W blasku srebrnej płyty

Porównanie możliwości 19 napędów DVD-ROM i 25 czytników CD-ROM

Płyta CD zrewolucjonizowała zapis muzyki i cyfrowych danych. Czy po pojawieniu się nowszych i bardziej wszechstronnych napędów DVD-ROM stare czytniki CD-ROM odejdą w zapomnienie? A może mimo wielu ataków nadal mają się zupełnie dobrze, a wymiana lub kupno nowego typu czytnika są uzasadnione tylko w niektórych przypadkach?

Napędy umożliwiające korzystanie z informacji zapisanych na lśniących krążkach stały się nieodłącznym elementem współczesnego zestawu komputerowego. Dziś prawie wszystkie programy dostarczane są na srebrnych płytach, a coraz szersza oferta czytników CD-ROM i DVD-ROM może z jednej strony cieszyć, z drugiej zaś dezorientować potencjalnych nabywców. Aby ułatwić wybór urządzenia, które najlepiej sprawdzi się w konkretnych zastosowaniach, w laboratorium CHIP-a przeprowadziliśmy test 19 napędów DVD oraz 25 czytników CD dostępnych na naszym rynku.

Ponieważ umieszczanie danych na nośniku CD-R lub CD-RW jest dzisiaj najpopularniejszym sposobem przechowywania dużej ilości informacji, śmiało można powiedzieć, że płyta CD zrewolucjonizowała sposób przechowywania danych. Co więcej, nieustanne prace nad udoskonaleniem technologii zapisu i odczytu danych na płytach zaowocowały powstaniem standardu DVD. Jego specyfikacja opracowana została przez specjalnie powołaną do tego celu organizację – DVD Forum. W stosunku do standardowych krążków CD-ROM nośniki DVD mają jedną niezaprzeczalną zaletę – znacznie większą pojemność. W zależności od rodzaju krążka można zapisać na nim do 17 GB danych, a więc ok. 27-krotnie więcej niż na tradycyjnej płycie. Mimo tego nic nie wskazuje na to, aby płyty CD odeszły w najbliższym czasie do lamusa, a nowa technologia całkowicie wyparła z rynku komputerowego napędy CD-ROM.

Info
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#
Internet
Firmware dla napędów CD-ROM, DVD-ROM
http://perso.club-internet.fr/farzeno/firmware/
DVD Frequently Asked Questions
http://www.videodiscovery.com/vdyweb/dvd/ dvdfaq.html
Polska strona (sterowniki, programowe dekodery, użytki)
http://dvd.tvmania.pl/
Specyfikacje formatów płyt CD
http://www.pctechguide.com/08cd-rom.htm
Informacje o technologii TrueX firmy ZEN
http://www.zenresearch.com/
Dane napędów CD firmy Kenwood (TrueX)
http://www.kenwoodtech.com/
Na dołączonej do numeru płycie CD w dziale Hardware | Napędy CD-ROM i DVD-ROM znajdują się nowe wersje firmware’ów do niektórych testowanych czytników oraz program Hitachi RPC