej karty graficznej. Wyłączenie automatycznego skalowania obrazu przy niskich rozdzielczościach (w tym przypadku rozciągnięcie) znacznie zawęża aktywny obszar ekranu. Brak również informacji o zaniku sygnału wideo z komputera, co może wprowadzić małe „zamieszanie” podczas ustalania źródła awarii, należy jednak podkreślić, że niedogodność ta nie występuje w przypadku pozostałych wejść wideo. Dzięki wysokim częstotliwościom odświeżania obrazu (162 Hz przy rozdz. 800×600 pikseli) i wysokiemu kontrastowi (stosunek 300: 1) nawet kilkugodzina praca z komputerem nie powoduje zmęczenia wzroku. Co więcej, antyodblaskowa powłoka przeciwdziała powstawaniu refleksów świetlnych na powierzchni ekranu, a szeroki kąt widzenia – po 140 stopni zarówno pionowo, jak i poziomo – zapewnia duży komfort podczas domowych sesji kinowych.

Półprzezroczyste OSD jest typowe dla modeli Flatron – wyraziste ikony poszczególnych funkcji uporządkowane zostały według schematu: jasność/kontrast, nasycenie kolorów, położenie obrazu, dodatkowe opcje. Ponieważ monitor może zostać użyty jako podstawa do złożenia zestawu kina domowego, kolejność ta nie jest przypadkowa. Wraz ze zmieniającym się oświetleniem najczęściej używaną funkcją będzie dobór kontrastu oraz jasności obrazu. Również umieszczenie przycisków regulacji siły dźwięku na obudowie wyświetlacza eliminuje konieczność wielokrotnego zagłębiania się w OSD. Dodatkowym atutem jest także opcja PIP (Picture In Picture). Możliwość podglądu obrazu generowanego przez inne kompatybilne urządzenie podczas wyświetlania obrazu z komputera zwiększa komfort pracy.

Na tak wysoką cenę urządzenia złożyły się zarówno szeroka matryca TFT, jak i nowatorstwo jego konstrukcji. Miejmy nadzieję, iż model ten „utoruje” drogę innym podobnym urządzeniom, dzięki czemu staną się one znacznie tańsze.

LG Flatron 285LT
Częstotliwości: pozioma – 30-80 kHz, pionowa – 56-85 Hz
Maks. rozdz.: 1600×1024
Kineskop: 22 cale, plamka 0,29 mm
Obszar widzialny: 21,9 cali
Gwarancja: 3 lata
Cena wyświetlacza: 40 000 zł
Cena tunera TV: 10 000 zł
+ duża matryca TFT
+ panoramiczna projekcja 16:10
+ funkcja PIP (obraz w obrazie)
+ możliwość podłączenia zewnętrznych urządzeń
audio i wideo
– bardzo wysoka cena

Producent: LG, Korea
http://www.lg.co.kr/
Dostarczył: LG Electronic Polska, Warszawa
tel.: (0-22) 606 14 54,
faks: 606 14 59
e-mail: [email protected]
http://www.lge.pl/

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.