Zamiast biegać do biblioteki

Recenzja programu "Lektury na CD".

Konieczność odwiedzania bibliotek i szukania zadanych lektur to zmora wszystkich uczniów. Wydawnictwo Cartall znalazło rozwiązanie tego problemu w postaci CD-ROM-u zawierającego niemal wszystko, czego uczeń szkoły podstawowej i średniej potrzebuje do przygotowania się do lekcji języka polskiego. Na krążku Lektury na CD znajduje się pełna treść 52 tekstów literackich, w większości autorstwa polskich pisarzy. Są wśród nich nawet tak opasłe tomiszcza, jak „Pan Tadeusz”, „Krzyżacy”, „Trylogia”, „Chłopi”, „Faraon”, „Lalka” czy „Dziady”. Nie zabrakło też drobniejszych arcydzieł: „Bogurodzicy”, wyboru „Pieśni”, „Trenów” i „Fraszek” Kochanowskiego oraz komedii Fredry. Najbliższym współczesności pisarzem jest tu Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Można przypuszczać, że kompletny brak dokonań literackich z ostatniego półwiecza wynika z konieczności płacenia tantiem autorskich. Bardzo skromnie – tylko przez „Antygonę” i „Biblię” – reprezentowana jest też literatura światowa.

Interfejs oparty na Internet Explorerze cechuje prostota i funkcjonalność – atrybuty nieczęste wśród rodzimych programów edukacyjnych.

Każdemu dziełu towarzyszy krótkie, ale treściwe omówienie, zawierające również kilka propozycji tematów na wypracowania lub pytania podsumowujące wiedzę o utworze. Uzupełnieniem tekstów są króciutkie, czasem zaledwie dwuzdaniowe biografie pisarzy. Szalenie przydatna jest możliwość wyszukiwania dowolnego słowa w zapisanych na CD-ROM-ie tekstach. Dostępne są też funkcje drukowania dowolnego fragmentu lub kopiowania przez Schowek.

Wreszcie na polskim rynku pojawiła się pozycja, której odpowiedniki na Zachodzie rozpoczęły przeszło 10 lat temu rewolucję multimedialną: obfity zestaw klasyki literackiej. „Lektury na CD” to pozycja dużo bardziej wartościowa niż wszystkie bryki razem wzięte.

Reklama

Lektury na CD
Liczba CD: 1
Język: polski
Wymagania: PC 486, 16 MB RAM, napęd CD-ROM 4x, Windows 9x/NT/2000, Internet Explorer 4.0 lub nowszy
+ pełne teksty 52 lektur szkolnych
+ omówienia ilustrowane odnośnikami do cytatów
+ przejrzystość interfejsu i brak konieczności instalowania programu na dysku
+ wyszukiwanie dowolnego wyrazu w zebranych tekstach
– brak literatury współczesnej
– jedynie dwa dzieła klasyki światowej

Producent: Cartall, Łódź,
tel: (0-42) 639 77 32
faks: 639 77 32
[email protected]
http://www.cartall.com.pl/
Cena: 49 zł