150 cali? Czemu nie!

Chcesz urządzić nowoczesną prezentację w firmie lub zoragnizować sobie w domu małe kino? Dzięki zastosowaniu projektora LCD można uzyskać efekt nieosiągalny przy wykorzystaniu tradycyjnego monitora czy telewizora. Niewielkie gabaryty projektorów Sony VPL-

Przyzwyczailiśmy się już, że obraz, którego źródłem jest karta graficzna lub magnetowid, najczęściej „ograniczony” jest niewielkimi rozmiarami ekranu monitora bądź telewizora. Chcąc wyjść poza te ramy, np. w celu skompletowania zestawu kina domowego lub przeprowadzenia prezentacji dla większej liczby widzów, powinniśmy użyć projektora. Do urządzeń pozwalających skorzystać z dobrodziejstwa dużego ekranu należą między innymi Davis DP X16 oraz Sony VPL-CS 2/CX1. Oba modele cechują niewielkie rozmiary i waga.

W minimalnej konfiguracji, niezbędnej do wyświetlania obrazu, projektor wystarczy podłączyć do sieci energetycznej i przyłączyć do niego źródło sygnału wizyjnego. Podłączenie kabla audio umożliwia zaś skorzystanie z wbudowanych w projektor głośników o niewielkiej mocy, które wystarczają jedynie do zapewnienia prezentacji podkładu muzycznego. Uzyskana jakość dźwięku jest niska i dlatego w bardziej zaawansowanych zastosowaniach, np. przy odtwarzaniu filmów DVD, wymagany jest zewnętrzny system nagłaśniający. Kolejnym udogodnieniem jest pilot, który może być wykorzystany jako mysz bezprzewodowa. Aby móc zdalnie manipulować systemowym wskaźnikiem myszy, konieczne jest połączenie projektora z komputerem za pomocą kabla USB lub PS2. W tym trybie pracy przydatny może się okazać także cyfrowy zoom. Funkcja ta pozwala kilkukrotnie powiększyć wybrany fragment ekranu. Jednak w obu projektorach zastosowano nieco odmienne rozwiązania. W Sony VPL-CS 2/CX1 użycie zoomu nie blokuje działania myszy bezprzewodowej, dzięki czemu na powiększonym ekranie łatwo można kliknąć np. stosunkowo niewielką ikonę na pasku zadań systemu Windows. Zoom zastosowany w Davis DP X16 pełni funkcję raczej poglądową – pozwala powiększyć ekran, blokując wskaźnik myszy bezprzewodowej, a za pomocą manipulatora na pilocie przesuwać można wyświetlany obraz.

Parametry wyświetlania, wybór źródła obrazu i inne opcje konfiguracyjne reguluje się za pomocą przycisków na panelach testowanych urządzeń. Innym sposobem dokonywania zmian jest użycie pilota do poruszania się po wyświetlanym na ekranie menu OSD. W odróżnieniu od DP X16 produkt firmy Sony ma dodatkową możliwość manipulowania parametrami pracy projektora z poziomu aplikacji w systemie Windows.

Oba urządzenia obsługują tryby graficzne: VGA, SVGA, XGA i SXGA, przy czym maksymalna rzeczywista rozdzielczość wynosi 1024×764 pikseli. Obrazy o wyższej rozdzielczości zostaną przeskalowane i wyświetlone w 1024×768 punktów. Zarówno model Davis DP X16, jak i Sony VPL-CS 2/CX1 wyposażone są w jednakowe lampy UHP – obie o mocy 120 W. Mimo to produkt Davisa cechuje się dwukrotnie większą jasnością – 1100 lumenów. Dzięki temu oraz korzystnemu współczynnikowi kontrastu (450: 1) obraz jest wyraźny i czytelny nawet przy dużej odległości projektora od ekranu. Produkt Sony gwarantuje porównywalną jakość, jednak wymaga nieco większego zaciemnienia. Niezależnie od wielkości wyświetlanego obrazu jego geometria, zbieżność i ostrość nie budziły zastrzeżeń. Zaburzenia jakości występują tylko w kilku specyficznych przypadkach. Sony VPL-SC 2/CX1 nie radzi sobie najlepiej z wyświetlaniem fragmentów obrazu z cienkimi poziomymi liniami – ekran nieprzyjemnie pulsował. W przypadku DP X16 zauważyć można było natomiast efekt mory, którego intensywność w dużym stopniu zależy od wyświetlanej treści – największe zakłócenia stwierdziliśmy dla cienkich pionowych linii i drobnej kratki.

Oba projektory współpracują nie tylko z komputerem, ale również z innymi kompatybilnymi urządzeniami wideo, np. tunerem telewizyjnym czy magnetowidem. Nawet podczas projekcji dynamicznych scen z filmu nie stwierdziliśmy żadnych zakłóceń ani zniekształceń wyświetlanego obrazu. Okazało się, że testowane urządzenia doskonale radzą sobie także z eliminowaniem zjawiska przeplotu. Dla tych, którzy myślą o wyświetlaniu filmów DVD, projektor w połączeniu z dobrym systemem nagłaśniającym może stać się doskonałą bazą do skonstruowania kina domowego. Poważną przeszkodą na drodze zastosowań domowych testowanych projektorów jest jednak ich zbyt wysoka cena. Niewielu użytkowników indywidualnych jest w stanie kupić sprzęt kosztujący 20-30 tysięcy złotych. Jest to zatem oferta przeznaczona raczej dla firm i przedsiębiorstw, które z pewnością będą mogły pozwolić sobie również na zakup notebooka, dzięki czemu cały zestaw niezbędny do przeprowadzenia wzbogaconej grafiką prezentacji nie będzie sprawiał problemów w podróży.

VPL-CS 2/CX1
Maks. rozdzielczość: 1024×768
Jasność: 550 lumenów
Wejścia wideo: D-Sub, composite, S-Video
Obsługiwane standardy wideo: PAL, NTSC, SECAM
Dodatki: torba do noszenia urządzenia
Trwałość lampy: 2000 godzin
Waga: 2,9 kg
Gwarancja: 1 rok
Ceny: 19 850 zł (lampa 1890 zł)
+ wysoka jakość obrazu
+ małe wymiary i waga
– pulsowanie ekranu podczas
wyświetlania obrazu z cienkimi
poziomymi liniami
– brak wyjścia D-Sub dla
monitora
– wysoka cena
Producent: Sony, Japonia
http://www.sonypresentation.com/
Dostarczył: Tornado 2000, Warszawa
tel.: (0-22) 868 80 01, faks: 868 80 19
e-mail: [email protected]
http://www.tornado.com.pl/

DP X16
Maks. rozdzielczość: 1024×768
Jasność: 1100 lumenów
Wejścia wideo: D-Sub, composite, S-Video
Obsługiwane systemy wideo: NTSC, PAL, SECAM
Dodatki: torba do noszenia urządzenia, tuner telewizyjny
Trwałość lampy: 2000 godzin
Waga: 2,2 kg
Gwarancja: 2 lata
Ceny: 27 900 zł (lampa 1790 zł)
+ wysoka jakość obrazu
+ duża jasność
+ duża ilość dołączonych kabli
+ możliwość jednoczesnej pracy
projektora i monitora
+ małe wymiary i masa
– brak obsługi myszy
bezprzewodowej podczas
wykorzystywania zoomu
cyfrowego
– widoczna mora
– wysoka cena
Producent: Davis, Norwegia
http://www.davis.com/
Dostarczył: Veracomp, Kraków
tel.: (0-12) 421 98 73, faks: 422 23 52
e-mail: [email protected]
http://www.veracomp.com.pl/
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.