Administratorzy na start!

Linux w ciągu kilku ostatnich lat zyskał dużą popularność zarówno wśród użytkowników indywidualnych, jak i w różnego rodzaju instytucjach, nie tylko akademickich. "Linux. Administracja" to już dziesiąta pozycja z serii tzw. Biblioteki Problemów wydawnictwa Robomatic. Książka zawiera dogłębny opis wielu problemów związanych z administracją systemów komputerowych, a także szczegółowe omówienie praktycznie każdego ważnego działu wiedzy […]

Linux w ciągu kilku ostatnich lat zyskał dużą popularność zarówno wśród użytkowników indywidualnych, jak i w różnego rodzaju instytucjach, nie tylko akademickich.

„Linux. Administracja” to już dziesiąta pozycja z serii tzw. Biblioteki Problemów wydawnictwa Robomatic. Książka zawiera dogłębny opis wielu problemów związanych z administracją systemów komputerowych, a także szczegółowe omówienie praktycznie każdego ważnego działu wiedzy linuksowej. Zagadnienia wymieniane w pozycji obejmują wiele aspektów pracy administratora związanych z funkcjonowaniem samego systemu (zabezpieczenia, hasła, konfiguracja jądra, skrypty, powłoki, backup itd.), a także z usługami sieciowymi.

Niezwykle ciekawa jest końcowa część książki, lakonicznie zatytułowana „Dodatki”. Znajdziemy tu sporo praktycznych porad na wypadek awarii systemu będącej wynikiem np. utraty hasła roota albo ataku sieciowych włamywaczy. W sekcji tej znajdują się także opisy sposobów radzenia sobie w przypadku problemów z uruchomieniem Linuksa.

Poziom merytoryczny każdego z rozdziałów jest więcej niż zadowalający. Poza tym warto zwrócić uwagę na liczne przykłady, które okażą się bardzo pomocne w konfiguracji systemu, np. podczas używania mechanizmu skryptów. Książka jest napisana rzetelnie i jako kompendium wiedzy praktycznej o Linuksie powinna się znaleźć w domowej biblioteczce każdego entuzjasty tego systemu.

Robomatic, s. 343, 46 zł
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.