Zamaskowany LAN

Dostępu do Internetu z sieci lokalnej za pośrednictwem SDI

Łącza stałe są w naszym kraju wręcz nieprzyzwoicie drogie. Horrendalne koszty dostępu do Internetu można nieco zmniejszyć, instalując SDI. Jak jednak podzielić w tym przypadku wydatki związane z dostępem do Sieci pomiędzy kilka osób?

Reklama

SDI (Szybki Dostęp do Internetu) to usługa ciesząca się dużym zainteresowaniem abonentów naszego największego operatora sieci telekomunikacyjnych. SDI wykorzystuje technologię firmy Ericsson o nazwie HIS (Home Internet Solution). System ten pozwala na użycie istniejącego łącza telefonicznego do połączenia się z Internetem. Jednocześnie możliwe jest korzystanie z tradycyjnego aparatu telefonicznego. Dokładniejsze informacje na temat działania SDI można znaleźć w CHIP-ie nr 1/2000.

W tym artykule przedstawię rozwiązanie, dzięki któremu użytkownicy komputerów połączonych w niewielką sieć lokalną będą mogli korzystać z Internetu za pośrednictwem jednej maszyny dysponującej łączem SDI. Niektóre zadania związane z tym problemem można zrealizować, używając na przykład komputera pracującego pod kontrolą systemu Windows 98. Pełną obsługę usług internetowych w LAN-ie uzyskamy jednak dopiero za pomocą Okien klasy NT. My skorzystamy z Linuksa. System ten pozwala na udostępnienie w sieci lokalnej wszystkich usług oferowanych za pośrednictwem SDI. Dodatkową zaletą Linuksa w stosunku do systemów komercyjnych jest fakt, iż jest on darmowy.

Info
Grupy dyskusyjne
Uwagi i komentarze do artykułu:
#
Pytania techniczne:
#
Internet
JTZ
http://www.jtz.org.pl/
Klub HIS-a
http://www.his-klub.iq.pl/
Literatura
Dokumentacja Linuksa
PPP-HOWTO, IP-Masque-rade-mini-HOWTO, Net-3-HOWTO, podręczniki systemowe (man)
Na krążku CD dołączonym do CHIP-a 1/2001 w dziale Internet | Internet przez SDI znajduje się minidystrybucja Polopyrin 0.1