Zawieszający się komputer

Problemy związane ze sprzętem komputerowym zgłoszone przez czytelników i metody ich rozwiązywania.

Moja konfiguracja: AMD K6-2 333 MHz, płyta FIC VIA 503+, STB Velocity 4400 16 MB, 192 MB RAM, SB Live! Value, Zoltrix Spirit. Od pewnego czasu sprzęt zawiesza się przy pracy z prawie wszystkimi aplikacjami, często występuje też nieprawidłowe wyświetlanie grafiki (np. w Wordzie okienka niektórych przycisków są czarne, niebieskie lub wcale ich nie widać). Dodatkowo co jakiś czas wyskakuje błąd Rejestru lub Explorera, czasami ilość wolnego miejsca na dysku po restarcie jest podawana nieprawidłowo, kilkakrotnie do restartu musiałem używać przycisku Power, gdyż reset nie działał. Próbowałem kilkakrotnie przeinstalować Windows 98, zmieniałem sterowniki karty graficznej ze standardowych na referencyjne Nvidii 3.68. Windows nie wykrywa żadnych konfliktów z przerwaniami, Norton Utilities 2000 też nie widzi żadnych błędów. Czy może padł mi sprzęt?

Tomek

Źródłem kłopotów jest prawdopodobnie usterka sprzętu. Charakter pojawiających się błędów oraz fakt, że na płycie głównej są zamontowane co najmniej dwa moduły DIMM, sugerują awarię jednej z kości pamięci. Trzeba sprawdzić, jak pracuje komputer, gdy pozostanie tylko jeden DIMM. Należy przetestować w ten sposób oba SDRAM-y.

Możliwe, że kłopotów przysparza karta graficzna albo zasilacz. W pierwszym przypadku pomoże zamiana wspomnianego komponentu na jakikolwiek inny egzemplarz, a w drugim niezbędne będzie podłączenie innego zasilacza. Trzeba wtedy podpiąć kabel zasilający oraz przewody do przycisków (Power, Reset itp.) z innej obudowy i sprawdzić, czy pojawiają się problemy.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.