Wolny modem

Problemy związane ze sprzętem komputerowym zgłoszone przez czytelników i metody ich rozwiązywania.

Kupiłem modem Asmax Internal Surfer V.90. Zamontowałem go w złączu PCI, został zainstalowany. Mam normalny telefon TP SA. Modem nie wybiera automatycznie numeru 0 202122. Muszę to za każdym razem robić ręcznie. Przy wyborze automatycznym modem bardzo szybko wybiera numer i nie łączy. Przy ręcznym za każdym razem mam połączenia o prędkości 14 400 bps (ani razu nie miałem większej, niezależnie od pory dnia). Mój kolega ma taki sam modem i łączy się nim bez problemów automatycznie i z prędkościami rzędu 40 kbit/s. Zamontowałem u siebie modem kolegi i sytuacja jest taka sama jak z moim modemem (ręczne wybieranie i prędkość 14 400 bps). Nie wiem, czy problem leży w modemie, czy może w komputerze. Próbowałem wielu sposobów i jestem już bezsilny.

Jacek Pilot

Wszystko wskazuje na to, że na linii telefonicznej jest zainstalowane urządzenie zwielokrotniające, które z racji wykorzystania jednego z rodzajów modulacji cyfrowej nosi nazwę PCM (ang. Pulse Code Modulation). Obecność tej małej skrzyneczki (w domach wielorodzinnych na klatce schodowej bądź w piwnicy) na analogowej linii telefonicznej oznacza, że pasmo przeznaczone dotychczas dla jednego abonenta zostało rozdzielone na czterech. Takie wykorzystanie linii telefonicznej jest możliwe dzięki użyciu kodowania cyfrowego. Sygnał wychodzący z telefonu jest próbkowany z częstotliwością 8 kHz, kwantowany i kodowany. O ile przy połączeniu głosowym różnica jest minimalna (praktycznie nie da się jej odczuć), o tyle dla modemu ma to duże znaczenie. Zamiast maksymalnego teoretycznego transferu 57 600 kbit/s osiąga się w praktyce czterokrotnie mniej, czyli 14 400 kbit/s. Dlatego też modem nie jest w stanie połączyć się z większą prędkością. Jedyną radą w tej sytuacji jest zwrócenie się do TP SA z prośbą o podłączenie numeru do pełnowartościowej linii.

Niemożność automatycznego wybrania numeru może także wynikać z obecności urządzenia PCM. Pomóc powinno wstawienie między cyfry numeru jednej lub więcej pauz, których znakiem graficznym jest przecinek. Numer wpisany w oknie konfiguracyjnym programu może wyglądać np. tak: 0,2,0,2,1,2,2. Inny sposób obejścia kłopotu to zmiana wybierania tonowego na impulsowe.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.