Biurowy drukarz

Masz już dość czekania, aż twoja drukarka mozolnie zapełni znakami kartkę papieru? Być może nadszedł już czas, by odstawić wysłużoną "igłówkę" do garażu, a na jej miejsce zakupić niewiele droższą drukarkę laserową. Urządzenia takie jak Okipage 1

Z myślą o małych i średnich firmach Oki wprowadziła na rynek model Okipage 14ex. Zainstalowana głowica diodowa LED i pokryty powłoką organiczną bęben światłoczuły umożliwiają drukowanie czarno-białych dokumentów w maksymalnej rozdzielczości do 600×1200 dpi. Kaseta na papier pomieści 250 arkuszy w formacie A4. Jeżeli taka ilość nie jest wystarczająca, istnieje możliwość dokupienia dodatkowego, opcjonalnego podajnika na 500 arkuszy o tym samym rozmiarze. Ręczny podajnik pozwala na drukowanie także na mediach w innym formacie oraz o gramaturze do 120 g/m

2

.

Urządzenie można podłączyć do komputera za pomocą jednego z trzech interfejsów: szeregowego (COM), równoległego (LPT) lub USB. Złącze szeregowe umieszczone jest w dodatkowym module instalowanym w specjalnym gnieździe na tylnej ściance drukarki. Na karcie rozszerzającej zamontowano również gniazda umożliwiające użycie pamięci flash i dodatkowej kości rozszerzającej RAM typu SIMM – maksymalnie do 32 MB. Przetwarzaniem danych nadchodzących do urządzenia zajmuje się procesor RISC taktowany zegarem 75 MHz, który w połączeniu z zastosowaną wydajną emulacją HP PCL6 zapewnia dużą prędkość druku.

Na panelu drukarki umieszczono wyświetlacz LCD i kilka przycisków pozwalających na łatwą obsługę menu. Choć opisy guzików są w języku angielskim, komunikaty systemu sterowania zostały całkowicie spolonizowane. Sterowniki dołączone przez producenta również przetłumaczono na język polski.

Druk plików testowych nie sprawił Okipage 14ex żadnych kłopotów. Standardowa rozdzielczość 600×600 dpi i maksymalna 600×1200 dpi pozwalają uzyskać wydruki dobrej jakości (różnica pomiędzy tymi dwoma trybami jest znikoma). Zauważyć można jednak drobne nieprawidłowości na szarym tle (widoczny drobny raster) i nie najlepsze odwzorowanie odcieni koloru żółtego na skalę szarości. Niestety, wydrukowane zdjęcia są ciemne, przez co drobne szczególy „ginęły” w zbyt głębokich cieniach. W trybie 300 dpi pojedyncze punkty są już bardzo widoczne, ale tekst nadal jest wyraźny i dobrze czytelny. Mimo tych drobnych problemów i braku niektórych przydatnych w codziennej pracy funkcji uzyskana jakość i prędkość druku rzędu 13 stron tekstu na minutę zagwarantowały testowanemu modelowi miejsce w pierwszej dziesiątce rankingu ECONO drukarek laserowych.

Okipage 14ex
Pamięć: 4 MB(maks. 32 MB)
Rozdzielczość: 600×1200
Emulacje: PCL6, IBM ProPrinter, Epson
Wydajność: 2000 stronmiesięcznie
Papier: 40-120 g/m2
Podajniki [arkusze]: automatyczny 250
Wydajność bębna: 20 000 stron
Wydajność tonera: 4000 stron
Gwarancja: 1 rok
Cena: 1890 zł
+ umiarkowana cena
+ duża wydajność
– brak funkcji druku dwustronnego

Producent: Oki, Japonia
http://www.oki.com/
Dostarczył: Oki Systems Polska, Warszawa
tel.:(0-22) 535 69 99, faks: 535 69 98e-mail: [email protected]
http://www.oki.com.pl/

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.